Prawo rodzinne: Alimenty - Porady prawne (strona: 16)

Zaświadczenie o dochodach a wyskość alimentów

W przypadku ustalania wysokości alimentów na rzecz małoletniego dziecka w celu udowodnienia wysokości zarobków ojca należy przedstawić m.in. zaświadczenie o dochodach. Czy takie zaświadczenie (...)

Kupno mieszkania a obowiązek alimentacyjny

Czy kupno mieszkania dla mnie i dziecka przez ojca dziecka (nie jesteśmy małżeństwem) może wpłynąć na obniżenie alimentów przez niego płaconych na dziecko? Inaczej mówiąc, czy mieszkanie jest (...)

Darowizna a przyszłe alimenty

Jestem w trakcie rozwodu z żoną. Chciałbym podarować swojej córce ze związku pozamałżeńskiego dom wraz z działką, którą nabyłem jako kawaler. Nie zostały jeszcze wyrokiem sądowym przysądzone (...)

Umowne ustalenie alimentów

Jesteśmy z żoną w trakcie rozwodu, postanowiliśmy jednak się dogadać w sposobie podzielenia majątku i wysokości alimentów na dzieci, które miałbym płacić. Podział jest nierówny na moją (...)

Właściwość miejscowa sądu w sprawie o alimenty

Jak przygotować pozew alimentacyjny (do jakiego sądu adresować) w przypadku, gdy pozwany przebywa poza granicą, a w Polsce nie ma miejsca pobytu, nie ma miejsca zameldowania ani miejsca do korespondencji (...)

Alimenty a koszt utrzymania dziecka

Mam jeszcze kilka pytań w sprawie alimentów. Żona w pozwie twierdzi, że miesięczny koszt utrzymania dziecka to 900pln (bez opłat na opiekunkę). Dziecko jest zdrowe, rzadko choruje i według mnie (...)

Zmiana wynagrodzenia a wysokość alimentów

Bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi na kilka nurtujących mnie pytań. Zanim je zadam, opiszę krótko sytuację, w jakiej się znajduję. Zawarłem związek małżeński, po pewnym czasie przestaliśmy (...)

Umowa notarialna o alimenty

Czy można, bez uszczerbku dla strony pokrzywdzonej, alimenty przyznane przez sąd w wyroku rozwodowym z orzekaniem o winie zastąpić dobrowolną umową notarialną między stronami? Co taka umowa musiałaby (...)

Właściwość sądu w sprawie o alimenty

Czy prawidłowym jest procedura w której proces o alimenty odbywa się w sądzie właściwym dla zameldowania żony (zameldowała tam również dziecko po urodzeniu i nigdy tam nie mieszkali) ale niewłaściwym (...)

Rozwód bez orzekania o winie a alimenty

Małżeństwo rozwodzi się po 35 latach. Jeden z małżonków ma już nową rodzinę i dziecko. Drugi ze względu na wiek i stan zdrowia ma trudności z zapewnieniem sobie utrzymania. Oboje są zgodni, (...)

Pozew o podwyższenie alimentów po ugodzie

Na kolejnej rozprawie o wysokość alimentów sędzia zaproponował ugodę, na którą obie strony wyraziły zgodę. Czy jest jakiś czas, który musi upłynąć, aby wnieść wniosek o obniżenie lub (...)

Alimenty na bezrobotne dziecko

Jestem bezrobotną studentką lat 24, ojciec wytoczył sprawę o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Na termin rozprawy mam przynieść zaświadczenie o zarobkach. Zatem czy środki wypłacane w ramach (...)

Alimenty po zaprzeczeniu ojcostwa

Z pierwszego małżeństwa mam 2 dzieci. Po rozwodzie z mężem przeprowadziłam test na ojcostwo, a wynik badania udowodnił, że były mąż nie jest ojcem jednego z dzieci. Były mąż płacił od dnia (...)

Umorzenie długu wobec Funduszu Alimentacyjnego

Mój brat rozszedł się z żoną i założył nową rodzinę. Z poprzedniego związku ma dwoje małoletnich dzieci, na które regularnie i bez pośrednictwa komornika płaci do ręki matki alimenty w (...)

Alimenty dla byłej żony po rozwodzie z winy męża

Jestem po rozwodzie z winy męża. Wychowuję syna, który się uczy w liceum i ma poważne problemy zdrowotne (muszę zawsze być, żeby mu pomóc w razie choroby, zawieść do szpitala itd.). Nie ma (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika