Ubezpieczenia społeczne - Artykuły (strona: 27)

Świadczenie rehabilitacyjne

9.3.2005

Co do zasady w okresie choroby pracownik może liczyć najpierw na wynagrodzenie chorobowe (33 dni), następnie na zasiłek chorobowy (182 dni). Jednak może się zdarzyć, iż pomimo tego, iż wszystko wskazywać będzie na to, iż pracownik wyjdzie z choroby, to jednak nie uda mu się to w ramach czasu (...)

Zasiłek wyrównawczy

9.3.2005

Zasiłek wyrównawczy jest świadczeniem mającym chronić sytuację zmniejszonej sprawności do pracy wskutek choroby. Za zmniejszoną sprawność do pracy uważa się sytuację, kiedy to pracownik z powodu choroby osiąga wynagrodzenie niższe od przeciętnego swojego zarobku z okresu, który (...)

Składki na ZUS a podatki

8.3.2005

Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, mają znaczny wpływ na zobowiązania podatkowe. Zarówno osoby fizyczne, opłacające samodzielnie składki zusowskie, a są to przede wszystkim przedsiębiorcy, jak i płatnicy czyli pracodawcy, zleceniodawcy, spółdzielnie, organy zatrudnienia, (...)

Składki na ubezpieczenie chorobowe

8.3.2005

Niniejszy artykuł przedstawia zasady finansowania składek na ubezpieczenie chorobowe, określa zasady ustalania podstawy wymiaru składki a także przedstawia zasady jej uiszczania. Wyjątkiem od zasady finansowania składek na ubezpieczenie chorobowe jest ubezpieczenie osób współpracujących (...)

Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?

7.3.2005

Od dnia 1 maja 2004 r. obowiązują nowe przepisy w zakresie świadczeń rodzinnych, które regulują m.in. świadczenia przyznawane osobom niepełnosprawnym lub rodzinom, które wychowują niepełnosprawne dziecko. Obecnie osoba niepełnosprawna może zostać wsparta zasiłkiem pielęgnacyjnym, (...)

Emerytura w Unii Europejskiej - opinia prawna

18.2.2005

Na terytorium Polski obowiązuje ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, która została dostosowana do wymogów prawa unijnego. Zgodnie z jej przepisami obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (...)

Ubezpieczenie społeczne pracowników - podstawa wymiaru składki

27.1.2005

Wszyscy pracownicy (z wyjątkiem prokuratorów) zatrudnieni na terenie Rzeczpospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, do którego zaliczamy ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe. Obowiązek zgłoszenia pracowników do tych ubezpieczeń (...)

Obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia i terminy zgłoszeń

27.1.2005

W przypadku ubezpieczeń społecznych obowiązek zgłoszenia osoby, która podlega ubezpieczeniu obowiązkowo powstaje z mocy prawa, tzn. nie zależy od tego, czy ktoś chce, czy nie chce być ubezpieczonym. Taki obowiązek powstaje między innymi w przypadku zawarcia umowy o pracę - pracownik podlega (...)

Obowiązek ubezpieczenia społecznego pracowników

27.1.2005

Wszyscy pracownicy zatrudnieni na terenie Rzeczpospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, do którego zaliczamy ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe. Z obowiązku tego wyłączeni są prokuratorzy - od ich wynagrodzenia nie odprowadza się składek (...)

Podleganie ubezpieczeniu wypadkowemu

27.1.2005

W przypadku ubezpieczenia wypadkowego, ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych określa jedynie podmioty, które podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu wypadkowemu. Ustawa nie przewiduje dodatkowo dobrowolnego ubezpieczenia wypadkowego. Kto podlega ubezpieczeniu wypadkowemu? Ubezpieczenie wypadkowe (...)

Zasady finansowania składki na ubezpieczenie wypadkowe

27.1.2005

Ubezpieczenie wypadkowe jest ujednym z rodzajów ubezpieczenia społecznego. Jako jedyne, ubezpieczenie to możliwe jest tylko i wyłącznie na zasadzie obligatoryjności. Nie można zostać objętym ubezpieczeniem wypadkowym na swój wniosek. Ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby, które objęte (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika