e-prawnik.pl Porady prawne

Archiwum 28 Maj 2009

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 • Upublicznianie zdjęć

  Znalazłam w Internecie zdjęcia moich dzieci (na jednym z popularnych portali społecznościowych) i zostały wstawione bez mojej zgody, a nawet ta osoba wie, że nie życzę sobie, aby te zdjęcia dalej tam były umieszczone. Dodam, że są to zdjęcia moich nieletnich dzieci. Co mogę zrobić by wpłynąć (...)

 • Utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez matkę

  Mam 4 - miesięczną córeczkę, z którą mogę się spotykać raz na 2 tygodnie na 3 godziny, mam przysądzone alimenty 300 zł. Nie mam ograniczonych praw rodzicielskich, z moją dziewczyną nie żyjemy razem. Córka jest zameldowana u niej w domu, mieszka z rodzicami w okropnych warunkach 30m2. Na (...)

 • Współwłasność mieszkania

  Po zmarłej Mamie dziedziczymy własnościowe mieszkanie spółdzielcze w proporcjach 1/3.Zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe zapadł prawomocny wyrok,który określił spadkobierców właśnie w proporcjach 1/3. Mieszkanie jest jedynym majątkiem po zmarłej Mamie. Jeden za spadkobierców (...)

 • Ujawnienie wspólnika w KRS

  W dwuosobowej spółce z o.o. jeden z e wspólników posiada 13940 udziałów, drugi 60. W wyciągu z KRS ujawniony jest tylko wspólnik z większą ilością udziałów. Czy jest to prawidłowe, czy też w KRS jest błąd?

 • Zakup działki obciążonej prawem dożywocia

  Mam zamiar kupić działkę która jest (była ) obciążona prawem dożywocia. Mam do wglądu księgę wieczystą w której wpisane jest kilka działek (ta którą chce kupić również) .Do księgi wieczystej wpisane jest również dożywocie. Jestem w posiadaniu aktu notarialnego (wrzesień 2008) (...)

 • Data zbycia udziałów w spółce z o. o.

  Została sporządzona umowa zbycia części udziałów posiadanych przez wspólnika spółki z o. o. Umowa została sporządzona w dniu określonym w treści umowy jednak nie została podpisana przez strony umowy. Strony umowy umówiły się na potwierdzenie notarialne w ciągu tygodnia które nie doszło (...)

 • Podwyżka czynszu za lokal użytkowy

  Wynajęłam w 2007 r. pawilon firmie na czas określony 9 lat. W paragrafie o czynszu zawarliśmy kwotę z adnotacją o podwyżce raz w roku o wskaźnik GUS. W tym roku, w kwietniu w związku z podwyżką podatku od nieruchomości podniosłam czynsz o wskaźnik GUS czyli 4 %, co dało podwyżkę 80 zł. (...)

 • Pozbycie się słupa energetycznego z działki

  Otrzymałam w darowiźnie dom od mojej mamy. Na działce stoi wielki betonowy słup energetyczny, linie wysokiego napięcia przechodzą metr od domu. Mam tej sytuacji dosyć i chce uregulować te sprawy. Kiedyś gdy mama zażądała od ZE usunięcia słupa powiedzieli, że widocznie 30 lat temu poprzedni (...)

 • Odszkodowanie od firmy budowlanej

  Wynajmuje pawilon. Właściciel wynajął firmę budowlana w celu rozbudowy całego obiektu, głównie nad moim pawilonem. Firma budowlana dokonała wielu zniszczeń: zbiła moje reklamy, wyrwała kable, spaliła cześć instalacji, zalała pawilon. Właściciel nie chce odpowiadać za szkody. Szef firmy (...)

 • Naruszenie nietykalności osobistej

  Jestem zarządcą nieruchomości prywatnej. Nadzoruję między innymi pracę dozorcy na terenie posesji. Gospodarz domu powiadomił mnie dziś, że rezygnuje ze swojej pracy. Przyznał, iż obawia się o swoje zdrowie i życie, bo został zaatakowany przez jednego z moich lokatorów (dosłownie został (...)

 • Postępowanie eksmisyjne

  Lokator nie płaci za używanie lokalu - umowa najmu między dwoma osobami prywatnymi. Za pierwsze 3 okresy płacił tylko zaliczkowo (ok. 50%). Za 4-ty okres rozliczeniowy nie płaci w ogóle , nie odbiera telefonów , nie otwiera drzwi do mieszkania a wiadomo że w nim przebywa. Czy ma znaczenie w (...)

 • Wypowiedzenie umowy najmu

  Zawarłem umowę najmu lokalu mieszkalnego, którego jestem właścicielem. Okres trwania umowy określono jako : \"na dwa lata , z możliwością przedłużenia do pięciu lat\". Jak należy interpretować zapis że mogę wypowiedzieć umowę najmu jeżeli lokator zalega z płatnością co najmniej (...)

 • Jaki termin na wypłatę dywidendy w spółce z o. o.?

  W Spółce z o.o. zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę o wypłacie dywidendy. Czy termin wypłaty dywidendy może być dowolnie określony przez zgromadzenie wspólników, czy jest jakiś maksymalny okres czasowy kiedy musi by wypłacona dywidenda, np. 14 dni od podjęcia uchwały o wypłacie (...)

 • Sprzeciw od wyroku nakazowego - wykroczenie

  Mój samochód użytkuje wypożyczalnia samochodów na podstawie umowy dzierżawy. W styczniu b.r. otrzymałem korespondencję o przesłanie informacji kto użytkował ten pojazd w danym dniu z uwagi na zarejestrowanie przekroczenia prędkości przez fotoradar. Wysłałem informację by kontaktować (...)

Zmiany w PrawieInterpretacje podatkoweDzienniki urzędoweAkty Prawne