Uchwały polskiej spółki z o.o. w obcym języku

Pytanie:

"Czy uchwały wspólników - obcokrajowców polskiej spółki z o.o. - w braku znajomości przez nich języka polskiego, muszą być sporządzone w ich ojczystym języku, czy też dopusczalny jest język polski?"

Odpowiedź prawnika: Uchwały polskiej spółki z o.o. w obcym języku

Uchwały wspólników, którzy nie są obywatelami polskimi mogą być zawarte w ich ojczystym języku. W wypadku jednak, gdy obowiązujące przepisy prawa przewidują obowiązek rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym określonych kwestii objętych uchwałami wspólników, wymagane jest przedstawienie sądowi rejestrowemu uwierzytelnionych tłumaczeń tych czynności. Wynika to z postanowień ustawy z 7 grudnia 1999 r. o języku polskim.

Po wejściu Polski di Unii Europejskiej obowiązek stosowania języka polskiego jest aktualny w obrocie z udziałem konsumentów oraz przy wykonywaniu przepisów z zakresu prawa pracy używa się języka polskiego, jeżeli:

  1.  konsument lub osoba świadcząca pracę ma miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w chwili zawarcia umowy oraz 
  2.  umowa ma być wykonana lub wykonywana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. 

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika