Prawo administracyjne - Porady prawne (strona: 39)

Zameldowanie a prawo do zamieszkiwania w lokalu

W mieszkaniu komunalnym zamieszkałym przez matkę z dziećmi zamieszkał konkubent matki. Za jej zgodą zameldował się w tym lokalu. Po pewnym czasie stosunki między konkubentami pogorszyły się i (...)

Zgoda konserwatora na wymianę okien

Jestem właścicielem budynku, który wpisany jest do rejestru zabytków. Zwróciłem się z wnioskiem do wojewódzkiego konserwatora zabytków o wyrażenie zgody na wymianę stolarki okiennej na nową (...)

Usuwanie drzew z nieruchomości

Jakie przepisy prawne regulują wycinanie drzew na działkach budowlanych?

Brak numeru PESEL

Czy brak nr PESEL w dziale ewidencji ludności jest równoznaczne z tym, że dana osoba nie istnieje ( nie ma dla niej aktu urodzenia )?

Przeprowadzanie przeglądu gaśnic

W trakcie kontroli terminu przeglądu gaśnic przeciwpożarowych w budynku użyteczności publicznej kontrolujący zarzucił mi, że przeglądy gaśnic w takich obiektach powinny być przeprowadzane w (...)

Moc wiążąca orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego

Proszę o wyjaśnienie wątpliwości co do treści wyroku Trybunału Konstytucyjnego, skoro czytamy w uzasadnieniu "Akt normatywny lub jego część uznane przez Trybunał za niezgodne z konstytucją zostają (...)

Budynek przeznaczony na przedszkole

Czy jakieś przepisy regulują warunki jakie powinny spełniać pomieszczania (budynki) przeznaczone na organizację przedszkola lub szkoły? Jeśli tak, to jakie to przepisy? Jakie warunki musi spełniać (...)

Opłata za prawo do grobu

Gmina porządkuje cmentarz komunalny usuwając groby nie opłacone. Ważność poprzedniej opłaty, którą wniosłem upłynęła 5 lat temu. W tym roku opłaciłem miejsce na cmentarzu pod tym grobem (...)

Likwidacja nagrobka a opłata za miejsce

Czy zarządca cmentarza komunalnego lub gmina ma obowiązek poinformowania mnie o likwidacji nagrobka na cmentarzu komunalnym jeżeli zapomiałem wnieść stosowną opłatę za miejsce pod grobem na kolejne (...)

Zameldowanie na pobyt stały i czasowy

Posiadam dwa mieszkania. W jednym jestem zameldowana na stałe, a w drugim czasowo. Przebywam w obu mieszkaniach prawie co dzień ze względów rodzinnych. Czy taki stan jest zgodny z prawem, jeśli tak, (...)

Sprzedaż i oddanie przyznanej kwoty mlecznej

Na podstawie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych otrzymałem decyzję o przyznaniu mi indywidualnej kwoty mlecznej jako dostawcy bezpośredniemu. Ponieważ niedawno wprowadzono pracochłonne (...)

Termin doręczenia przesyłki awizowanej

Jeżeli nie odbiorę decyzji w miejscu zamieszkania, tylko na poczcie (tzn. gdy listonosz zostawi awizo), to od którego dnia liczy się termin na odwołanie - od momenty odebrania listu na poczcie? Ile (...)

Zwrot opłaty za utrzymanie grobu

Dwa miesiące temu uiściłem opłatę na kolejne 20 lat za miejsce pod grobem rodziców moich znajomych, którzy przebywają na stałe za granicą. W międzyczasie jednak znajomi rozmyślili się i upoważnili (...)

Podział nieruchomości-zawieszenie postępowania

Czy gmina ma prawo zawiesić postępowanie w sprawie podziału nieruchomości gruntowej niezabudowanej do czasu uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, czy też zobowiązana jest (...)

Podstawy prawne działań funkcjonariuszy policji

Czy policję obowiązują przepisy kodeksu postępowania administracyjnego i kodeksu cywilnego? Jakie szczególne przepisy w stosunku do obywateli wykorzystuje policja? Z jakich ustaw to wynika?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika