e-prawnik.pl Porady prawne

Alimenty porady prawne - Strona 21

Artykuły

Informacje

Pytania i odpowiedzi

Forum

 • Zwrot kosztów utrzymania od dzieci

  Czy ojciec może wysuwać roszczenia w stosunku do pełnoletnich dzieci, co do zwrotu poniesionych na nie wydatków np. z tytułu spłat obciążeń bankowych jeśli zdarzenie miało miejsce 3, 4 lata (...)

  Zwrot kosztów utrzymania od dzieci
 • Alimenty do rąk dorosłego dziecka

  Przy rozwodzie orzeczonym bez winy stron zostały zasądzone alimenty na korzyść małoletniego syna płatne do rąk Matki. Jednakże Syn mój jest obecnie pełnoletni (ma 19 lat) i chciałbym zacząć (...)

  Alimenty do rąk dorosłego dziecka
 • Minimalna kwota alimentów

  Czy jest jakaś minimalna kwota alimentów, jaką może zasądzić Sąd od osoby bez dochodów?

  Minimalna kwota alimentów
 • Potwierdzenie wywiązywania się z obowiązku łożenia

  Rok temu wyprowadziłem się z domu. Moja żona mieszka razem z córką (pracuje). Miesięcznie przekazuję jej pewną sumę ok. 1,2- 1,5 tys. zł. Na razie nie myślimy o rozwodzie. W jaki sposób zabezpieczyć (...)

  Potwierdzenie wywiązywania się z obowiązku łożenia
 • Potrącanie alimentów z wynagrodzenia

  Komornik zajął mi pensję w wys. 50%, natomiast żona uzyskała alimenty na dzieci. Kto ma pierwszeństwo do moich dochodów i czy żona musi ściągać alimenty przez komornika czy wystarczy bezpośrednia (...)

  Potrącanie alimentów z wynagrodzenia
 • Zasądzenie alimentów w trakcie rozwodu

  Czy w trakcie trwania sprawy rozwodowej z mojego powództwa, pozwana może składać wnioski o alimenty lub ewentualnie inne wnioski o zabezpieczenie finansowe?

  Zasądzenie alimentów w trakcie rozwodu
 • Alimenty zasądzone wstecz

  Czy można starać się o alimenty wstecz? (przed rozwodem)

  Alimenty zasądzone wstecz
 • Koniec obowiązku alimentacyjnego

  Czy przy świadczeniach alimentacyjnych na rzecz swojego dziecka, istnieje górna granica wieku dziecka do której jestem obowiązany płacić owe alimenty.

  Koniec obowiązku alimentacyjnego
 • Pogorszenie sytuacji osoby zobowiązanej

  Jeżeli powódka wniosła o zasądzenie alimentów na dwoje dzieci łącznie 100% wynagrodzenia i pozwany na to się pisemnie zgodził, to czy są jakieś przeszkody prawne aby sąd takie alimenty zasądził?

  Pogorszenie sytuacji osoby zobowiązanej
 • Orzeczenie alimentów z urzędu

  Czy Sąd może z urzędu po orzeczeniu rozwodu (bez orzekania o winie stron) przyznać alimenty na dziecko pomimo tego, że żadna ze stron nie wnosi formalnie o przyznanie alimentów?

  Orzeczenie alimentów z urzędu
 • Alimenty a pogorszenie sytuacji materialnej

  Jeżeli wyrok w sprawie rozwodowej zapadnie bez orzekania o winie, to czy istnieje ewentualność płacenia alimentów na rzecz byłego małżonka na skutek pogorszenia się jego sytuacji materialnej (choroba, (...)

  Alimenty a pogorszenie sytuacji materialnej
 • Przyjęcie nazwiska rodziny zastępczej

  Dziecko przebywa w rodzinie zastępczej. Czy rodzice zastępczy przyjmując na wychowanie dziecko bez jego adopcji, mają prawo dać mu swoje nazwisko? Czy jego biologiczni rodzice są obowiązani do (...)

  Przyjęcie nazwiska rodziny zastępczej
 • Alimenty za czas opieki nad dziećmi

  Płacę alimenty na 3-kę dzieci, lecz czy muszę je płacić również za okres nieobecności (byłej) żony w kraju (3m-ce), gdy ona wyjeżdża na "zarobek", a dzieci są pod moją opieką? Czy za ten (...)

  Alimenty za czas opieki nad dziećmi
 • Egzekucja a alimenty płacone terminowo

  Od 5 miesięcy płacę terminowo (za pośrednictwem poczty) żonie alimenty na syna, ostatnio dostałem od komornika wezwanie do zapłaty zaległych alimentów (na które mam potwierdzenie, że są zapłacone) (...)

  Egzekucja a alimenty płacone terminowo
 • Egzekucja podwójnych alimentów

  Wyrokiem sądu w sprawie o podwyższenie alimentów, alimenty podniesiono z 430 do 600 zł(klauzula natychmiastowej wykonalności). Czekając na rewizję wyroku, nieświadomy znaczenia klauzuli natychmiastowej (...)

  Egzekucja podwójnych alimentów
 • Przedawnienie roszczeń alimentacyjnych

  Rodzice rozwiedli się 15 lat temu, rozwód jest orzeczony z winy ojca. Gdy skończyłem 18 lat wystąpiłem do sądu o podwyższenie alimentów, została zawarta ugoda sądowa i ojciec płacił mi alimenty (...)

  Przedawnienie roszczeń alimentacyjnych
 • Alimenty od zatrudnionego na umowę o dzieło

  Jestem na emeryturze i z tego powodu otrzymuję świadczenie finansowe. Oprócz tego wykonuję powierzoną mi pracę na umowę \"o dzieło\". Czy dochód z tej pracy jest brany pod uwagę przy ustalaniu (...)

  Alimenty od zatrudnionego na umowę o dzieło
 • Alimenty od osoby przebywającej za granicą

  Jak można się starać o alimenty z zagranicy i jakie dokumenty są wymagane?

  Alimenty od osoby przebywającej za granicą
 • Alimenty uzupełniające od dziadków

  Czy można wystąpić do sądu o alimenty uzupełniające na dziecko od jego dziadków?

  Alimenty uzupełniające od dziadków
 • Alimenty od dziadków z Niemiec

  W sytuacji, gdy ojciec dzieci nie jest w stanie w żaden sposób płacić alimentów na swoje dzieci, czy można podać o alimenty rodziców ojca (dziadków dzieci), którzy zamieszkują na stałe w Niemczech?

  Alimenty od dziadków z Niemiec
 • Samodzielne zmniejszenie zasądzonych alimentów

  Od trzech lat płacę alimenty na moje dzieci. Wysokości alimentów były odpowiednie do moich zarobków. Z dniem 31.12.2000 roku rozwiązano ze mną umowę o pracę. Przewidując moje kłopoty finansowe (...)

  Samodzielne zmniejszenie zasądzonych alimentów
 • Zapłata alimentów z góry

  Czy prawodawstwo polskie przewiduje możliwość zapłacenia należności alimentacyjnej na dwa lata z góry: a. jeżeli nie, to jakim paragrafem jest to określone, b. jeżeli tak, to czy taka forma (...)

  Zapłata alimentów z góry
 • Umorzenie egzekucji alimentów

  Od 10 lat płacę alimenty na moje dzieci, przebywające wraz z matką na stałe za granicą, za pośrednictwem komornika. Koszty komornicze stanowią dla mnie dodatkowe, comiesięczne obciążenie. Pomimo (...)

  Umorzenie egzekucji alimentów
 • Alimenty na dziecko uczące się za granicą

  Płacę alimenty na utrzymanie prawie 21 letniej córki. Nie mam dobrego kontaktu z nią, ani z jej matką (mieszkają w nowej rodzinie w innej części Polski). Niedawno doszły mnie informacje, że córka (...)

  Alimenty na dziecko uczące się za granicą

1

...

17

18

19

20

21