Forum prawne

Podatek od pieniędzy ze spadku - forum prawne

Witam serdecznie. Mam pytanie dotyczące spadku mojej siostry.
Siostra około 20 lat temu dostała od dziadka w zapisie połowę domu, dziadek nie żyje około 20 lat. Drugą połowę ma jej córka.
Niedawno, sąd wydał taki wyrok, że córka ma matce, czyli mojej siostrze wypłacić za połowę domu kwotę 100 tys złotych.
Teraz moje pytanie: Czy siostra musi odprowadzić od tych pieniędzy podatek i jaki? Również wtedy, gdy ma zamiar za tą kwotę niezwłocznie kupić mieszkanie, ponieważ nie ma gdzie mieszkać. Czy są jakieś zwolnienia od takiego podatku ?
Bardzo proszę o odpowiedź, dziękuję.

Odpowiedzi w temacie: Podatek od pieniędzy ze spadku (4)

Szanowny Panie, Pana siostra nie zapłaci z tytułu sprzedaży części budynku podatku dochodowego, nie musi wykazywać tego dochodu w deklaracji podatkowej. Otrzymała sprzedawaną nieruchomość w spadku przed 31 grudnia 2006 roku (do kiedy obowiązywało zwolnienie od podatku dochodowego przy sprzedaży nieruchomości nabytej w spadku). Poza tym opodatkowaniem podatkiem dochodowym nie jest sprzedaż nieruchomości pierwotnie nabytej przez sprzedającego przed 31 grudnia 2008. Dodatkowo Pana siostra nie musi wykazywać tego dochodu w żadnej deklaracji podatkowej za 2013 rok. Z poważaniem/Marcin/doradca prawny/w razie szczegółowych pytań proszę o kontakt na timsparv@prokonto.pl

Dziękuję serdecznie za odpowiedź.
Pozdrawiam

Witam serdecznie raz jeszcze. Mam jeszcze jedno pytanie, w związku ze sprawą, o której pisaliśmy. Za pieniądze, które moja siostra dostała za spadek chce kupić mieszkanie. Jednak boi się tego zrobić, ponieważ jest jeszcze w związku małżeńskim, a nie chce, by jej mąż miał jakieś prawa do tego mieszkania. Ich sprawa rozwodowa jest w toku i nie wiadomo jak długo potrwa. Czy w takiej sytuacji ma się czego obawiać ?
Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam

Szanowny Panie, wspólność ustawowa małżeńska ustaje m. in. w wyniku orzeczenia rozwodu (z chwilą uprawomocnienia się), samo wszęcie postępowania rozwodowego nie ma wpływu na wspólność majątkową małżonków. W opisywanej przez Pana sytuacji mamy problem tzw. surogacji (zastąpienie jednego składnika majątku osobistego innym składnikiem), o którym mówi art. 33 punkt 10 kro (przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego wchodzą do majątku osobistego). Tak szeroko zakreślone pojęcie surogacji ogranicza się w piśmiennictwie prawniczym oraz w judykaturze. Mimo wszystko, w mojej opinii można w tym wypadku mówić o surogacji (w tym wypadku byłaby to surogacja tzw. pośrednia) z tego względu, że siostra za pieniądze uzyskane w wyniku podziału współwłasności nabyła(by) mieszkanie. W tej sprawie uważam, że powinien Pan (lub Pana siostra) zasięgnąć porady u bardziej doświadczonego prawnika. Proszę się zapytać o ewentualność wniesienia pozwu o ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną. Z poważaniem/ Marcin/ doradca prawny/ w razie pytań: timsparv@mailplus.pl

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika