Tekst jednolity umowy spółki z o.o.

Pytanie:

"Co oznacza termin: "tekst jednolity umowy sp. z o.o."? KRS zażądał tego dokumentu, gdyż jeden ze wspólników wniósł aportem szereg składników do spółki. Jest uzasadnione podejrzenie, że nie poinformował o tym drugiego wspólnika, który ma zdecydowanie mniejszą ilość udziałów (ok.2%) i praktycznie nie bierze udziału w działalności spółki. Aport ten stanowi o podwyższeniu kapitału spółki i udziałów osoby wnoszącej aport. Czy tekst jednolity umowy spółki z o.o. powinien być podpisany przez dwóch wspólników i czy jest tożsamy z umową spółki? "

Odpowiedź prawnika: Tekst jednolity umowy spółki z o.o.

Zgodnie z art. 257 § 1 ksh, do podwyższenia kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może dojść przez zmianę umowy spółki albo bez tej zmiany. Ta druga ewentualność jest jednak zastrzeżona tylko dla przypadku, gdy umowa spółki przewiduje już możliwość podwyższenia kapitału zakładowego bez zmiany umowy spółki, wskazując maksymalną wysokość tak dokonywanego podwyższenia kapitału i termin końcowy, w którym takie podwyższenie może być dokonane. Zmiana umowy spółki, jaka nastąpiła w przypadku opisanym przez Panią przez podwyższenie kapitału zakładowego, dla swej skuteczności wymaga wpisu do rejestru. Zgodnie z art. 9 ust. 4 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wraz ze zgłoszeniem tej zmiany należy przedłożyć tekst jednolity umowy spółki. Jest to po prostu tekst umowy spółki uwzględniający te zmiany (w tym przypadku podwyższenie kapitału zakładowego, zmianę wielkości udziałów). Dla swej ważności nie wymaga on formy szczególnej (np. aktu notarialnego). Zgłoszenia zmiany umowy spółki nie musi podpisywać cały zarząd, lecz tylko ci jego członkowie, którzy są niezbędni ze względu na sposób reprezentacji spółki określony w umowie. Jeśli umowa tego nie przewiduje zgłoszenie powinno podpisać dwóch członków zarządu lub jeden członek zarządu łącznie z prokurentem.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika