Ustawowe prawo zastawu na rzeczach najemcy

Pytanie:

"Wynajmująca zabezpieczyła tytułem zastawu za niezapłacony czynsz ruchomości, które znajdują się we wcześniej najmowanych pomieszczeniach mieszkalnych, co do których powstała zaległość. Najmującą formalnie (umowa najmu) była moja ex-konkubina, ja byłem wpisany jedynie do umowy z imienia i nazwiska, jako osoba, co do której przebywania w tych pomieszczeniach wynajmująca wyraziła zgodę. Zastawem wynajmująca (zapewne nieświadomie) objęła również moje rzeczy (meble, inne ruchomości). Czy wynajmująca ma prawo dokonać zastawu na rzeczach osób trzecich (wiem, że na rzeczach członków rodziny, jak syn, mąż, etc, tak, ale czy konkubinat jest również tak traktowany)? Czy w przypadku bezprawnego zastawu na moich rzeczach, mogę udać się na miejsce i zażądać wydania moich rzeczy, a w przypadku odmowy, wezwać policję z prośbą o egzekucję wydania tych rzeczy, czy też muszę skierować sprawę na drogę postępowania cywilnego o zabór mienia? Czy jeżeli wynajmująca odmówi wydania rzeczy, bierze na siebie odpowiedzialność za ich ochronę? Czy do czasu trwania zabezpieczenia, wynajmująca ma prawo domagać się (w tym na drodze postępowania sądowego) zapłaty zaległego czynszu, czy też nie może tego robić, będąc "rozliczona" poprzez dokonane zabezpieczenie (zastaw) i dopiero po usunięciu zabezpieczenia może domagać się spłaty zobowiązania?"

Odpowiedź prawnika: Ustawowe prawo zastawu na rzeczach najemcy

Stosownie do art. 670 Kodeksu cywilnego dla zabezpieczenia czynszu oraz świadczeń dodatkowych, z którymi najemca zalega nie dłużej niż rok, przysługuje wynajmującemu ustawowe prawo zastawu na rzeczach ruchomych najemcy wniesionych do przedmiotu najmu. Zgodnie zaś z art. 686 Kc ustawowe prawo zastawu wynajmującego lokal mieszkalny rozciąga się także na wniesione do lokalu ruchomości członków rodziny najemcy razem z nim mieszkających.

W doktrynie przyjmuje się, iż pojęcie "członków rodziny" obejmuje także konkubenta czy konkubinę (tak Helena Ciepła [w:] Dmowski Stanisław, Sychowicz Marek, Ciepła Helena, Kołakowski Krzysztof, Wiśniewski Tadeusz, Żuławska Czesława, Gudowski Jacek, Bieniek Gerard, Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga trzecia. Zobowiązania. Tom II, Warszawa 2005 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, wydanie VII, kom. do art. 686, teza 2). Przemawia za tym także fakt, iż za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie (art. 688[1] § 1 Kc), bez względu na to, czy są to krewni lub powinowaci.

Osoba, której rzeczy zostały bezprawnie zajęte przez wynajmującego, może wytoczyć powództwo windykacyjne (o naruszenie własności).

Przysługujące wynajmującemu ustawowe prawo zastawu wygasa, gdy rzeczy obciążone zastawem zostaną z lokalu najmu usunięte. Wynajmujący może się jednak sprzeciwić usunięciu rzeczy obciążonych zastawem i zatrzymać je na własne niebezpieczeństwo, dopóki zaległy czynsz nie będzie zapłacony lub zabezpieczony. Dopiero zatem z chwilą, gdy wynajmujący sprzeciwi się usunięciu rzeczy z lokalu, przejmuje za nie odpowiedzialność. Opór najemcy przed zatrzymaniem rzeczy jest bezprawny.

Rzeczy zatrzymane przez wynajmującego stanowią jedynie zastaw. Wynajmujący nie przejmuje ich na własność jako zapłaty czynszu. Podlegają one zwrotowi, jeżeli najemca zapłaci czynsz zaległy za ostatni rok lub zapłatę tę zabezpieczy. Zaległy czynsz jest zatem cały czas wymagalny.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ANNA 2014-09-17 20:17:53

    A moje pytanie to. Czy wynajmujacy ktory zajol rzeczy najemcy pod zastaw ma prawo na to zeby pozwolic na korzystanie z tych rzeczy innym lokatorom mieszkania? Czy raczej rzeczy te powinny byc zabezpieczone i nie uzywane do momentu ich splaty i odebrania przez najemce? A jesli moze ich uzywac to jakie ciaza na nim konsekwencje jesli ulegna one uszkodzeniu lub zniszczeniu?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika