Archiwum artykułów - Strona 229

Nabycie samochodu firmowego a podatek VAT - przed i po nowelizacji

14.5.2006

W niniejszym artykule omówiony został sposób odliczania podatku VAT, jaki obowiązywał od wejścia Polski do Unii Europejskiej do czasu ostatniej, niedawnej nowelizacji ustawy o VAT. Przedstawone zostały również niektóre nowe zasady, obowiązujące od 22.08.2005 r. Dowiedz (...)

Sądowe ustalenie ojcostwa

8.5.2006

Jeżeli dziecko nie urodziło się w czasie trwania małżeństwa lub przed upływem 300 dni od jego ustania czy unieważnienia, wówczas w świetle prawa jest to tzw. dziecko pozamałżeńskie. Aby doszło w takim wypadku do ustalenia ojcostwa, mężczyzna, który jest ojcem tego dziecka, (...)

Jakie są sposoby ustanowienia odrębnej własności lokalu?

30.4.2006

Ustanowienie konstrukcji odrębnej własności lokali uzasadnione jest uniezależnieniem wykonywania prawa do lokalu od spółdzielni, a także możliwością tworzenia odrębnej własności w niewielkich, dotychczas jednorodzinnych domkach. Jednym z ograniczeń możności ustanawiania odrębnej (...)

Opodatkowanie usług naukowo-badawczych VAT-em

28.4.2006

W niedawnym piśmie Ministerstwo Finansów odniosło się do kwestii opodatkowania usług naukowo-badawczych podatkiem od towarów i usług podatkiem od towarów i usług. W niniejszym opracowaniu przedstawiono tezy tego pisma. Według niego, gdy usługa naukowo-badawcza jest realizowana na zlecenie (...)

Czym zajmuje się samorząd terytorialny?

26.4.2006

Zakres zadań jednostek samorządu terytorialnego obejmuje: zadania własne - określone w ustawach kompetencyjnych i w ustawach szczególnych - oraz zadania zlecone, należące do zakresu administracji rządowej. Między jednostkami samorządu terytorialnego różnych szczebli (gminami, (...)

Kontrola administracji

4.4.2006

Administracja publiczna, będąc władzą, winna całym swym bytem i działalnością opierać się na obowiązującym prawie. Kontrola oznacza badanie zgodności stanu istniejącego ze stanem postulowanym, ustalenie zasięgu i przyczyn rozbieżności oraz przekazanie wyników tego ustalenia, a (...)

Podstawowe prawa i obowiązki osób względem prawa celnego

29.3.2006

Po akcesji Polski do Unii Europejskiej system prawa celnego w naszym kraju składa się będzie z bezpośrednio stosowanych przepisów prawa wspólnotowego oraz przepisów krajowych, tj. ustawy - Prawo celne, aktów wykonawczych do tej ustawy. Prawa i obowiązki osób względem prawa celnego obowiązują (...)

Jakość w prawie unijnym

20.3.2006

W sprawach jakości największe znaczenie wśród aktów pr. UE mają dyrektywy, które można podzielić na 2 grupy: dyrektywy starego podejścia oraz dyrektywy nowego podejścia - wydawane od 1985 r. W UE obszar obowiązkowy (regulowany) oparty jest o dyrektywy nowego podejścia, których celem jest (...)

Jakie są źródła prawa wspólnotowego?

17.3.2006

Polska, stając się państwem członkowskim Unii (i automatycznie Wspólnot), od chwili akcesji jest zobowiązana do przestrzegania prawa WE, które ma charakter ponadnarodowy. Prawu temu przysługuje przy tym pierwszeństwo przed prawem krajowym. Warto zatem poznać charakter unijnych aktów (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika