Ustalenie ojcostwa niezbędne dla nadania nazwiska

Pytanie:

Para mieszkała w konkubinacie, mężczyzna zmarł i nie zdążył nadać swojego nazwiska ich dziecku. W jaki sposób można nadać sądownie dziecku nazwisko ojca? Jakie dowody należy przedstawić?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Aby w takim przypadku dziecko nosiło nazwisko ojca, konieczne jest ustalenie ojcostwa dziecka, zgodnie z art. 89 §2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Jeżeli ustalenie ojcostwa już nastąpiło, należy złożyć wniosek do sądu opiekuńczego o wydanie postanowienia o nadanie dziecku nazwiska ojca.

W innym przypadku należy wytoczyć powództwo o ustalenie ojcostwa. Więcej informacji na ten temat (dotyczących również dowodów, które mogą okazać się konieczne w trakcie postępowania sądowego) znajdzie Pani w artykule – Sądowe ustalenie ojcostwa.

Wzór pozwu o ustalenie ojcostwa dostępny jest na stronach naszego serwisu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: