Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 253

Wcześniejsza emerytura dla osoby bezrobotnej

13.3.2006

Moja matka ma 56 lat. Okresów składkowych i nieskładkowych wliczających się do okresu zatrudnienia ma 31 lat. Jednak od 2 lat nie pracuje, ostatnio była zarejestrowana jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku. Czy może ubiegać się o wcześniejszą emeryturę?

Formalna podstawa roszczenia

13.3.2006

Klient uniemożliwił realizację umowy rezultatu w jej środkowej fazie. Wystawiłem mu fakturę pro-forma za niezrealizowane prace na podstawie art. 639 kc. Chciałem złożyć pozew o zapłatę w trybie upominawczym, ale klient w międzyczasie od umowy odstąpił. Czy powinienem wystawić nową fakturę (...)

Samochód obciążony zastawem jako aport

13.3.2006

Jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą posiadam kredyt, którego zabezpieczeniem jest zastaw rejestrowy na pojeździe stanowiącym moją prywatna własność, na rzecz banku. Czy mimo tego zastawu mogę wnieść jako udział ten samochód do spółki z o.o. (kredyt będzie za 2 miesiące (...)

Sprzeciw od nakazu karnego

13.3.2006

Sąd wydał nakaz karny. Jakie pismo powinienem wysłać do sądu, aby się odwołać od wyroku sądu? Jak będzie wyglądała ponowna rozprawa, czy będę wzywany do sądu?

Automatyczne przedłużenie umowy ubezpieczenia

13.3.2006

Posiadam polisę "pakietową" zawartą z PZU. Polisa obejmuje OC, AC oraz NW na okres 02.03.2005 - 01.03.2006. Zapomniałem, że upłynął okres ubezpieczenia, a w dniu 11.03.2006 spowodowałem stłuczkę, w której został uszkodzony inny pojazd. Czy ubezpieczenie OC jest atualne, mimo nieopłacenia (...)

Zmiana składu osobowego spółki cywilnej

13.3.2006

Czy zgodne z obowiązującym prawem gospodarczym jest wejście w prawa i obowiązki wspólnika spółki cywilnej w następujący sposób: 1. w drodze sporządzenia aneksu do umowy spółki dwóch pierwotnych wspólników, w którym nowy wspólnik jest wymieniony w preambule aneksu jako jeden z trzech (...)

Zgłoszenie praw przed opisem i oszacowaniem

13.3.2006

Jestem jednym z wielu wierzycieli spółdzielni mieszkaniowej, wobec której toczy się postępowanie egzekucyjne. Komornik ostatnio w formie obwieszczenia zawiadomił nas wierzycieli, że przystąpi do dodatkowego opisu i oszacowania nieruchomości prawa wieczystego użytkowania działek gruntu oraz (...)

Potręcenia z zasiłku chorobowego

12.3.2006

Czy poręczycielowi można potrącić z zasiłku chorobowego raty pożyczki z funduszu mieszkaniowego z Zakładowego Funduszy Świadczeń Socjalnych?

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

12.3.2006

Gdzie skierować wniosek o wypłatę niezapłaconego wynagrodzenia z umowy o pracę (z FGŚP)? Firma, w której pracowałem upadła w 2001 roku, do dziś syndyk nie może sprzedać pozostałych po firmie nieruchomości. Twierdzi, że nawet jak je sprzeda, to w pierwszej kolejności musi spłacić bankowe (...)

Podstawa opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym

12.3.2006

Firma prowadzi sprzedaż produktów klientom detalicznym. Wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz import usług traktuje się jako podatek naliczony oraz należny przy rozliczaniu podatku VAT, natomiast czy wlicza się je do przychodu i traktuje jak podstawę podatku ryczałtowego od przychodów ewidencjonowanych? (...)

Cesja a pozew o zapłatę

10.3.2006

Czy po dokonanej cesji wierzytelności, w przypadku gdy dłużnik odmawia zapłaty cedent może wystąpić do sądu z pozwem o zapłatę? Czy to prawo przysługuje już tylko cesjonariuszowi?

Podwyższenie kapitału - załączniki do KRS

10.3.2006

Dostałam zwrot dokumentów celem usunięcia braków proszę o wzór oświadczenia udziałowców o podwyższeniu kapitału, nie wiem co takie oświadczenie powinno zawierać. Według umowy spółki kapitał zakładowy nie wymaga notariusza, myślałam że wystarczy tylko wypełniony druk, a tu sąd każe (...)

Zastrzeżenia co do protokołu z rozprawy

10.3.2006

W trakcie rozprawy przesłuchiwano jedną ze stron. Podczas przesłuchania padło wiele bezpodstawnych zarzutów. Wszystkie zarzuty zostały skrzętnie zaprotokołowane. Następnie druga strona próbowała odnieść się do zarzutów postawionych przez pierwszą stronę. Niestety sąd uniemożliwił (...)

Zasiedzenie lokalu

10.3.2006

Moja mama mieszka w budynku gminnym 60 lat (umowa najmu). W budynku tym mieszkają jeszcze trzy rodziny: jedna babcia, druga babcia i trzecia babcia z synem. Ja i moja mama jesteśmy czwartą rodziną. Czy mama może nabyć prawo do własności tego lokalu poprzez zasiedzenie, a jeśli nie, to czy może (...)

Nieczytelne zdjęcie z fotoradaru

9.3.2006

Jestem jednym z czterech współwłaścicieli wypożyczalni samochodów. Otrzymaliśmy wezwanie na policję w związku ze zdjęciem z fotoradaru jakie zostało zrobione jednemu z naszych pojazdów z powodu przekroczenia prędkości. Zdjęcie jest częściowo nieczytelne tzn. nie widać osoby kierowcy, (...)

Rozliczenia między wykonawcą a podwykonawcą

9.3.2006

Jako podwykonawca dostarczyliśmy materiały i wykonaliśmy montaż instalacji uzdatniania wody w urzędzie gminy. Generalny wykonawca został wyłoniony po przeprowadzeniu przetargu zgodnie z obowiązująca ustawą. Nie wiem, czy inwestor był oficjalnie informowany o tym, że ta część zadania należy (...)

Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania

9.3.2006

Sąd karny może zastosować warunkowe umorzenie postępowania wobec sprawcy, który spełnia wszystkie przesłanki art. 66 kk. Co w przypadku, jeśli prokurator w ogóle nie zwróci się do sądu z takim wnioskiem, tylko od razu prześle akt oskarżenia? Czy w takiej sytuacji sąd \"ma związane ręce\"? (...)

Osoba współpracująca ze spółką cywilną

9.3.2006

Córka prowadzi działalność w ramach spółki cywilnej z swoją koleżanką. Działalność ta jest wyłączna działalnością i podczas wykonywania działalności posługuje się numerem NIP i regon nadanym dla spółki cywilnej. Czy ja, jako ojciec pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym (...)

Okres zatrudnienia zleceniobiorcy a PIT-8B

9.3.2006

Jak prawidłowo wykazać okres w PIT-8B, jeśli zleceniobiorca wykonywał umowę zlecenie w okresie od 16.01.2006 do 27.01.2006, a rachunek wystawił dnia 31.01.2006 oraz w tym dniu została wypłacona należna mu kwota. Czy w takiej sytuacji PIT należy wystawić za okres od 16.01.2006 do 27.01.2006, (...)

Wynagrodzenie chorobowe po ustaniu zatrudnienia

8.3.2006

W styczniu złożyłem wypowiedzenie (okres wypowiedzenia 2 tygodnie). Po dwóch dniach zachorowałem - okres zwolnienia 25 dni (termin zakończenia choroby - po zakończeniu pracy). Czy pracodawca wypłaca wynagrodzenie za czas choroby i do dnia rozwiązania stosunku pracy czy do końca czasu choroby (...)

Wniosek o wyłączenie stronniczego ławnika

8.3.2006

Trwa sprawa o rozwód. Z zawodu jestem dziennikarzem. Zawodowo byłem autorem serii publikacji, które w negatywnym świetle ukazywały działania przewodniczącego zarządu regionu jednej z partii politycznych działających na terenie miasta, w którym mieszkam i w którym obecnie toczy się moja sprawa (...)

Agent firmy inwestycyjnej

8.3.2006

Czy rozpoczynając jednoosobową działalność gospodarczą , której głównym celem jest pośrednictwo finansowe między np. Funduszem inwestycyjnym DWS a klientem, potrzebna jest koncesja?

Umowa z zagranicznym przedsiębiorcą

8.3.2006

17 kwietnia 2003 roku wpłynął do naszej firmy druk zamówienia w języku angielskim na reklamę w katalogu European City Guide, od firmy, która ma siedzibę w Hiszpanii. Pracownik, przekonany, że chodzi o gratisową wizytówkę firmy (tak sugerował zapis tłustym drukiem na początku zamówienia) (...)

Pełnomocnik w spółce z o.o.

8.3.2006

Czy pełnomocnikiem w spółce z o.o. powoływanym przez Zgromadzenie Wspólników do zawarcia m.in. umów o pracę z członkami zarządu może być Wspólnik? W szczególności, czy tym pełnomocnikiem może być wspólnik - równocześnie inny członek zarządu, ale nie zatrudniony w Spółce? Czy (...)

Ubezpieczenie domu bez prawa własności

8.3.2006

Na miesiąc przed śmiercią taty ubezpieczyłam jego dom w PZU na swoje nazwisko. W "asisstans" podałam mojego brata. Mam protokół, w którym napisane jest, że dom nie został zabezpieczony na zimę. Klucz miał stryj, który jako jedyny dysponuje prawem własności do połowy domu. Czy dostanę (...)

Zasada neutralności VAT w VI Dyrektywie

8.3.2006

Proszę o podanie treści VI Dyrektywy Unii Europejskiej wraz z orzecznictwem sądowym, krajowym i unijnym. Chodzi mi o artykuł lub przepis dotyczący neutralności podatku VAT. Proszę o podanie kilku orzeczeń sądowych, z których wynika zakaz ustanowienia przepisów uniemożliwiających podatnikom (...)

Opodatkowanie stypendiów doktoranckich

8.3.2006

Czy stypendia naukowe uzyskane przez polskiego doktoranta na polskiej uczelni państwowej są zwolnione od podatku? Czy stypendia naukowe uzyskane za granicą (Niemcy) przez polskiego doktoranta są zwolnione od podatku?

Użyczenie lokalu a VAT

8.3.2006

Czy nieodpłatne świadczenie, przykładowo użyczenie lokalu, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT)?

Odsetki od należności obciążających osoby trzecie

8.3.2006

Jak wygląda przerwa w naliczaniu odsetek od zaległości z terminem płatności do końca 2002 r. w podatku VAT powstałych z tytułu przeniesienia odpowiedzialności na osobę trzecią? Jeśli wydana jest decyzja orzekająca o przeniesieniu odpowiedzialności na wspólnika spółki za zaległości (...)

Apelacja w sprawie spadkowej

8.3.2006

Sąd wydał werdykt, że dziedziczymy po ojcu. Niestety wyrok się nie uprawomocnił, ponieważ jedna ze stron wniosła apelację. Czy powinnam wnieść jakieś zażalenie? Apelację wniosła żona mojego nieżyjącego brata (mieszka 700 km od miejsca rozprawy i nie jest na nich obecna, tylko pisze pisma), (...)

Samowola budowlana przed 1994 r.

7.3.2006

W stosunku do samowolnie wybudowanych obiektów przed dniem 01.01.1995 r., na mocy art. 103 par. 2 Prawa budowlanego, mają zastosowanie przepisy Prawa budowlanego z 1974r. Organ nadzoru budowanego legalizując samowolę opiera się na art. 40, a na mocy art. 42 ust. 1 Prawa budowlanego z 1974r. nakazuje (...)

Nabycie działki przez żonę tylko dla siebie

7.3.2006

Córka ma wspólnotę majątkową ze swoim mężem. Przystępując do kupna nieruchomości (działki) może ją nabyć tylko sama do swojego majątku odrębnego, czy musi w tym celu ustanowić rozdzielność majątkową ze swoim mężem?

Rażąco naganne zachowanie

7.3.2006

Czy można uznać za rażąco naganne zachowanie (podstawa do eksmisji) uporczywe utrudnianie korzystania z mieszkania jednemu z małżonków przez drugiego, jeżeli oboje mają prawo zamieszkiwać w nim?

Wymiana "starego" prawa jazdy

7.3.2006

Posiadam bezterminowe prawo jazdy wydane na papierze (tzw. stare). Istnieje obowiązek wymiany prawa jazdy w przypadku posiadania tzw. starego. Jakie przepisy mówią o obowiązku wymiany w/w dokumentu? Jakie przepisy regulują pobieranie opłat z tytułu wymiany prawa jazdy? Czy pobieranie opłat za (...)

Zaprzeczenie ojcostwa a alimenty

7.3.2006

Po 15 miesiącach ojcostwa odebrałem prywatny wynik badania DNA z wykluczeniem. Prokurator podjął się sprawy, zeznania matki dziecka (czyli mojej żony), moje i ojca biologicznego są zgodne (wszyscy chcą zaprzeczenia). Czekamy na wynik badania DNA z Zakładu Medycyny Sądowej, który tez z pewnością (...)

Wydawanie odpisów aktów stanu cywilnego

7.3.2006

Do sprawy spadkowej potrzebne mi akty USC dalszej rodziny i kuzynów. Część z nich jest w podeszłym wieku i nie ma tych dokumentów. Czy bez pełnomocnictwa notarialnego, mogę się zgłosić w ich imieniu jako kuzynka do właściwych USC i uzyskać odpisy, dysponując jedynie pismem sądowym wzywającym (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika