Prawo karne: Pozostałe - Porady prawne (strona: 15)

Brak pouczenia a prawo do obrony

W podpisanym przez podejrzanego "Postanowieniu o przedstawieniu zarzutów" jest nadruk: "pouczając na podstawie art. 313 § 3 kpk o prawie żądania, do czasu zawiadomienia go o terminie zaznajomienia (...)

Związanie sądu karnego orzeczeniem innego sądu

Zgodnie z art. 365 k.p.c., k. p. k. określa w jakim zakresie orzeczenie sądu cywilnego nie wiąże sądu w postępowaniu karnym. Jaki jest zakres związania sądu sądu w postępowaniu karnym orzeczeniem (...)

Kasacja w postępowaniu karnym

Sąd Rejonowy wydał wyrok uniewinniający w sprawie karnej z art. 286 kk, a następnie Sąd Apelacyjny podtrzymał ten wyrok. Ja jako pokrzywdzony a zarazem oskarżyciel posiłkowy wnosiłem apelacje (...)

Zażalenie na postanowienie o poręczeniu

Prokuratura Rejonowa przedstawiała zarzuty dla dwojga podejrzanych i nakazała wpłacenie poręczenia w kwocie ok. 7% w stosunku do kwoty oszustwa a jednocześnie zaboru. Czy to symboliczne poręczenie (...)

Opłata za prywatny akt oskarżenia

Składam prywatny akt oskarżenia do sądu. Moim pełnomocnikiem będzie adwokat. To on będzie składał w moim imieniu ten akt. Kto powinien go opłacić? Adwokat czy ja? Czy dokonaniem opłaty, będzie (...)

Przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia

Złożyłem w prokuraturze rejonowej kilka zawiadomień o popełnieniu przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów. Prokurator rejonowy śledztwo umorzył. Prokurator okręgowy uwzględnił odwołanie (...)

Wniosek o wyłączenie prowadzącego postępowanie

Mój pracownik złożył na mnie doniesienie o popełnieniu przestępstwa. Zupełnie przypadkowo byłam świadkiem rozmowy telefonicznej (komórka) prowadzonej przez tego właśnie pracownika, a asesorem (...)

Nadzór w jednostkach prokuratury

Do Prokuratury Krajowej, wysłałem wniosek o objęcie nadzorem służbowym postępowania lokalnej Prokuratury Rejonowej. Ile czasu wg. przepisów ma Prokuratura Krajowa na udzielenie mi odpowiedzi oraz (...)

Wniosek o powołanie biegłego

Toczy sie śledztwo w sprawie karnej z art.286 kk i jako pokrzywdzony składam kilka razy do prokuratury wnioski na piśmie o powołanie biegłego księgowego. Na żadne pismo w sprawie powołania biegłego (...)

Obowiązek naprawienia szkody w okresie zawieszenia

Dłużnik został oskarżony z art. 300 k.k. Czy sąd może nakazać dłużnikowi-skazanemu za przestępstwo z art. 300 k.k.-naprawienie szkody - zwrot pieniędzy wierzycielowi w okresie zawieszenia wyroku (...)

Pojęcie terroryzmu i terroru

Jaka jest różnica w prawie karnym materialnym pomiędzy pojęciem terror i terroryzm? Gdzie można znaleźć definicje legalną używaną przez ustawodawcę dotyczącą terroryzmu i terroru oraz czy (...)

Ujawnienie danych z treści aktu oskarżenia

W sprawie (art. 212 kk) o przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego złożyłam akt oskarżenia do sądu. Na pierwszej rozprawie tzw. ugodowej wyraziłam zgodę na zawarcie ugody, a oskarżony poprosił (...)

Spłata grzywny i opłat sądowych w ratach

Czy można ubiegać się o rozłożenie opłat sądowych i grzywny z powodu problemów finansowych? Jeśli tak, to do kogo należy się zwrócić?

Uchylenie i przekazanie do ponownego rozpoznania

Zdarza się, iż sąd drugiej instancji lub SN uchyla wyrok i przekazuje do ponownego rozpoznania przez sąd pierwszej instancji. Czy można w tej sytuacji występować z nowymi żądaniami obok pierwotnego, (...)

Wgląd do akt po zakończeniu postępowania

Czy obwiniony może zapoznać się z aktami swojej sprawy już po wydaniu wyroku przez sąd grodzki? Na jakiej podstawie?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika