Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 322

Zmiana warunków umowy w trakcie jej trwania

6.12.2004

Jako zleceniobiorca Firma moja wykonuje różnego rodzaju usługi na rzecz Zleceniodawcy na terenie jego przedsiębiorstwa. Obowiązuje kilka umów na świadczenie danego rodzaju usług a nadto zawarta jest tzw. umowa o podziale obowiązków i odpowiedzialności. 30.12.2003 r. otrzymałem od Zleceniodawcy (...)

Wymiar urlopu pracownika niepełnoetatowego

6.12.2004

W Firmie zatrudnieni są również pracownicy w niepełnym wymiarze czasu pracy, tj. 1/4 oraz 1/2 etatu. Zgodnie z ustalonym harmonogramem czasu pracy pracownicy wykonują pracę codziennie, tj. od poniedziałku do piątku w wymiarze odpowiednio: dwóch godzin lub czterech godzin. Na podstawie art. 154 (...)

Czynności przekraczających zwykły zarząd

6.12.2004

Jak określić sprawy przekraczające zakres zwykłych czynności spółki, o których jest mowa w paragrafie 2 art. 173 Kodeksu spółek handlowych, dla których oświadczenia wymagają formy pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym?

Skutek prawny deklaracji wekslowej

6.12.2004

Firma posiada weksle in blanco z deklaracjami wekslowymi na zabezpieczenie umów sprzedaży towarów masowych. Weksle in blanco zawierają tylko podpis wystawcy, są bez daty ich wystawienia, natomiast w deklaracjach zamieszczona jest data ich podpisania. Na większości z nich figurują daty sprzed (...)

Przeciwwskazania do wykonywania pracy

6.12.2004

Zgodnie z art. 229 paragraf 4 kodeksu pracy, pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jak wobec tego powinien postąpić pracodawca w przypadku, gdy lekarz w związku z badaniami (...)

Emerytura dla pracowników w szczególnych warunkach

6.12.2004

Na stronie internetowej ZUS znalazłem nietypową informację dotyczącą wcześniejszych emerytur. Cytuję formułę:" Emerytura dla niektórych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. Prawo do emerytury na dotychczasowych zasadach. Możliwość ta została zachowana dla: ubezpieczonych (...)

Zrzeczenie się dywidendy

6.12.2004

W jakim trybie i na jakiej podstawie prawnej Wspólnik może zrzec się dywidendy przyznanej uchwałą Zgromadzenia Wspólników Sp. z o.o., tak by nie była wliczana do jego przychodów w zakresie zachowania uprawnień do świadczenia przedemerytalnego, które otrzymuje co miesiąc?

Przepisy regulujące gospodarkę kasową w sp.z o.o.

6.12.2004

Jakie przepisy regulują gospodarkę kasową w spółce z o.o. oprócz przepisów rozporządzenia MSWiA z dnia 14.10.1998r. w sprawie szczegółowych zasad i wymagań, ....(Dz.U. Nr 129, poz. 858, z późz. zm.)?

Wzruszenie prawomocnego wyroku karnego

6.12.2004

Zostałem niesłusznie skazany wyrokiem więzienia w zawieszeniu na 3 lata za wyłudzenie 5400 zł. (nie zapłacona faktura za dostawę towaru). Firmę zlikwidowałem, popłaciłem długi w miarę możliwości, ale trochę tego zostało! Nie ogłosiłem upadłości. Nie ukryłem majątku, wielu wierzycieli (...)

Prezydent jako zwierzchnik Sił Zbrojnych

6.12.2004

Czy Prezydent RP dysponuje możliwościami sprawowania władzy nad siłami zbrojnymi RP? Czy ma wpływ na działania prawne związane z siłami zbrojnymi RP? Czy jest osobą odpowiedzialną Konstytucyjnie i prawnie za Siły Zbrojne RP? Czy Prezydentowi RP można wytoczyć sprawę karną lub cywilną (...)

Zwrot kosztów dojazdu dla Policjanta

6.12.2004

Dz.U.02.7.58 USTAWA z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji: Art. 93. 1. Policjantowi, który zajmuje lokal mieszkalny w miejscowości pobliskiej miejsca pełnienia służby, przysługuje zwrot kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby w wysokości ceny biletów za przejazd koleją lub autobusem. Czy (...)

Świadczenia z KRUS w razie śmierci ubezpieczonego

6.12.2004

Osoba poszkodowana w wypadku samochodowym, uznanym za wypadek przy pracy, miała stwierdzone przez lekarza orzecznika KRUS 100-proc. uszczerbek na zdrowiu (całkowita niezdolność do pracy). Z tego tytułu zostało wypłacone odszkodowanie. Jednak później osoba poszkodowana zmarła. Śmierć była (...)

Szkolenie pracownika a prawo do wynagrodzenia

6.12.2004

Czy czas w którym pracownik przebywa na szkoleniu za wiedzą i zgodą pracodawcy (skierowany przez pracodawcę) jest czasem pracy? Czy nie jest czasem pracy i czy pracownik zachowuje mimo to prawo do wynagrodzenia za czas spędzony na szkoleniu? Nie jest to szkolenie bhp, jest to szkolenie podnoszące (...)

Wniosek o zmianę nazwiska

6.12.2004

W maju tego roku moja córka zawarła związek małżeński i przybrała nazwisko swojego męża. W tym czasie mąż jej zmienił nazwisko na inne. Procedura zmiany nazwiska zakończyła się dopiero w listopadzie tego roku, dlatego też w Urzędzie Stanu Cywilnego figuruje poprzednie nazwisko jej męża. (...)

Wystawienie weksla przez spółkę-odpowiedzialność

6.12.2004

Wspólnicy spółki z o.o., (jeden z dwóch był jedynym byłym członkiem jej zarządu), zbyli swoje udziały w całości na osoby trzecie. Członek zarządu (były) w czasie pełnienia funkcji członka zarządu podpisał poręczenie weksla in blanco oraz na deklaracji wekslowej. Wystawca weksla in (...)

Zabezpieczenie płatności poprzez wręczenie weksla

6.12.2004

Sprzedałem towar kontrahentowi, który na zabezpieczenie transakcji wręczył mi weksel in blanco z deklaracją wekslową, z treści której wynika, że mogę wypełnić weksel do kwoty nieuregulowanego wymagalnego zobowiązania wraz z odsetkami oraz kosztami postępowania na kwotę ogółem nie większą (...)

Interwencja uboczna w procesie karnym

6.12.2004

Czy w sprawie z art. 284 § 2 mogę zostać interwenientem ubocznym po stronie mojej konkubiny jako pokrzywdzonej. Czy dla wykazania "interesu prawnego" powinien być wystarczający dla Sądu fakt, że mamy wspólne dzieci, które wspólnie utrzymujemy i że uszczuplenie majątku mojej konkubiny pogorszy (...)

Kontrola zwolnienia lekarskiego

6.12.2004

Jestem na zwolnieniu lekarskim, na druku zaznaczone jest, że chory może chodzić - zwolnienie od lekarza pierwszego kontaktu - zwolnienie od psychiatry. Kto może skontrolować pracownika cywilnego - mundurowego (policja) na takim zwolnieniu i w jakiej formie. Co mogę zrobić jeżeli pracodawca nachodzi (...)

Błędy w dokumentach przy wyliczaniu kapitału

6.12.2004

Zostały złożone dokumenty do kapitału początkowego za jednego z pracowników. Otrzymując potwierdzenie na złożonych formulrzach Rp-6 i Kp-1 pracownik zauważył, że osoba, która w jego imieniu wypełniała te formularze pomyliła się i w jednym z nich wstawiła nieprawidłowe numery NIP i (...)

Odrzucenie sprzeciwu-zażalenie

4.12.2004

Opłatę za wniesienie sprzeciwu od wyroku zaocznego w sprawie cywilnej wniosłam za pośrednictwem konta bankowego córki (takie samo nazwisko). W tytule zapłaty podane było moje imię i nazwisko oraz sygnatura akt i przeznaczenie kwoty. Czy istnieją jakieś przepisy prawne, które pozwalałyby sądowi (...)

Działalność a brak stałego meldunku

3.12.2004

Czy można otworzyć działalność gospodarczą nie posiadając stałego adresu a jedynie meldunek tymczasowy? Czy posiadając meldunek stały np. w Rzeszowie a tymczasowy np. w Szczecinie można rozliczać się z urzędem skarbowym i z ZUS-em w miejscu tymczasowego zameldowania, w tym wypadku w Szczecinie?

Wstrzymanie środków tymczasowo aresztowanemu

3.12.2004

Syn przebywa w areszcie do sprawy. Wysłałam mu pieniądze, lecz nie otrzymał całości tylko pewną część. Dlaczego? Co się dzieje z resztą pieniędzy, dlaczego zostały zatrzymane? Podobno syn otrzyma je przy wyjściu. Jeżeli tak to czy są one oprocentowane jeżeli tak to w jakiej wysokości, (...)

Przedawnienie zaległości wobec ZUS

3.12.2004

Po jakim czasie przedawniają się zaległości podatnika wobec Urzędu Skarbowego i ZUS. Jak liczony jest bieg przedawnienia? Czy kiedy egzekucja jest zawieszona, można liczyć okres przedawnienia?

Wspólne gospodarctwo domowe

3.12.2004

Czy w prawodowstwie istnieje pojęcie "wspólnego gospodarstwa domowego". Jeżeli tak to kto do niego może być zaliczony? Proszę o podanie podstawy prawnej i ewentualny przykład.

Podstawy wznowienia procesu karnego

3.12.2004

Czy na mój wniosek z art. 9 paragraf 2 k.p.k. w związku z art. 540 k.p.k. Prokurator Generalny, Rzecznik Praw Obywatelskich może zbadać sprawę i wznowić postępowanie sądowe w moim imieniu, gdyż wznowienie postępowania przeze mnie jako strony postępowania (bezpośrednio) wiąże się z koniecznością (...)

Prawo do odwiedzin tymczasowo aresztowanego

3.12.2004

Jestem matką dziecka, którego ojciec jest tymczasowo aresztowany. Czy mogę otrzymać z dzieckiem widzenie bezpośrednie przy stoliku? Dziecko ma 4 miesiące i nie widziało ojca od 3 miesięcy.

Treść prywatnego aktu oskarżenia

3.12.2004

Co należy umieścić w treści aktu oskarżenia czytanego przez oskarżyciela prywatnego w czasie rozprawy głównej w sprawie o zniesławienie?

Otrzymywanie przez policjanta wyżywienia

3.12.2004

Czy policjantowi przysługuje posiłek regeneracyjny jeśli przed upływem czterogodzinnego okresu służby na wolnym powietrzu odbywał on uzasadnioną przerwę np. w budynku komendy związaną z podejmowana interwencją lub innymi czynnościami. Nadto proszę o wyjaśnienie czy przysługuje on policjantowi (...)

Wspólnik będący cudzoziemcem

3.12.2004

Czy wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być nie rezydent? Jaki adres trzeba wpisać do umowy spółki? Stały czy tymczasowy? Jakie dane trzeba podać w umowie?

Właściwość miejscowa Urzędu Skarbowego

3.12.2004

Na jakim formularzu PIT rozliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z najmu? Czy rozlicza się z niego w miejscu zamieszkania podatnika, czy też w miejscu położenia wynajmowanej nieruchomości?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika