Walka z kradzieżami tożsamości i wyłudzaniem danych

12.7.2019

A.J.Zespół e-prawnik.pl

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Zjawisko polegające na wykorzystaniu skanu cudzego dowodu osobistego do wyłudzenia tzw. chwilówek narasta bardzo szybko.

Nowe przepisy do końca wakacji

W resorcie cyfryzacji powstała grupa robocza z udziałem ekspertów z innych instytucji. Do końca wakacji ma przedstawić swoje propozycje przepisów, dzięki którym łatwiej będzie walczyć z kradzieżami tożsamości.

Porady prawne

W skład specjalnego zespołu, który ma opracować nowe przepisy, oprócz specjalistów z Ministerstwa Cyfryzacji, wejdą również przedstawiciele: Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komisji Nadzoru Finansowego, Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Komendy Głównej Policji. 

Po co zmiany?

- "Ofiarami tych wyłudzeń często padają osoby starsze, które dopiero na etapie egzekucji komorniczej dowiadują się, że ktoś wziął pożyczkę na ich dowód. To zjawisko tzw. kradzieży tożsamości" – wyjaśnił dr Maciej Kawecki, dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi w MC.

12 lipca wchodzą w życie przepisy nowelizacji ustawy o dokumentach publicznych, według której nielegalne replikowanie dokumentów tożsamości jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2.

Grupa robocza chce natomiast wypracować rozwiązania, które ograniczą samo zjawisko kradzieży tożsamości. - "Dajemy sobie na to dwa miesiące" – zapowiedział Maciej Kawecki.

- "Chcemy zastanowić się nad tym, dlaczego obowiązujące dzisiaj przepisy prawne, które kwalifikują to działanie jako oszustwo, są niewystarczające" – dodał Maciej Kawecki.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne