Ryczałtowiec a zakup i sprzedaż samochodu

Pytanie:

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą rozlicza się ryczałtem 8.5 %. Obecnie chce kupić samochód, jeszcze nie podjął decyzji, czy nowy, czy też używany. Skłania się do zakupu lub wyleasingowania samochodu ciężarowego. Czy może sobie przy zakupie odliczyć VAT? Jeśli może sobie odliczyć VAT, to jaką kwotę? A co w sytuacji, gdy wezmie samochód używany w leasing? - jak ten VAT odliczać? Jaki podatek zapłaci przy jego ewentualnej sprzedaży?

Masz inne pytanie do prawnika?

5.2.2007

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Ryczałtowiec a zakup i sprzedaż samochodu

Zarówno w sytuacji, gdy Firma zamierza kupić samochód ciężarowy, jak i w sytuacji, gdy zamierza taki samochód wyleasingować ma prawo do odliczenia pełnej kwoty VAT z faktury zakupu. W przypadku zakupu podatek VAT odliczony zostanie bezpośrednio z faktury dokumentującej zakup. Zaś w przypadku leasingu VAT będzie odliczany od kolejnych rat leasingowych. Takie pełne uprawnienie wynika z brzmienia art. 86 ust. 2, 3 i 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Ograniczenie w zakresie odliczenia podatku VAT dotyczy jedynie samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Porady prawne

Zaś w sytuacji, gdy Firma będzie chciała sprzedać taki samochód, będzie musiała liczyć się z dwoma podatkami: zryczałtowanym podatkiem dochodowym oraz podatkiem VAT. W przypadku sprzedaży firmowego samochodu ryczałt należy opłacić w wysokości 8,5 % przychodu ze sprzedaży. Wysokość podatku w przypadku sprzedaży środka trwałego wynika z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zaś wysokość podatku VAT od sprzedaży będzie wynosiła 22 % od wartości sprzedaży.

Polecamy ponadto artykuły:

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: