Postępowanie przed sądem - Porady prawne (strona: 10)

Przyłączenie się do egzekucji komorniczej

Jakie skutki dla wierzyciela, który nie wszczął egzekucji wywiera przyłączenie lub nieprzyłączenie się do egzekucji komorniczej (po wezwaniu przez komornika o zgłoszeniu swoich praw)?

Rozwód bez orzekania o winie a koszty sądowe

Mąż wniósł przeciwko mnie pozew o rozwód. Czy w przypadku wyroku bez orzekania o winie będę musiała zapłacić połowę kosztów sądowych a w związku z tym połowę kosztów adwokata męża? (...)

Skarga pauliańska - wartość przedmiotu sporu

Dłużnik (nakaz zapłaty na kwotę ponad 500 tys. zł) z pokrzywdzeniem wierzyciela zbył nieruchomość na rzecz osoby bliskiej (wspólnik w interesach). Jak ustalić wartość przedmiotu sporu (skarga (...)

Skierowanie sprawy do sądu

Mąż prowadził działalność gospodarczą. Po jej zamknięciu pewna kobieta jest nam winna 1200 złotych. Wysłaliśmy do niej upomnienie na specjalnym druku, wielokrotnie dzwoniliśmy do niej ale nas (...)

Usprawiedliwienie nieobecności w sądzie

Czy będąc pełnomocnikiem męża, który nie stawia się na rozprawie, muszę podać przyczynę nieobecności męża i przedstawić jakieś zaświadczenie lub zwolnienie?

Odwołanie od wyroku nakazowego

Zostałem uznany za winnego przedłożenia sfałszowanej legitymacji studenckiej na uczelni. Jest to wyrok nakazowy. Czy mogę się jakoś od niego odwołać, jeśli uważam, że jestem niewinny?

Członek rodziny jako pełnomocnik

Czy na podstawie art. 87 kpc, ojciec może zlecić synowi prowadzenie sprawy przed sądem? Konkretnie - na podstawie umowy zlecenia, za wynagrodzeniem, a nie dlatego iż jest to zstępny. Czy jest to zgodne (...)

Pełnomocnictwo procesowe.

Czy adwokat może być przedstawicielem członka swojej rodziny w sądzie w czasie procesu ? Np. ojca lub małżonka? Czy może być adwokatem swojego małżonka w trakcie procesu karnego ( p-ko małżonkowi) (...)

Wynagrodzenie adwokata

Jakie są stawki minimalne i maksymalne wynagrodzenia adwokata w sprawach z zakresu prawa spadkowego i prawa własności?

Kontradyktoryjność - definicja

Proszę o wyjaśnienie terminu" kontradyktoryjność" w postępowaniu cywilnym.

Uproszczona egzekucja z nieruchomości

Czy uproszczona egzekucja z nieruchomości może dotyczyć niezabudowanej działki w użytkowaniu wieczystym, udziału w prawie własności niezabudowanej działki, spółdzielczego własnościowego prawa (...)

Należność dla kuratora

Wszcząłem egzekucję sądową z nieruchomości p-ko spółce z o.o., która ma ustanowionego kuratora \"w celu prowadzenia spraw spółki\" wskutek braku organów do reprezentowania. Czy kurator ma prawo (...)

Wpis sądowy od skargi na orzeczenie referendarza

Wnoszę skargę na postanowienie referendarza w postępowaniu wieczystoksięgowym. Jaki wpis sądowy jest należny od takiej skargi?

Zajęcie prawa z mocy którego można żądać działu

Mój dłużnik jest spadkobiercą po zmarłym ojcu. Dłużnik nie złożył jednak wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, tylko złożył w Sądzie oświadczenie, ze jest Spadkobiercą. Mój dłużnik (...)

Dowody w postępowaniu wieczystoksięgowym

W postępowaniu wieczystoksięgowym potrzebuję powołać przepis, wedle którego w postępowaniu o założenie księgi wieczystej, w odróżnieniu od innych rodzajów postępowań wieczystoksięgowych (...)

Przeszukanie mieszkania przez komornika

W zawiadomieniu o wszczęciu postępowania egzekucyjnego widnieje informacja, iż \"organ egzekucyjny może zarządzić otworzenie mieszkania oraz innych pomieszczeń, a ponadto przeszukać odzież, którą (...)

Związanie sądów uchwałami Sądu Najwyższego

Prawo oraz orzecznictwo jest w ciągłe modyfikowane i zmieniane. Wciąż nowelizacje i zmiany w orzecznictwie. Dochodzi do sytuacji, że nie można zakończyć sprawy wzorując się na uchwale, która (...)

Egzekucja z rachunku bankowego i jej ograniczenia

O ile mi wiadomo, istnieje jakaś minimalna ustawowa kwota, którą komornik musi zostawić na koncie dłużnika. Czy to prawda? Jeśli tak, to ile wynosi ta kwota i czy dotyczy zarówno firmowych jak (...)

Wniosek o uzasadnienie wyroku - kwestie formalne

Czy wniosek o odpis wyroku z uzasadnieniem musi być dostarczony osobiście, czy mogę go przesłać pocztą? Czy ponoszę z tego tytułu jakieś opłaty? Jeśli tak to jakie?

Właściwość sądu w sprawie o rozwód

Informujecie Państwo, iż pozew o rozwód należy złożyć do sądu okręgowego. Czy mogę prosić o bardziej precyzyjne określenie - który wydział? W przypadku gdy pozwany mieszka w Warszawie, dzielnica (...)

Nakaz zapłaty na podstawie kopii faktury

Na podstawie umowy pisemnej jedna firma drugiej firmie wydaje pracownikom tej drugiej za bony towary spożywcze na przygotowanie posiłków profilaktycznych. Firma realizująca bony wystawia faktury VAT (...)

Zwrot opłaty za apelacje wniesioną po terminie

Sąd odrzucił mi apelacje, ponieważ opłata od apelacji została wniesiona po terminie 7 dni od otrzymania zarządzenia o kosztach. Czy w takim wypadku - sąd przecież nie rozpatrywał sprawy - ma obowiązek (...)

Środek zaskarżenia od postanowienia sądu

W dniu 03.11.2009 r. Sąd Rodzinny wydał zarządzenie o umieszczeniu małoletniej dziewczynki w placówce opiekuńczo - wychowawczej do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Matka dziecka wniosła (...)

Zwrot opłaty od pozwu lub zażalenia od Sądu.

W ubiegłym roku mąż założył sprawę z powództwa cywilnego przeciwko Skarbowi Państwa za niesłuszny pół roczny dozór policyjny, który zasadził Sąd Okręgowy po zwolnieniu męża z półrocznego (...)

Prekluzja dowodowa w postępowaniu nakazowym

Sąd gospodarczy wydał z mojego wniosku nakaz zapłaty przeciwko dłużnikowi. Pozwany dłużnik wniósł zarzuty, w których podnosi nieważność weksla, która rzekomo wynika z innych dokumentów oraz (...)

Niedoręczenie wyroku

Mieszkam od 25 lat w Danii i posiadam obywatelstwo duńskie. Moja biologiczna matka (wychowywała mnie babcia) wystąpiła w lutym 2006 r. z roszczeniami alimentacyjnymi, które trafiły do sądu półtora (...)

Umorzenie kosztów sądowych

Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przewiduje możliwość ubiegania się o umorzenie kosztów sądowych, jakimi strona została obciążona. Czy istnieje analogiczny przepis dotyczący kosztów (...)

Zarzuty co do planu podziału

Jeden z wierzycieli wniósł do sądu zarzuty co do planu podziału sumy z egzekucji. Chodzi mi o to że bank bezpodstawnie otrzymał całość sumy uzyskanej z egzekucji do pojazdów dłużnika jako że (...)

Umorzenie postępowania a moc prawna nakazu zapłaty

Pozwany przez mnie dłużnik wniósł zarzuty od nakazu zapłaty. W toku ich rozpoznania sąd zawiesił postępowanie na zgodny wniosek stron. Po ponad roku postępowanie zostało umorzone przez sąd. (...)

Wznowienie i zawieszenie postępowania

Mój dłużnik wniósł skargę o wznowienie postępowania zakończonego nakazem zapłaty. Sąd wznowił postępowanie i oddalił skargę. Od wyroku dłużnik wniósł apelację. W toku jej rozpoznania (...)

Zaoczne złożenie zeznań

Z tytułu wykonywanej pracy (służba zdrowia) często jestem wzywany jako świadek przez komendę policji lub sąd celem złożenia zeznań. Koliduje to z moją pracą zawodową lub wymaga dojazdu nawet (...)

Prawo pokrzywdzonego do poznania treści wyroku

Jestem pokrzywdzonym w sprawie oszustwa, niedawno odbyła się sprawa w sądzie i zapadł wyrok. Nie skorzystałem z prawa do bycia oskarżycielem posiłkowym. Czy jako pokrzywdzony mam prawo poznać treść (...)

Skarga na przewlekłość postępowania egzekucyjnego

Z mojego wniosku toczy się egzekucja z nieruchomości. W czerwcu 2009 nastąpiło przybicie na rzecz nabywcy. Teraz jest sprawa na etapie oczekiwania na plan podziału. Przysądzenie własności nastąpiło (...)

Zwrot wadium

Cztery miesiące temu wygrałem przetarg w Sądzie w licytacji lokalu mieszkalnego od komornika. Dodam iż byłem jedyną osobą startująca do przetargu. Wpłaciłem wadium w wysokości 16 000 zł tzn. (...)

Nowy wlaściciel zadłużonej nieruchomości

Nowy właściciel zakupił kilka dni temu nieruchomość z wpisanym w KW obciążeniem ? poprzedni właściciel nie spłacił kredytu zaciągniętego w banku. Nieruchomością zajmuje się już komornik. (...)

Interwencja uboczna w postępowaniu cywilnym

Mojemu dłużnikowi wytoczył sprawę drugi wierzyciel, ale wiem że powództwo jest nieuzasadnione. Sprawa toczy się z weksla w trybie nakazowym. Drugi wierzyciel oznacza dla mnie mniej środków z egzekucji (...)

Dłużnicy solidarni z różnych miejscowości

Uzyskałem prawomocny nakaz zapłaty przeciwko dwóm dłużnikom solidarnie i chcę skierować wniosek egzekucyjny. Problem w tym, że mieszkają w różnych miejscowościach, z których każda jest we (...)

Koszty ustanowienia zarządu przymusowego

Rozważam możliwość wszczęcia egzekucji wobec dłużnika (spółka z o.o.) przez zarząd przymusowy. Jaki jest koszt prowadzenia egzekucji przez zarząd przymusowy nad przedsiębiorstwem, tzn. jakie (...)

Nakaz zapłaty a śmierć dłużnika

Wystąpiłem o nakaz zapłaty w trybie nakazowym przeciwko dwóm dłużnikom solidarnym. Sąd wydał nakaz, jednak już po jego wydaniu okazało się, iż jeden z dłużników zmarł. Co się stanie z (...)

Zaskarżanie orzeczeń

Czy wyrok, który nie jest zaskarżalny nie podlega dyskusji? Czy jako strona, która czuje się pokrzywdzona nic nie może zrobić? Czy możemy jako strona, która ma poczucie niesprawiedliwości wnieść (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika