Ubezpieczenia społeczne - Artykuły (strona: 28)

Nienależnie pobrane świadczenie rodzinne - konsekwencje

27.1.2005

Od 1 maja 2004 r. obowiązują nowe przepisy w zakresie zasiłków rodzinnych, które uregulowane są w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Ustawa ta na nowo określa sytuacje, kiedy osoba, która pobrała świadczenie, do którego nie była uprawniona, winna je zwrócić. (...)

Najniższa i najwyższa renta z tytułu niezdolności do pracy

27.1.2005

Aby świadczenie można było w przyszłości w ogóle otrzymać należy spełnić dwie podstawowe przesłanki jakimi są podleganie ubezpieczeniu z tytułu niezdolności oraz opłacanie składki na takowe ubezpieczenie. Składka pełni tutaj rodzaj ceny za gwarancję jaką jest przyszłe świadczenie. (...)

Renta z tytułu niezdolności do pracy

27.1.2005

Świadczenie to przysługuje osobie, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Dlatego też ze względu na stan zdrowia i możliwość wykonywania pracy (...)

Podstawa wymiaru renty

27.1.2005

Podstawę wymiaru renty stanowi przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe lub na ubezpieczenie społeczne na podstawie przepisów prawa polskiego z kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych przez zainteresowanego z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających (...)

Okresy niezbędne do ustalenia renty

27.1.2005

Okresy nieskładkowe są uwzględniane w wymiarze nie przekraczającym jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych. Przy ustalaniu prawa do renty, niektóre okresy uwzględniane są w podwójnej wysokości. Można tu wymienić np. działalność kombatancką oraz działalność (...)

Od 16 września 2004 r. rzadsze podwyżki dla emerytów i rencistów

27.1.2005

Od 16 września 2004 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Ma ona duże znaczenia dla wszystkich tych, którzy już pobierają emerytury i renty. Nie będzie już corocznej waloryzacji. Będzie ona przeprowadzana wtedy, gdy inflacja w okresie od roku ostatniej waloryzacji (...)

Jak przebiega wypłata świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych?

27.1.2005

Procedura wypłaty świadczeń wypłacanych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest zapewne szczególnie interesująca dla samych uprawnionych. I słusznie. Bowiem świadczenia wypłaca się poczynając od dnia powstania prawa do tych świadczeń. Kiedy możemy spodziewać się wypłaty świadczeń (...)

Twoje okresy nieskładkowe

21.1.2005

Okresy nieskładkowe podobnie jak składkowe mają bardzo duże znaczenie w systemie ubezpieczeń społecznych. Powodem tego jest treść przepisu ustawy o emeryturach i rentach z FUS, zgodnie z którym przy ustalaniu prawa do emerytury i renty i obliczaniu ich wysokości uwzględnia się zarówno (...)

Czy i kiedy możliwe jest zawieszenie świadczenia wypłacanego z FUS?

21.1.2005

Generalnie prawo do emerytur i rent może ulec zawieszeniu. Istnieje jednak kilka wyjątków, chodzi konkretnie o emerytów, którzy ukończyli 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni. W ich przypadku zawieszenie prawa do emerytury nie jest możliwe. Ustawodawca przewidział także (...)

Co zrobić jeżeli ZUS opóźnia się w wypłatach względem ubezpieczonego?

21.1.2005

Jeżeli Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie ustalił prawa do świadczenia lub nie wypłacił tego świadczenia - w terminach przewidzianych w przepisach określających zasady przyznawania i wypłacania świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń społecznych lub świadczeń zleconych do wypłaty na (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika