Prawo cywilne - Artykuły (strona: 22)

Zastaw rejestrowy na pojeździe mechanicznym - opinia prawna

4.2.2005

Ustanowienie zastawu rejestrowego na pojeździe wiąże się z dokonaniem wpisu w rejestrze zastawów, który wskazuje, że na oznaczonym pojeździe jest ustanowiony zastaw na rzecz oznaczonej osoby, ze wskazaniem kwoty tego zastawu. Rejestr zastawów jest jawny, co oznacza, że każdy może uzyskać (...)

Czy dzierżawca płaci podatek od nieruchomości? - opinia prawna

4.2.2005

Pojęcie posiadacza należy rozumieć tak samo, jak czyni to kodeks cywilny. Posiadaczem jest więc osoba, która faktycznie włada rzeczą jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto faktycznie włada rzeczą jako użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym (...)

Kable energetyczne i telefoniczne na twojej działce - opinia prawna

25.1.2005

Przysługujące Pani prawo własności nieruchomości znajduje swą ochroną w naczelnych aktach prawnych obowiązujących w Rzeczpospolitej Polskiej. Począwszy od konstytucji RP, która w art. 21 oraz w art. 64 ust. 1 zapewnia ochronę prawa własności sytuując to prawo jako podstawę ustroju RP, (...)

Zakaz konkurencji agenta w umowie agencyjnej - opinia prawna

25.1.2005

Z zasady swobody umów wynika, ze strony mogą kształtować łączący je stosunek prawny w sposób dowolny byle treść lub cel stosunku nie sprzeciwiały się właściwości stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego (art. 353 1 kodeksu cywilnego dalej k.c.). Oceniając zawarte w zapytaniu (...)

Czy mogę żądać sprzedania mi sąsiedniej nieruchomości – opinia prawna

4.1.2005

Przepis artykułu 231 kodeksu cywilnego stanowi, iż samoistny posiadacz gruntu w dobrej wierze, który wzniósł na powierzchni lub pod powierzchnią gruntu budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby właściciel przeniósł (...)

Najem po śmierci wynajmującego - opinia prawna

17.12.2004

W sytuacji, gdyby syn zmarłego został ustanowiony spadkobiercą w testamencie obok innych spadkobierców znajdzie zastosowanie art. 201 w związku z art. 1035 Kodeksu cywilnego (KC). Czyli podstawowe czynności dotyczące umowy najmu (w tym wystawianie comiesięcznego rachunku za czynsz) mogłyby być (...)

Nowoczesne sposoby windykacji

17.11.2004

Praktyka ostatnich lat wskazuje na rosnącą tendencję dochodzenia należności nie tylko na drodze tradycyjnych środków egzekucyjnych. Do tradycyjnych - najczęściej stosowanych i uregulowanych w sposób pełny przez prawo sposobów windykacji zaliczyć można wytoczenie powództwa (...)

Jak odzyskać przynajmniej część wierzytelności?

16.11.2004

Przedsiębiorca często boryka się z problemami natury finansowej. Jest to dla niego o tyle istotne, gdyż może zaważyć na jego dalszej egzystencji. Utrata bowiem płynności finansowej z tytułu niezrealizowanych wierzytelności wobec swoich kontrahentów jest niebezpieczeństwem dość realistycznym. (...)

Przedmiot zastawu rejestrowego

9.11.2004

W przeciwieństwie do zwykłego zastawu, uregulowanego w kodeksie cywilnym, zastaw rejestrowy pozwala zastawcy (dłużnikowi) na zatrzymanie zastawionej rzeczy i czerpanie z niej pożytków. Jest to szczególnie istotne w toku działalności gospodarczej, w której zastaw rejestrowy (...)

Przeniesienie i wygaśnięcie zastawu rejestrowego

9.11.2004

Zabezpieczenie w postaci zastawu rejestrowego jest konkretnym prawem zastawnika, które może być przedmiotem obrotu. Obrót ten jest jednak ograniczony, gdyż nie jest możliwe przeniesienie prawa zastawu rejestrowego na podmiot, który takiego zabezpieczenia nie może ustanowić. Istnieje możliwość (...)

Zabezpieczenie roszczeń wynikających z zastawu rejestrowego

9.11.2004

Zgodnie z ogólnymi zasadami, wierzyciel może żądać ustanowienia zabezpieczenia dochodzonego przez siebie roszczenia. Podobnie w przypadku zastawu rejestrowego, pomimo zabezpieczenia wierzytelności poprzez ustanowienie zastawu rejestrowego, zastawnik może domagać się ustanowienia dodatkowego (...)

Hipoteczny list zastawny a publiczny list zastawny

9.11.2004

Działalność banków hipotecznych reguluje ustawa z 28 sierpnia 1997 r. o listach zastawnych i bankach hipotecznych. Banki hipoteczne to instytucje finansowe, zajmujące się udzielaniem kredytów hipotecznych. Udzielają one zainteresowanym podmiotom kredytu zabezpieczonego wpisem hipoteki (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika