Prawo spadkowe: Spadki - Porady prawne (strona: 4)
Przepisanie mieszkania z babki na wnuka
Moja babka chce przepisać na mnie swoje mieszkanie własnościowe. W księdze wieczystej jednak jest wpisany dziadek i babcia. Dziadek nie żyje juz 12 lat. Babka ma 3 dzieci - 2 synów i córkę. Chcemy (...)
Spadek a wspólność majątkowa małżeńska
Siostra i jej mąż mieszkali razem z teściem, którym siostra się opiekowała. Teść w spadku przepisał jej (siostrze) mieszkanie. Czy pozostawione w spadku mieszkanie jest jej i tylko jej własnością, (...)
Wyłączenie zaliczenia darowizny na schedę spadkową
Matka posiadała udział w kamienicy 169/300. Darowała notarialnie mojemu jedynemu bratu większość udziałów w wysokości 142/300. Zostawiła sobie 27/300. Czy mogła w darowiźnie uczynić zapis, (...)
Spadek dla dzieci rozwiedzionych małżonków
Tego roku, dokładnie 4 października sąd orzekł rozwód z winy męża. Wcześniej były też wyroki za znęcanie się nade mną. Następnie w dniu 4 listopada były mąż popełnił samobójstwo. Byliśmy (...)
Przebaczenie a wydziedziczenie
Ojciec wydziedziczył mnie testamentem, trzy lata temu, ale niedawno na łożu śmierci pogodził się ze mną. Niestety, przed śmiercią nie zmienił testamentu. Nie było świadków naszego pogodzenia (...)
Dziedziczenie testamentowe rodzeństwa
Wujek nie miał najbliższej rodziny, jego bracia nie żyją, rodzice również. Żyją obie żony braci i mają po dwoje dzieci, które nie są zamężne. Ja jestem po rozwodzie. Kto dziedziczy po zmarłym (...)
Sprawa spadkowa a uprawomocnienie się orzeczenia
Odbyła się sprawa spadkowa po zmarłej matce. Sąd orzekł podział majątku 50/50 pomiędzy mną a moją siostrą. Spadek stanowiło mieszkanie w Warszawie. Jak długo trzeba czekać na uprawomocnienie (...)
Odrzucenie spadku przed sądem
Ma odbyć się sprawa o stwierdzenie nabycia spadku. Czy na pierwszej rozprawie wnioskodawca może od razu złożyć ustnie oświadczenie przed sądem, że spadek ten odrzuca?
Uczestnik postępowania za granicą
Powstaje wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Czy jeśli jeden ze spadkobierców przebywa za granicą, a inni spadkobiercy znają tylko ostatni adres zamieszkania tego spadkobiercy, to czy sąd zobowiąże (...)
Świadczenie z polisy PZU a odrzucenie spadku
Ojciec mój w ramach pracowniczego ubezpieczenia na życie posiadał polisę na życie, w której wskazał mnie jako osobę uprawnioną do otrzymania świadczenia z tytułu zgonu ubezpieczonego. Świadczenie (...)
Założenie księgi wieczystej po nabyciu spadku
Jest trzech spadkobierców. Sprawa spadkowa zakończyła się. Jest wyrok. Równy podział na trzy części. Dwóch spadkobierców złożyło już zeznania. Trzeci zwleka mimo ponagleń Urzędu Skarbowego. (...)
Testament bez prawa własności
Nieruchomość gdzie mieszka babcia według ksiąg dawnych jest własnością jej ojca. Babcia nie przeprowadziła postępowania spadkowego. Czy jeśli babcia napisałaby w takiej sytuacji testament to (...)
Wznowienie starej sprawy spadkowej
W latach 1983 do 1987 miała miejsce sprawa spadkowa oraz o dział spadku, którego jedną ze stron był mój ojciec. Dotyczyła spadku po jego mamie a mojej babci. Mój ojciec zmarł w kwietniu tego roku (...)
Darowizna a zachowek
Kilka miesięcy temu mój ojciec spisał notarialnie akt darowizny, w którym darował siostrze swój udział (52%) w kamienicy w centrum Krakowa. Siostra z rodziną obecnie mieszkają w tej kamienicy. (...)
Dziedziczenie ustawowe rodzeństwa
Czworo dzieci ma jednego ojca (dwoje z pierwszego małżeństwa i dwoje z drugiego). Kto jest ustawowym spadkobiercą majątku drugiej żony (która umiera jako wdowa) i kolejno jej niezamężnej, bezdzietnej (...)
Prawo posiadacza do dysponowania nieruchomością
Nieruchomość znajdująca się w bardzo złym stanie technicznym, zagrażającym życiu i zdrowiu przechodzących w pobliżu osób stanowi przedmiot postępowania spadkowego. W chwili obecnej posiadaczami (...)
Pobranie zasiłku pogrzebowego a odrzucenie spadku
Moja matka rozwiodła się z moim ojcem, gdy miałem 7 lat. Mój ojciec od 13 lat nie żyje. Później moja matka wyszła za mąż po raz drugi, zmieniła nazwisko i z drugim mężem zadłużyła się (...)
Udział spadkowy żony w zbiegu z rodzeństwem męża
Miesiąc temu zmarł mój mąż. Chciałabym przeprowadzić postępowanie spadkowe. Nie mamy wspólnych dzieci, mąż nie miał własnych, ma brata, siostrę, 2 bratowe, wszyscy oczywiście z rodzinami. (...)
Spadek po matce, która wyszła za mąż
Moja matka wyszła w 1991 r. za mąż za wdowca, który miał 4 dorosłych dzieci z pierwszego małżeństwa - właściciela gospodarstwa rolnego wraz z domem. Zamieszkali w mieszkaniu mojej matki w mieście (...)
Nabycie spadku - współwłasność nieruchomości
Moja mama, mój brat i ja przyjęliśmy spadek po ojcu z dobrodziejstwem inwentarza. Dostaliśmy stwierdzenie nabycia spadku po 1/3 wszyscy oraz zlecenie wykonania spisu inwentarza przez komornika. Majątek (...)
Wypłata wynagrodzenia zmarłego pracownika
Pracownik zmarł w połowie miesiąca. Nie ma osoby, która mogłaby otrzymać jego wynagrodzenie za pracę za te pół miesiąca (nikt nie spełnia warunku ewentualnej renty rodzinnej). Wynagrodzenie (...)
Wpisanie roszczeń z umowy przedwstępnej do KW
Chcę kupić nieruchomość dom z działką. Nieruchomość ta była własnością np. Pana K. W lutym tego roku Pan K. przekazał w akcie darowizny nieruchomość swojej matce Annie K. Właścicielka (...)
Dziedziczenie grobowca
Czy grobowiec może być przedmiotem spadku?
Roszczenie z bezpodstawnego wzbogacenia a spadek
Syn jako pełnomocnik ojca sprzedał jego nieruchomość, ale nie przekazał mu pieniędzy. Z powodu niewdzięczności ojciec go wydziedziczył w testamencie, a kilka miesięcy później zmarł. Czy wierzytelność (...)
Wstrzymanie opłat rocznych po śmierci użytkownika
Użytkownik wieczysty zmarł w 2005 r, o fakcie tym poinformowała tutejszy organ gminy jego siostra na początku stycznia 2007 r, stwierdzając, że zamarły nie miał żony ani dzieci a postępowanie (...)
Wstąpienie spadkobiercy do spółki cywilnej
Spółka cywilna w składzie dwóch osób od 15 lat prowadziła działalność usługową. Ma podpisane stałe umowy na usługi z kontrahentami. Niespodziewanie umarł jeden ze wspólników. W umowie (...)
Dziedziczenie osobistego majątku małżonka
W dniu 9.07.1969 r. J.. i W. nabyli aktem notarialnym gospodarstwo rolne zabudowane o pow. 11,11ha od Skarbu Państwa na zasadach wspólności ustawowej. W dniu 6 maja 1970r. zmarła Wanda. pozostawiając (...)
Upływ 6 miesięcy od chwili otwarcia spadku
Czy wniosek o nabycie spadku lub dział spadku mogę złożyć po 6 miesiącach od chwili śmierci spadkodawcy(otwarcia spadku)? Jakie konsekwencje prawne dla spadkobierców powoduje upłynięcie 6 miesięcy (...)
Długi i zobowiązania w spadku po wspólniku
W spadku otrzymałam udziały w spółce cywilnej. Wspólnicy tej spółki chcą mnie w równym stopniu, co oni sami, obciążyć długami i zobowiązaniami tej spółki, na które do tej pory nie miałam (...)
Gmina spadkobiercą udziału w mieszkaniu
Wszyscy spadkobiercy ustawowi odrzucili spadek. Zmarły nie zostawił testamentu. Masą spadkową jest połowa prawa własnościowego do mieszkania spółdzielczego, w którym zamieszkuję wraz z dorosłym (...)
Majątek kawalerski a dziedziczenie
Istnieje związek małżeński, bez dzieci, w którym nie zawarto intercyzy. Czy żona dziedziczy w tym wypadku majątek kawalerski męża? Proszę o podanie stanu prawnego do roku 2005 i zmian, jakie (...)
Pełnomocnictwo do przyjęcia i odrzucenia spadku
W tym momencie moja kuzynka, która jest wraz ze mną spadkobierczynią po Babci, mieszka za granicą i nie może przyjechać do Polski. Jaki rodzaj pełnomocnictwa musi posiadać jej matka, aby przyjąć (...)
Zarząd majątkiem spadkowym nieobjętym
Na terenie naszej gminy od urodzenia zamieszkiwała samotna kobieta. Przez szereg lat z uwagi na stan zdrowia i niepełnosprawność była objęta kompleksową pomocą finansową i usługową ośrodka (...)
Dziedziczenie po małżonku a rozdzielność majątkowa
Jaka jest droga dziedziczenia spadku po jednym z małżonków, jeśli obowiązywała ich przez całe życie rozdzielność majątkowa? Dodam, że po śmierci męża pozostała z matką dwójką niepełnoletnich (...)
Kurator spadku - obowiązki podatkowe
Jestem kuratorem spadku i niedługo przejmę w zarząd nieruchomość. W związku z tym interesuje mnie jak wygląda sytuacja prawna zarządcy od strony podatkowej, chodzi mi głównie o pożytki zwiazane (...)
Świadczenia finansowe po śmierci pracownika
Pracownik zmarł w połowie miesiąca. Pracownik miał żonę i dwoje pełnoletnich dzieci. Komu i czy można wypłacić wszystkie należne świadczenia czyli: pensję, ekwiwalent za urlop, zasiłek pośmiertny, (...)
Zbycie przedmiotów nabytych w drodze spadkobrania
2 lipca 2006 r. zmarł ojciec. Pozostało po nim 3 samochody, sprzęt rolniczy, przyczepka do samochodu oraz dom, w którym mieszkamy, ale co do prawa własności domu zadam pytanie w późniejszym terminie (...)
Prawo do spadku po kuzynce
Jestem jedynym dzieckiem mojego ojca, brata mojej ciotki, która była matką mojej kuzynki. Mój zmarły ojciec i zmarła ciotka byli rodzeństwem. Kuzynka zmarła jako bezdzietna wdowa nie posiadała (...)
Spadek po zmarłym księdzu
Mój ojciec, który jest księdzem katolickim zmarł tydzień temu. Mój brat jest także jego synem. O zgonie dowiedzieliśmy się przypadkiem, kiedy brat chciał sie z ojcem skontaktować, gosposia (...)
Dom wybudowany na działce spadkodawcy
Wraz z siostrą nabyłem spadek po rodzicach (działka oraz dom na niej stojący). Z uwagi na fakt, że wyjechałem jakiś czas temu za granicę i tam de facto zamieszkuję, dom rodziców (jeszcze za ich (...)
Masz inne pytanie do prawnika?