Prawo podatkowe: Postępowanie podatkowe - Artykuły (strona: 7)

Na co należy zwrócić uwagę po otrzymaniu decyzji podatkowej?

8.8.2007

Postępowanie podatkowe kończy się zazwyczaj wydaniem decyzji podatkowej, określającej lub ustalającej prawa i obowiązki podatnika. Często jednak pisma, jakie przesyła nam np. urząd skarbowy, nie spełniają podstawowych wymogów formalnych przewidzianych dla decyzji. Na fakt ten podatnik czasem (...)

Jak i kiedy trzeba uiścić opłatę skarbową?

30.7.2007

Nowa ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej weszła w życie z dniem 1 stycznia 2007 r. Wprowadziła ona inne zasady opłacania opłaty skarbowej w stosunku do przepisów poprzednio obowiązujących. Nowe przepisy wyeliminowały możliwość uiszczania opłaty skarbowej znaczkami (...)

Jak ubiegać się o wydanie interpretacji podatkowej?

12.7.2007

Od 1 lipca 2007 r. nastąpiły znaczące zmiany w wydawaniu interpretacji przepisów podatkowych. We wniosku o wydanie interpretacji podatkowej podatnik musi wyczerpująco przedstawić stan faktyczny, który zaistniał lub też przedstawić zdarzenie, które dopiero zaistnieje oraz – tak jak do (...)

Interpretacje przepisów prawa podatkowego

11.7.2007

Z dniem 1 lipca 2007 roku weszły w życie przepisy ustawy Ordynacji podatkowej regulujące sposób wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego. Celem tych zmian jest centralizacja wydawania interpretacji oraz możliwość zapytania fiskusa o wykładnię podatkową dopiero planowanych (...)

Zmiany w Ordynacji podatkowej na 2007 rok

13.12.2006

Duża nowelizacja Ordynacji podatkowej wejdzie w życie 1 stycznia 2007 r., oprócz zmian zasad wydawania wiążących interpretacji prawa podatkowego - które zaczną obowiązywać z dniem 1 lipca 2007 roku. Poniżej wskażemy ważniejsze z wprowadzanych zmian. Jakie będą nowe zasady wydawania pisemnych (...)

Przekształcenie podmiotu gospodarczego – skutki prawno-podatkowe

5.1.2006

Ustanie bytu podmiotów prawnych może pociągnąć za sobą przejście praw i obowiązków podatkowych na następców prawnych. Sukcesja prawna na gruncie prawa podatkowego dotyczy głównie łączenia, przejęcia, przekształcenia i podziału osób prawnych i spółek osobowych. Warto podkreślić, (...)

Zabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowych przez organy podatkowe

5.1.2006

Jeżeli zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że podatnik nie wykona zobowiązania podatkowego, może być ono zabezpieczone przed terminem płatności podatku. Organ może nawet doprowadzić do zabezpieczenia zobowiązania podatkowego jeszcze zanim ono w ogóle powstanie, musi jednak wówczas (...)

Zawieszenie postępowania podatkowego

5.1.2006

Zawieszenie postępowania sprowadza się do zawieszenia biegu terminów określonych w dziale IV ordynacji podatkowej (związanych z postępowaniem podatkowym) przy jednoczesnym przerwaniu czynności związanych ze sprawą. Instytucja ta stosowana jest w ściśle określonych przypadkach, w sytuacji (...)

Co się dzieje, gdy podatnik nie zapłaci podatku?

29.12.2005

Jeśli podatnik nie zapłaci należnego fiskusowi podatku, to może się spotkać z pewnymi - określonymi szczegółowo w przepisach prawa - reakcjami ze strony organów państwowych. Co może spotkać podatnika, jeżeli nie zapłacił podatku? Kiedy organ egzekucyjny dokona zabezpieczenia (...)

Jak zdobyć zawód doradcy podatkowego?

15.11.2005

Każdy, kto nie znajduje pracy w swojej profesji albo planujący zawodową przyszłość swojego dziecka powinien rozważyć ewentualność podjęcia się pracy w jednym z najmłodszych wolnych zawodów, a mianowicie w zawodzie doradcy podatkowego. Zajmuje się on między innymi wypełnianiem deklaracji (...)

Na czym polega zawód doradcy podatkowego?

9.11.2005

Podstawy funkcjonowania zawodu doradcy podatkowego, warunki wykonywania tego zawodu oraz organizacja i zasady działania samorządu doradców podatkowych zostały określone w ustawie z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym. Zawód doradcy podatkowego stał się tym samym zawodem regulowanym, (...)

Przedawnienie zobowiązania podatkowego - opinia prawna

27.9.2005

Przedawnienie zobowiązania podatkowego polega na tym, że ze względu na upływ określonego czasu od momentu powstania zobowiązania podatkowego, w którym organy podatkowe nie podjęły czynności w celu jego wyegzekwowania lub czynności te okazały się nieskuteczne, zobowiązanie to wygasa. Na (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika