Prawo podatkowe: Podatek VAT i akcyza - Artykuły (strona: 16)

Kontrahenci małego podatnika

23.6.2006

Wybór przewidzianego przez ustawę sposobu rozliczeń z podatku VAT przez małego podatnika wywołuje określone skutki również w zakresie obowiązków podatkowych u jego kontrahentów. Dotyczy to jednak tylko kontrahentów, którzy sami nie są małymi podatnikami albo są tymi podatnikami, ale nie (...)

Czy opłaca się wybór metody kwartalnego rozliczenia VAT?

23.6.2006

W praktyce metoda kwartalnego systemu rozliczeń bez stosowania metody kasowej ma znacznie więcej zwolenników niż metoda kasowa. Co prawda obowiązek podatkowy nie powstaje w tej metodzie na szczególnych zasadach, ale termin zapłaty podatku można \"przesunąć\" poprzez rzadsze rozliczanie się (...)

Sprzedaż lokalu a obowiązek odprowadzenia podatku VAT - opinia prawna

14.6.2006

Małżonkowie, jako wspólnicy spółki jawnej, nabyli lokal od spółdzielni w celach związanych z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą. Lokal był z zerową stawką VAT, został potraktowany jako środek trwały, a obecnie lokal ma zostać sprzedany. Czy sprzedawca powinien naliczyć (...)

Podatek należny u podatnika stosującego kwartalne rozliczenie

5.6.2006

Dla małego podatnika, który rozlicza się za okresy kwartalne bez stosowania metody kasowej nie ma żadnych szczególnych regulacji odnoszących się do momentu powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek ten w szczególności nie jest uzależniony od zapłaty dokonanej przez kontrahenta (...)

Zalety i wady wyboru metody kasowej

5.6.2006

Metoda kasowa ma w praktyce tylu zwolenników, ilu przeciwników. Do jej głównych zalet można zaliczyć dość znaczne odroczenie podatku do zapłaty poprzez szczególne określenie momentu powstania obowiązku podatkowego. Wybór metody kasowej oznacza również mniej deklaracji składanych w trakcie (...)

Faktury VAT wystawiane przez podatnika stosującego metodę kasową

5.6.2006

Małego podatnika, który stosuje metodę kasową obowiązują wszystkie ogólne zasady odnoszące się do wystawiania faktur VAT. Jeśli jest on zarejestrowany jako "podatnik VAT czynny', jest zatem zobowiązany wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności: dokonanie sprzedaży, datę dokonania (...)

Jak rozliczyć VAT po rezygnacji z metody kasowej lub utracie do niej prawa?

5.6.2006

Rezygnacja z metody kasowej oraz utrata do niej prawa oznacza pewne komplikacje w zakresie rozliczania podatku. Rezygnacja z metody kasowej oraz utrata do niej prawa oznacza pewne komplikacje w zakresie rozliczania podatku. Podatnik, mimo zakończenia stosowania metody kasowej, podatek naliczony w odniesieniu (...)

Nabycie samochodu firmowego a podatek VAT - przed i po nowelizacji

14.5.2006

W niniejszym artykule omówiony został sposób odliczania podatku VAT, jaki obowiązywał od wejścia Polski do Unii Europejskiej do czasu ostatniej, niedawnej nowelizacji ustawy o VAT. Przedstawone zostały również niektóre nowe zasady, obowiązujące od 22.08.2005 r. Dowiedz (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika