Brak dostępu do drogi publicznej

Odpowiedzi w temacie (1)

maniutek23stan

22.6.2013

Dzień dobry, Zwracam się z takim problemem. Nadleśnictwo ogłosiło przetarg nieograniczony pisemny na sprzedaż nieruchomości leśnej, na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 20 kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przeprowadzania przetargu publicznego oraz sposobu i warunków przeprowadzania negocjacji cenowej w przypadku sprzedaży lasów, gruntów i innych nieruchomości znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych Sprzedawana nieruchomość leśna nie ma dostępu do drogi publicznej, zostało to zawarte w ogłoszeniu. W wyznaczonym terminie zostały złożone 2 oferty. Oferent oferty X zaoferował cenę 2 500,00 zł, oferent ten ma bezpośredni dostęp do tej działki. Z kolei oferent Y zaoferował cenę 3 500,00 zł, oferent ten nie ma bezpośredniego dostępu do tej działki. Zdzwonione było do 2 notariuszy, którzy nie sporządź aktu notarialnego, jeśli nie będzie ustanowiona służebność drogi publicznej. Zaś kolejni inni 2 notariusze nie widza przeszkód żeby sporządzić akt notarialny, tylko została by zawarta informacja w tym akcie notarialnym że nabywca wie ze nabywana nieruchomości nie ma dostępu do drogi publicznej, że nadleśnictwo o tym poinformowało o tym nabywcę. Wyczytałem w wyroku Sn, ze taki sporządzony akt notarialny nie zawierający informacji jest bezwzględnie nieważny. W związku z tym stanem faktycznym co przedstawiłem co jest najlepiej zrobić, sprzedawać taką nieruchomośc dla oferenta co nie ma dostępu do drogi publicznej, z informacjami w akcie notarialnym sporządzonym przez notariusza ze nabywca o tym wie ze nie ma działka dostępu do drogi publicznej, że nadleśnictwo o tym wie i poinformowalo nabywce czy cos innego należy zrobić, jak rozwiązać ten problem? Nie wiem czy pózniej nie będzie jakichs problemow w związku z tym ze brak dostępu do drogi publicznej, czy nie będzie nadleśnictwo ciagane z tego powodu do sadu. Bardzo proszę o pomoc w tym zakresie. Z góry dziekuje za wszelka udzieloną pomoc w tym zakresie.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

maniutek23stan

2013-06-23 09:03:03

Troche bardziej uszczegółowiłem ten problem w założonym wątku. Dzień dobry, zwracam się z takim problemem, nie wiem jak go rozstrzygnąć, jak prawidłowo postąpić. Stan faktyczny: Nadleśnictwo ogłosiło przetarg nieograniczony pisemny na sprzedaż nieruchomości leśnej, na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 20 kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przeprowadzania przetargu publicznego oraz sposobu i warunków przeprowadzania negocjacji cenowej w przypadku sprzedaży lasów, gruntów i innych nieruchomości znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych. Sprzedawana nieruchomość leśna nie ma dostępu do drogi publicznej, zostało to zawarte w ogłoszeniu. Ta nieruchomość leśna nie jest bezpośrednio połączona z innymi działkami Nadleśnictwa. Ta działka znajduje się w centrum działek otoczonych przez osobę prywatną. W związku z tym jest ona zbędna Nadleśnictwu. W wyznaczonym terminie zostały złożone 2 oferty. Oferent oferty X zaoferował cenę 2 500,00 zł, oferent ten ma bezpośredni dostęp do tej działki. Z kolei oferent Y zaoferował cenę 3 500,00 zł, oferent ten nie ma bezpośredniego dostępu do tej działki. Dzwoniono było do 2 notariuszy, którzy nie sporządzo aktu notarialnego, jeśli nie będzie ustanowiona służebność drogi publicznej. Zaś kolejni inni 2 notariusze nie widzą przeszkód żeby sporządzić akt notarialny, tylko została by zawarta informacja w tym akcie notarialnym, że nabywca wie ze nabywana nieruchomości nie ma dostępu do drogi publicznej, że nadleśnictwo o tym poinformowało o tym nabywcę. Wyczytałem chyba w wyroku bądź uchwale SN, że taki sporządzony akt notarialny nie zawierający informacji jest bezwzględnie nieważny. W związku z tym stanem faktycznym co przedstawiłem co jest najlepiej zrobić, sprzedawać taką nieruchomość dla oferenta co nie ma dostępu do drogi publicznej, z informacjami w akcie notarialnym sporządzonym przez notariusza, że nabywca o tym wie ze nie ma działka dostępu do drogi publicznej, że nadleśnictwo o tym wie i poinformowało nabywcę czy cos innego należy zrobić, jak rozwiązać ten problem? Nie wiem czy później nie będzie jakichś problemów w związku z tym, że brak dostępu do drogi publicznej, czy nie będzie nadleśnictwo ciągane z tego powodu do sądu. Czy jest w ogóle możliwe sporządzenie aktu notarialnego bez ustanowienia służebności drogi publicznej tej działki sprzedawanej, czy nie będzie nieważność bezwzględna tego aktu notarialnego? Bardzo proszę o pomoc w tym zakresie. Z góry dziękuje za wszelką udzieloną pomoc w tym zakresie.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 3.1.2019

  Ograniczenia w dostępie do informacji publicznej są konstytucyjne

  Przepis, który uzależnia dostęp do przetworzonej informacji publicznej od wykazania istotnego interesu publicznego, jest zgodny z konstytucją - orzekł 18 grudnia 2018 r. Trybunał Konstytucyjny (...)

 • 5.4.2016

  Droga konieczna jako zarzewie konfliktu właścicieli nieruchomości

  Służebność gruntowa drogi koniecznej została uregulowana w art. 145 K.C. Zgodnie z § 1 jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości (...)

 • 12.8.2018

  Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską

  Nowelizacja specustawy dotyczącej przekopu Mierzei Wiślanej dostosowuje ją do obowiązujących przepisów Prawa wodnego. Według wprowadzonych zmian, to Wody Polskie, a nie jak dotychczas marszałkowie (...)

 • 7.9.2018

  Jakie rodzaje dróg wyróżnia się w Polsce?

  Drogi w Polsce, pod względem prawnym, dzielimy na drogi publiczne oraz drogi wewnętrzne. Dowiedz się, jakie drogi są publiczne, kto zajmuje się zarządzaniem drogami i jakie ma zadania oraz jakie są (...)

 • 20.7.2017

  Zakaz propagowania komunizmu

  Nowelizacja ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej wprowadzi instrumenty prawne, które (...)