Prawo spółek - Porady prawne (strona: 33)

Umorzenie udziałów sp. z o.o.

Posiadam pakiet mniejszościowy w spółce z o.o., w której byłem zatrudniony na stanowisku vice-prezesa, a od dwóch lat jestem na emeryturze. Chcę zbyć moje udziały, lecz brak na nie chętnych. (...)

Zmiana akcji imiennych na akcje na okaziciela

Przy zawiązaniu spółki akcyjnej statut przewidział istnienie tylko akcji imiennych. W trakcie działalności dokonano zamiany części tychże na akcje na okaziciela, przy czym od początku istnienia (...)

Wynagrodzenie prezesa sp.z o.o.

Czy prezes może sobie ustalić wynagrodzenie samodzielnie, czy muszą to zrobić udziałowcy zwołując Zgromadzenie Wspólników, czy w jeszcze inny sposób? W nowo powstałej spółce z o.o., udziałowcy (...)

Prawo użytkowania lokalu jako wkład do spółki

Czy prawo użytkowania lokalu jako siedziby spółki można wnosić do spółki jawnej jako aport?

Sprzedaż akcji na okaziciela

Czy do sprzedaży akcji zwykłych na okaziciela, nienotowanych na giełdzie, wystarczy zwykła forma umowy kupna sprzedaży i zapłacenie podatku od czynności cywilno-prawnych w urzędzie skarbowym (oczywiście (...)

NIP, REGON i VAT w spółce cywilnej

Chcę prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Czy każdy ze wspólników musi zarejestrować działalność gospodarczą oddzielnie? W jakiej kolejności, czy najpierw zawieramy (...)

Zaświadczenia z urzędu skarbowego dot. spółki

Dla spółki jawnej zaświadczenia z urzedu skarbowego o nie zaleganiu z podatkami z działalności gospodarczej mają być wystawione na wspólników czy też na spółkę (dotyczy to podatku dochodowego, (...)

Wykluczenie wspólnika ze spółki cywilnej

W jaki sposób wykluczyć wspólnika ze spółki cywilnej bez jej rozwiązywania?

Reprezentacja spółki przed sądem

Czy zarząd spółki akcyjnej może samodzielnie występować przed sądem, składać pozwy, bez udziału prawnika? Czy pod takim pozwem mogą się podpisać osoby uprawnione do reprezentowania spółki (...)

Umowa ze spółką cywilną

Jeśli dotychczas spółka cywilna świadczyła usługi na podstawie umowy z nią zawartą, to czy teraz, w związku z ustawą o działalności gospodarczej, należy zawierać umowę z każdym ze wspólników (...)

Wielkość wkładów w spółce cywilnej

Jak duży powinien być wkład do spółki cywilnej i jakie to ma znaczenie w prowadzonej następnie działalności?

Spółka cywilna małżonków

Czy jest możliwe założenie spółki cywilnej, do prowadzenia stałej działalności gospodarczej, złożonej tylko z małżonków - członków tej samej rodziny. Jeżeli tak, jakie powoduje to konsekwencje (...)

Rozwiązanie i wyrejestrowanie spółki cywilnej

Jaka jest procedura związana z wyrejestrowaniem dwuosobowej spółki cywilnej, jeśli została zakończona działalność z dniem 31.12.2000? Jeden wspólnik jeszcze nie wyraził zgody na wyrejestrowanie, (...)

Wystąpienie wspólnika ze spółki i zmiana umowy

Czy z chwilą zmiany składu osobowego spółki cywilnej, (odejście jednego wspólnika) konieczne jest rozwiązanie spółki i założenie nowej w mniejszym składzie, czy też wystarczy załatwić to (...)

Rezygnacja z funkcji członka zarządu

Od kiedy ważne jest oświadczenie woli o rezygnacji z funkcji członka zarządu adresowane do rady nadzorczej spółki akcyjnej? Czy od dnia złożenia rezygnacji do przewodniczącego rady nadzorczej? (...)

Zmiana składu osobowego spółki jawnej

Czy można zmienić ( rozszerzyć ) skład osobowy spółki jawnej i co należy w tym celu zrobić oraz od kiedy taka zmiana obowiązuje ( czy tą datę można dowolnie ustalać w aneksie do umowy spółki (...)

Podwyższenie kapitału przez emisję akcji

Czy zarząd spółki akcyjnej może sam podjąć decyzję o podniesieniu kapitału zakładowego poprzez emisję kolejnej serii akcji? Czy KSH określa maksymalną dopuszczalną ilość akcji w takiej kolejnej (...)

Otworzenie oddziału spółki z o.o.

Co spółka z o.o. musi zrobić, aby otworzyć oddział (firma ma siedzibę w Warszawie i oddział chce otworzyć również w Warszawie)? Od czego zacząć i gdzie się udać, aby załatwić wszystko prawidłowo (...)

Powództwo przeciw byłym wspólnikom spółki cywilnej

Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób mogę pozwać do sądu firmę lub jej wspólników, która zakończyła działalność gospodarczą. Gdzie można otrzymać informację, jakie osoby wchodzą (...)

Egzekucja długów wspólnika od spółki z o.o.

Sprawa wygląda następująco. Jest dłużnik będący wspólnikiem sp. z o.o., jego długi nie są związane z działalnością obecnej spółki, która została zawarta po wystąpieniu długów i orzeczeniu (...)

Wniesienie aportu do spółki zależnej

Spółka akcyjna - matka chce wnieść do spółki córki (spółki z o. o.), w której posiada 100% udziałów aport, na który składać się będą m. in. grunt z postawionym na nim budynkiem, instalacje (...)

Uzasadnienie braku udzielenia absolutorium

Czy odmowie udzielenia pokwitowania zarządowi powinno towarzyszyć stosowne uzasadnienie?

Umowy między przedsiębiorcami i użyczenie logo

Osoba mieszkająca na stale za granicą w UE zarejestrowała firmę na zasadach ogólnych, tj. jako jednoosobowy podmiot gospodarczy. Czy ta osoba (firma) może zlecić wykonanie usługi (zlecenie, umowa (...)

Wymogi przy działalności gastronomicznej

Czy aby prowadzić działalność gastronomiczną, trzeba spełnić jakieś specjalne wymogi?

Wycofanie części wkładu włożonego do spółki

Czy wspólnik spółki jawnej, za zgodą pozostałych wspólników może wycofać część włożonego wkładu pieniężnego lub niepieniężnego?

Wnioskodawca o wpis do KRS

We wniosku KRS-Z3 w części B Dane wnioskodawcy jest do wyboru pozycja "Inny wnioskodawca". Czy wspólnik może być tym "innym wnioskodawcą"? Jeśli tak, to podpisuje wniosek jako składający. Tymczasem (...)

Wycena wartości akcji przy wykupie przymusowym

Jaka jest procedura wyceny przez biegłego wartości akcji spółki akcyjnej podlegającej przymusowemu wykupowi? Czy dokonana wycena jest ostateczna, czy też można ją zaskarżyć jako zaniżoną? Jakie (...)

Odpowiedzialność za błąd w spółce partnerskiej

Czy jeśli chcemy pozwać jednego z partnerów spółki partnerskiej za popełniony błąd należy pozwać tylko tego partnera, czy partnera i spółkę, czy może spółkę i wszystkich partnerów ?

Objęcie stanowiska w zarządzie spółki zależnej

Czy członek zarządu spółki akcyjnej może być członkiem rady nadzorczej spółki z o.o. zależnej?

Rejestracja pojazdów na spółkę jawną

Czy po przekształceniu spółki cywilnej w jawn konieczne jest przerejestrowanie na jej rzecz samochodów zarejestrowanych dotychczas na właścicieli spółki cywilnej? Czy status spółki jawnej dopuszcza (...)

Wynagrodzenie członka rady nadzorczej w S.A.

Od pięciu lat jestem członkiem Rady Nadzorczej w spółce akcyjnej. Do m-ca lipca 2001r otrzymywałem co m-c dietę w wysokości średniej krajowej. Od sierpnia 2001 roku włącznie spółka przestała (...)

Wystąpienie wspólnika ze spółki jawnej

Właścicielami spółki jawnej były trzy osoby. Jeden ze wspólników wypowiedział umowę spółki na 6 miesięcy przed końcem roku obrotowego. Czy byli wspólnicy mogą domagać się zadość uczynienia (...)

Różny udział w zysku i w stracie

Czy możliwy jest w spółce cywilnej podział udziału w kosztach inny niż podział udziału w zyskach? Np. spółka ma trzech udziałowców. Przychód spółki wynosi -10000, koszta -2000, zysk (...)

Wykorzystywanie wizerunku zlikwidowanej spółki

Likwidujemy spółkę jawną, której jestem współwłaścicielem. W zawartym z moim współnikiem porozumieniu zobowiązujemy się w przypadku podjęcia nowej działalności gospodarczej do niekorzystania (...)

Wyznaczenie biegłego rewidenta dla spółki

Ile wynosi opłata sądowa w przypadku złożenia wniosku do KRS o wyznaczenie biegłego rewidenta w celu zbadania dokumentów księgowych spółki w procedurze przekształcenia w spółkę kapitałową? (...)

Rozwiązanie sp.j. bez przeprowadzania likwidacji

Czy istnieje możliwość rozwiązania spółki jawnej bez przeprowadzania likwidacji i sporządzania bilansu na dzień otwarcia i zamknięcia likwidacji? Jeśli tak, to w jaki sposób tego uniknąć? (...)

Zakaz konkurencji w okresie likwidacji sp.j.

Zgodnie z art. 69 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, zakaz konkurencji nie obowiązuje wspólników nie będących likwidatorami. Od którego dnia po rozpoczęciu likwidacji (...)

Oznaczenie pisma używanego do ogłoszeń spółki

W statucie spółki akcyjnej istnieje wpis - do ogłoszeń spółka używa czasopisma o nakładzie nie mniejszym niż 10 000 egzemplarzy w ostatnich trzech miesiącach. W ten właśnie sposób zarząd (...)

Ustanowienie hipoteki w spółce akcyjnej

Jakich czynności prawnych należy dokonać w spółce akcyjnej w sprawie ustanowienia hipoteki na nieruchomości? Czy do ustanowienia hipoteki wymagana jest Uchwała WZA czy wystarczy tylko uchwała zarządu?

Sprzedaz udziałów spólki z o.o.

Czy udziały mogą być sprzedawane poniżej ich wartości np. za 1 zł.? Czy zapis w umowie sprzedaży udziałów, iż nowy wspólnik nie odpowiada za dotychczasowe zobowiązania Spółki jest ważny?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika