Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 384

Okres wypowiedzenia umowy

2.7.2002

W umowie o współpracy mam zapis, że każda ze stron może rozwiązać umowę z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego. W dniu 1 lipca otrzymałem wypowiedzenie ze skutkiem na 31 lipca. Czy taka data skuteczności jest zgodna z umową?

Powrót dziecka z zagranicy

2.7.2002

Jeśli małżonkowie przebywają za granicą wraz z dzieckiem, a nie są obywatelami tegoż państwa, ani dziecko nie jest, to czy każde z nich może wrócić do Polski wraz z dzieckiem bez zgody współmałżonka? Czy wówczas podlegają prawu państwa w którym przebywają, a co oznacza,że np. matka (...)

Rzecz główna, przynależności i części składowe

2.7.2002

Po zakupieniu oprogramowania (twórcą programu jest firma, w której pracuję) klient życzy sobie nośnika z wersją instalacyjną aplikacji oraz dokumentacji technicznej tj. sposobu instalacji, baz danych itp. Czy klient ma prawo tego żądać i czy musimy mu to dać? Zakup oprogramowania był jednorazowy, (...)

Ostateczność decyzji administracyjnej

1.7.2002

1. Czy gmina powinna lub ma obowiązek zaznaczyć na decyzji, że jest ona ostateczna? 2. Czy pozwolenie na budowę należy do kategorii decyzji, od których nie służy odwołanie, a więc jest ostateczne z chwilą wydania? Czy też zależy od uznania gminy, wydającej decyzję, czy wyda ją od razu (...)

Ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę

1.7.2002

W jakim terminie uprawomocniają się pozwolenia na budowę? Czy jakieś przepisy określają to jednoznacznie? Czy gmina może określać taki termin indywidualnie (w tym również skracać)? Czy zainteresowane podmioty (np. Zakład Energetyki) może żądać, aby na pozwoleniu na budowę przyłącza (...)

Kilka wniosków w jednym piśmie

1.7.2002

Czy możliwe jest złożenie jednego pisemnego wniosku, w którym zawertych będzie kilka wątków sprawy, czy trzeba złożyć na każdy wątek osobny wniosek?

Zmiana warunków zabudowy

1.7.2002

We wniosku o warunki zabudowy zgłosiłem w pierwszym etapie szczelne szambo z późniejszą rozbudową do oczyszczalni przydomowej. Już po wydaniu warunków, w których figuruje tylko "szczelne szambo" jako sposób usuwania ścieków, postanowiłem od razu zrobić oczyszczalnię. Aktualnie przygotowuję (...)

Mandat za kolizję drogową

28.6.2002

Miałem wypadek drogowy bez żadnych ofiar. Po prostu wpadłem w poślizg i wpadłem do rowu. Nie wzywałem policji. Na pogotowiu o wypadku została powiadomiona policja. Sprawa została skierowana do Sądu Grodzkiego z wnioskiem o ukaranie. Policjant twierdził że mandat zostanie wystawiony zaocznie (...)

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

28.6.2002

Czy zbudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków na działce letniskowej wymaga uzyskania pozwolenia na budowę czy wystarczy zgłoszenie? Oczyszczalnia spełnia kryteria (własne potrzeby, przepustowość poniżej 5 m3/d), dla których gospodarstwa rolne nie muszą występować o pozwolenie na budowę (...)

Rozwiązanie umowy przed terminem

28.6.2002

Czy jeżeli umowa dotyczy usług i zawarta jest na czas określony i nie ma w niej mowy o wcześniejszym rozwiązaniu to czy strona w przypadku zerwania takiej umowy jest zobowiązna do zapłaty swoich należności za cały okres na jaki zawarta była umowa?

Data przystąpienia wspólnika do spółki

28.6.2002

Aktem notarialnym z dnia 7 maja przystąpił do spółki komandytowej trzeci wspólnik - komplementariusz. Wpis do Krajowego Rejestru Sądowego nastąpił 21 czerwca. Data złożenia aktualizacji w US 28 czerwca. Jaką datę przyjąć jako faktyczne przystąpienie wspólnika do spółki?

Zwołanie nadzwyczajnego walnego zebrania

28.6.2002

Z powodu niezadowolenia z działalności władz spółdzielni mieszkaniowej członkowie złożyli wniosek o zwołanie w „trybie nadzwyczajnym” zebrania przedstawicieli członków, poprzedzonego zebraniami w grupach członkowskich. Zachowano przy tym wszelkie procedury. Zarząd zwołał zebrania (...)

Zmiana nazwiska dziecka a alimenty

28.6.2002

Jeśli po rozwodzie, zawrę nowy związek małżeński i zmienię nazwisko dziecku (z pierwszego małżeństwa) na nowe nazwisko obecnego męża, czy wtedy dziecko traci alimenty od byłego męża?

Obywatel Polski zmarły za granicą

27.6.2002

Jakie prawo obowiązuje w wypadku dziedziczenia przez osobę zamieszkałą w Szwecji z obywatelem polskim. Chodzi o testament, gdzie klauzula o majątku odrębnym musi być ujęta według prawa szwedzkiego. Według prawa polskiego dziedziczenie automatycznie ujęte jest jako majątek odrębny, o ile (...)

Prawo właściciela do rozporządzania rzeczą

27.6.2002

Jako właściciel nieruchomości chcę wręczyć pismo lokatorom którzy mieszkają nieprawnie z informacją o opuszczenie moich pomieszczeń. Dlatego na piśmie ponieważ ustne rozmowy nie zdają rezultatu. Na jakiej podstawie prawnej mogę usunąć osoby z zajmowanego domu?

Skutek upadłości spółdzielni dla lokatorów

27.6.2002

Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu obciążone kredytem konsumpcyjnym hipotecznym. Spółdzielnia mieszkaniowa, której jestem członkiem ogłosiła upadłość. Czy w związku z tym faktem wobec mnie ma zastosowanie artykuł 32 § 3 prawa upadłościowego tj. postawienie kredytu, (...)

Darowizna rzeczy czy pieniędzy na zakup rzeczy

26.6.2002

Jaka jest różnica w darowiźnie między formą gotówki a np. zakupem samochodu? Co jest korzystniejsze dla mnie czy brata, żeby uniknąć dodatkowych opłat, podatków? Czy wystarczy oświadczenie pisemne nie potwierdzone przez notariusza, czy tego kroku nie mogę ominąć? Jeżeli nie to jak (...)

Sprzedaż odziedziczonych samochodów

25.6.2002

Po zmarłym bracie pozostały trzy samochody (niesprawne i o niewielkiej wartości rynkowej). Odbyła się już sprawa o stwierdzenie nabycia spadku (czekamy na uprawomocnienie). Spadkobiercami są rodzice i dwoje braci. Czy możemy sprzedać teraz samochody a pieniądze zwrócić dłużnikom (ZUS,Urząd Skarbowy,PKO,inni)? (...)

Zawiadomienie wysłane przez Sąd

25.6.2002

Otrzymałem list polecony którego nie zdołałem odebrać ze względu na dużą ilość dni wolnych na początku maja. Na poczcie podali mi jako nadawcę Sąd Rejonowy. Usiłowałem ustalić w Sądzie Rejonowym który Wydział wysłał mi list polecony. Okazało się, że nie są prowadzone rejestry (...)

Dowód w sprawie o znęcanie się

25.6.2002

Chcę założyć mężowi sprawę o znęcanie się. Czy dowodem w sprawie może być opinia psychologa do którego chodzi mąż. Mąż dokładnie opowiedział psychologowi co zrobił. Odbyło się to w mojej obecności.

Odczytanie świadkowi jego wcześniejszych zeznań

25.6.2002

Od zdarzenia, którego byłem świadkiem, minęło już 5 lat. Składałem bardzo wiele zeznań na policji, przed prokuratorem oraz w sądzie. Bardzo wiele szczegółów owego zdarzenia już zatarło się w mojej pamięci. Czy podczas kolejnej rozprawy mogę powołać się na składane wcześniej zeznania (...)

Podanie fałszywych dochodów

24.6.2002

Kilka lat temu pewien człowiek wyłudził ode mnie prowizję za udzielenie kredytu, kredytu nie załatwił, a potem okazało się, że bank, dla którego pracował zwolnił go wcześniej. Podałem sprawę do sądu. A teraz on zgłosił, że ja złożyłem fałszywe oświadczenie ponieważ na wniosku (...)

Wyrok częściowy a rozszerzenie powództwa

24.6.2002

Sąd rozpatruje całość roszczenia wyrokami częściowymi. Czy można później wystąpić z dodatkowym roszczeniem, wynikającym z wpływu każdego jednego roszcenia na wysokość pozostałych roszczeń?

Odwołanie od decyzji zarządu

21.6.2002

Zarząd spółdzielni mieszkaniowej, wyręczając sąd, ustalił istnienie stosunku prawnego lub prawa w ten sposób, że nie uznając skuteczności wyborów przedstawicieli członków w grupach członkowskich zwołał zebranie przedstawicieli członków z udziałem wyłącznie dotychczasowych (starych) (...)

Prawidłowe złożenie podpisu

20.6.2002

Czy jeżeli przepis prawa mówi o podpisie to należy rozumieć przez to podpis czytelny? Czy jako podpis czytelny może być traktowana pieczątka imienna i podpis nieczytelny (razem)? Czy w przypadku jeśli podpis nabywcy na fakturze jest nieczytelny może być to przeszkodą w dochodzeniu należności (...)

Różnica między użytkowaniem a własnością

19.6.2002

Jaka jest różnica pomiędzy użytkownikiem wieczystym nieruchomości, a właścicielem? Jak stać się właścicielem nieruchomości, której obecnie jestem uzytkownikiem wieczystym (właścicielem jest gmina)?

Przewłaszczenie garażu w spółdzielni

17.6.2002

Poniosłem pełne koszty budowy garażu w 1994 r. Spółdzielnia podpisała ze mną umowę na użytkowanie garażu. Posiadam własnościowe spółdzielcze prawo do mieszkania z niespłaconym kredytem (spłacanym na zasadzie „normatywu”). Czy mogę wystąpić o przeniesienie na mnie prawa (...)

Czas trwania dozoru policyjnego

14.6.2002

W postanowieniu o zastosowaniu dozoru policyjnego nie określono na jak czas będzie on stosowany wobec podejrzanego. Czy zatem należy rozumieć jako czas nieoznaczony? Czy kilka osób podejrzanych w tej samej sprawie może złożyć wniosek do prokuratora o uchylenie dozoru, czy muszą to zrobić każdy (...)

Prawo pierwokupu w umowie dzierżawy

14.6.2002

Czy mojej firmie przysługuje prawo pierwokupu lokalu, który dzierżawi od dwunastu lat, a który obecnie jest przeznaczony na podstawie uchwały Rady Miasta do sprzedaży w formie przetargu? Czy w orzecznictwie NSA zdarzyły się precedensy przyznające prawo pierwokupu dotychczasowemu najemcy lokalu (...)

Rachunek powierniczy

14.6.2002

Jak powinna wyglądać umowa rachunku powierniczego w przypadku zakupu nieruchomości?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika