Prawo cywilne: Ogólne zasady - Porady prawne (strona: 16)

Umowa notarialna w euro

Sprzedający mieszkanie chce uzyskać kwotę, wyrażoną w euro. Czy jest możliwość sporządzenia notarialnej umowy przedwstępnej sprzedaży mieszkania, w której zostanie określona wartość mieszkania (...)

Egzekucja komornicza z majątku fundacji

Okazało się, że spółka z o.o., na którą był tytuł wykonawczy jest (oficjalnie) niewypłacalna i komornik umorzył postępowanie jako bezskuteczne. Czy można w tej sytuacji uzyskać tytuł wykonawczy (...)

Umowa najmu sprzętu wraz z jego obsługą

Czy jest prawnie dopuszczalna umowa najmu sprzętu (np. budowlanego itp.) wraz z jego obsługą, na podstawie, której mogę żądać wykonywania określonych czynności, zadań w celu wykonania przeze (...)

Miejsce zamieszkania dziecka

W jakich przypadkach sąd orzeka, że miejscem zamieszkania dzieci jest mieszkanie ojca?

Gwarancja i rękojmia za sprzedany towar

Jeżeli spółka z o.o. jest w likwidacji - to czy na sprzedawane w tym okresie maszyny, części, których budowa była przedmiotem działalności ma obowiązek udzielać gwarancji i rękojmi?

Przedawnienie roszczenia za doznaną krzywdę

W jakim czasie od pojawienia się w mediach informacji nieprawdziwej, obraźliwej z zamieszczonym wizerunkiem (bez zgody osoby przedstawionej) można wystąpić do Sądu w sprawie roszczeniowej przeciwko (...)

Co jest ważniejsze ustawa, czy umowa

W akcie notarialnym o sprzedaży (rok 1999) lokalu mieszkalnego przez gminę osobie fizycznej z zastosowaniem bonifikaty jest zawarty punkt, że w razie zbycia lokalu przed upływem 10 lat od dnia dzisiejszego (...)

Zaliczka za zakup mieszkania

W ubiegłym roku chcieliśmy kupić mieszkanie w Krakowie (przebywamy za granica wiec nie było to łatwe zadanie). Pani z biura nieruchomości pokazała nam mieszkanie (w czasie naszego krótkiego pobytu (...)

Rękojmia za wadliwie wykonany remont dachu

Jaki jest okres rękojmi za wady wykonanych prac związanych z nieruchomością (remont dachu, położenie kostki brukowej), na podstawie zawartych między przedsiębiorcami umowy o dzieło oraz umowy (...)

Cesja wierzytelności jako forma spłaty długu

Dłużnik zaproponował, że ureguluje swój dług wobec mnie cesją wierzytelności, którą ma wobec swojego kontrahenta. Cesja byłaby warunkowa, tzn. obowiązywałaby o ile ta trzecia osoba uzyska (...)

Zawarcie umowy w języku obcym

Czy z punktu widzenia ważności umowy i ewentualnej możliwości uchylenia się od skutków zawarcia umowy ma znaczenie okoliczność zawarcia tej umowy w języku obcym przez osobę nie posługującą (...)

Instrukcja obsługi w języku polskim

Jaka jest podstawa prawna mówiąca o tym, że instrukcja w języku polskim nie musi być dołączana do towaru, jeżeli sprzedaż nie ma charakteru konsumenckiego?

Niewłaściwa wykładnia przepisu

Proszę o wyjaśnienie pojęcia "niewłaściwe zastosowanie normy prawa materialnego" na przykładzie tzw. "błąd subsumcji".

Osobowość jednostki wojskowej

Czy jednostka wojskowa ma osobowość prawną (brygada). Jeśli nie - to kto ją reprezentuje jako osoba prawna? Przeciwko komu powinna się kierować pozew o roszczenie przeciwko takiej jednostce (brygada)?

Kurator spółki jako pracodawca

Nie bardzo rozumiem sformułowanie, wydaje się, cyt.: \" Naszym zdaniem wydaje się, że kurator pełni rolę osoby wykonującej pewne czynności za pracodawcę a zatem może być podmiotem tego rodzaju (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika