Prawo upadłościowe i naprawcze: Postępowanie upadłościowe - Porady prawne

Zażalenie

Sędzia komisarz - w postępowaniu upadłościowym wydał postanowienie uznające, tak jak syndyk, roszczenia byłego pracownika do części wynagrodzenia. Na postanowienie to można złożyć zażalenie. Jakie (...)

Zastaw a upadłość

Czy art. 345. Pr.Up. oznacza, że wierzytelności zabezpieczone zastawem na rzeczach ruchomych są zaspakajane poza kolejnością, niezależnie od tego, w której grupie (art. 342) znalazłby się wierzyciel (...)

Przewłaszczenie na zabezpieczenia a upadłość

Z jednej z poprzednich odpowiedzi dowiedziałem się, że rzeczy ruchome obciążone zastawem rejestrowym są włączone do masy upadłości, ale w praktyce zastawnik może odzyskać wszystko, nawet jeśli (...)

Zakończenie postępowania upadłościowego

W którym momencie następuje zakończenie postępowania upadłościowego?

Wszczęcie postępowania upadłościowego

W jakim momencie rozpoczyna się postępowanie upadłościowe?

Likwidacja spółdzielnia a odpowiedzialność byłego jej członka

Jak kształtuje się odpowiedzialność byłego członka spółdzielnie w przypadku otwarcia jej likwidacji?

Ochrona wierzycieli w postępowaniu upadłościowym

Czy prawo upadłościowe przewiduje ochronę wierzycieli, w przypadku jeżeli dłużnik wyzbył się majątku przed wszczęciem postępowania upadłościowego?

Opłata za zgłoszenie wierzytelności

Czy zgłoszenie wierzytelności podczas postępowania upadłościowego podlega opłacie?

Kopia faktury VAT jako dokument zgłaszający wierzytelność

Czy kopia faktury VAT może być dokumentu zgłaszającym wierzytelność?

zarząd masą upadłościową

Jaki wpływ ma ogłoszenie upadłości na zarząd majątkiem upadłego?

Egzekucja sądowa a upadłość likwidacyjna

Co dzieje się z trwającą egzekucją sądową prowadzoną w odniesieniu do dłużnika w sytuacji, gdy zostanie ogłoszona jego upadłość likwidacyjna?

Skutki błędnego zgłoszenia wierzytelności w postepowaniu upadłościowym

jakie są skutki zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym, nieodpowiadającego wymogom ustawy prawo upadłościowe i naprawcze?

Kolejność zaspokajania roszczeń a upadłość banku

Depozyty bankowe gwarantowane są do 100 tys. euro przez BFG, ale z tego co się orientuję można dochodzić od banku w ramach postępowania upadłościowego roszczeń ponad tą kwotę. W której grupie (...)

Kolejność zaspokajania roszczeń z obligacji

Chcę zapytać o kolejność zaspokajania roszczeń z obligacji niezabezpieczonych hipotecznie w przypadku upadłości emitenta. Chciałem się dowiedzieć w której kolejności (grupie) takie roszczenie (...)

Oświadczenie o spłatach wierzytelności

Wniosek o ogłoszenie upadłości spółki został złożony w stosownym czasie do Sądu. Sędzia prowadząca zarządziła złożenie dodatkowych załączników, w tym \"oświadczenia o spłacie wierzytelności (...)

Ogłoszenie upadłości przez firmę jednoosobową

Jest to mała firma. Konkretnie kiosk handlowy. Osoba go prowadząca ma zarejestrowaną działalność gospodarczą na zasadzie Wpisu do ewidencji. Rozlicza się z fiskusem na podstawie księgi przychodów (...)

Ogłoszenie upadłości a odpowiedzialność zarządu

Zarówno kilku prawników jak też ja sam jako wierzyciel oraz kilku znajomych przedsiębiorców jeszcze nigdy nie spotkaliśmy się z sytuacją w której wierzyciel otrzymałby chociaż częściowe zaspokojenie (...)

Dotacje unijne a upadłość spółki z o.o.

Spółka z o.o. otrzymuje dotację unijną na projekt w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. Warunkiem koniecznym uzyskania dotacji jest osiągnięcie zadeklarowanych celów. W przypadku gdy cele nie (...)

Porozumienie z dłużnikiem w trakcie egzekucji

Wierzyciel złożył do sądu pozew o wydanie nakazu zapłaty w stosunku do dłużnika, bo ten nie uregulował kilku faktur. Nakaz taki został wydany, opatrzony klauzulą natychmiastowej wykonalności, (...)

Zapłata za fakturę po ogłoszeniu upadłości

W dniu 10 lutego 2009 roku dłużnik zapłacił nam za fakturę. Kilka dni później otrzymała postanowienie sądu o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku - postanowienie z dnia 09-02-2009 (...)

Wierzytelność w postępowaniu upadłościowym

Spółka z o.o. która jest mi winna pieniądze chyba niebawem ogłosi upadłość. Moja należność stwierdzona jest fakturami. Jeżeli zdążę uzyskać tytuł wykonawczy i będąc wzywanym do zgłoszenia (...)

Zakup środka trwałego z upadającej firmy

Firma zgłasza wniosek do sądu o upadłość. Wszystkie dobra należące do firmy zostały przed zgłoszeniem wycenione w formie "urzędowej" przez biegłego, zarówno te o wartości ponad 3500 zł jak (...)

Spółka w likwidacji a wycena aktywów

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została postawiona w stan likwidacji. Na dzień poprzedzający dzień podjęcia uchwały należy przygotować bilans otwarcia spółki w likwidacji, na tę (...)

Bankructwo banku a kredyt

Bank, który udzielił osobie fizycznej kredytu hipotecznego bankrutuje. Czy to oznacza, że umowa kredytowa przestanie obowiązywać, a osoba będzie musiała zwrócić pożyczone środki mimo, że terminowo (...)

Upadłość spółki a pełnomocnictwo i prokura

Spółka z o. o. posiadająca zarząd jednoosobowy miała ustanowionego pełnomocnika oraz prokurenta . Spółka ta została postawiona w stan upadłości obejmujący likwidację majątku. Jak mi wiadomo (...)

Uchylenie bądź zmiana układu

Wierzyciel wraz z dłużnikiem przystąpili do układu. Według tego układu dłużnik miał spłacać wierzytelność w ratach. Tak też się działo przez pierwszy rok. Po czym dłużnik zaprzestał (...)

Przejęcie użytkowanie wieczystego przez gminę

Wobec spółki z o.o. toczy się postępowanie upadłościowe zgodnie z Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z 24.10.1934 r. Prawo upadlościowe, Dz.U. z 1991, nr 118, poz. 512 ze zm. Sprzedaż (...)

Zwrot kosztów w postępowaniu upadłościowym

W postępowaniu upadłościowym mojego dłużnika wniosłem zażalenie na postanowienie sędziego-komisarza i uiściłem opłatę. Sąd uwzględnił zażalenie, ale nie orzekł nic o zwrocie kosztów. (...)

Rygor natychmiastowej wykonalności a upadłość

Prowadzę proces gospodarczy o zapłatę ze spółką, której sytuacja finansowa jest bardzo słaba i grozi jej upadłość (co zresztą sama oświadczyła w sprzeciwie od nakazu zapłaty). Chciałbym (...)

Zakończenie postępowania upadłościowego

Syndyk masy upadłości kończy postępowanie. Główną przesłanką ogłoszenia upadłości była decyzja podatkowa wystawiona przez Urząd Skarbowy. W toku odwołania przedmiotowa decyzja została uchylona. (...)

Upadłość spółki jawnej

Jako wierzyciel mam zamiar złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości spółki jawnej. Czy w ustawie Prawo upadłościowe i naprawcze są przewidziane dla spółki jawnej inne przepisy, niż dla spółki (...)

Pozew o zapłatę a wniosek o ogłoszenie upadłości

Niebawem moja kancelaria złoży przeciwko spółce jawnej pozew o zapłatę (jestem powodem). Jeżeli dodatkowo ja lub kancelaria złożymy wniosek o ogłoszenie upadłości tej spółki, to czy ten dłużnik (...)

Wyciąg z zatwierdzonej listy wierzytelności

Sąd ogłosił upadłość naszego dłużnika - osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Jednocześnie sąd odmówił umorzenia zobowiązań, które nie zostały zaspokojone w postępowaniu (...)

Upadłość i zawieszenie postępowania egzekucyjnego

Dłużnik zlikwidował (wyrejestrował wpis z ewidencji) jednoosobową działalność gospodarczą dwa lata temu. Posiada wraz z byłą żoną i swoim rodzeństwem udziały w nieruchomości. Nieruchomości (...)

Rozpoznanie zażalenia w postępowaniu upadłościowym

W postępowaniu upadłościowym mojego dłużnika sędzia komisarz odrzucił moje zażalenie na wcześniejsze swoje postanowienie. Powodem było złożenie zażalenia po terminie. Złożyłem kolejne zażalenie (...)

Umorzenie zobowiązań w postępowaniu upadłościowym

Otrzymałam postanowienie sądu stwierdzające zakończenie postępowania upadłościowego mojego dłużnika. Z tego postanowienia wynika również, że upadły złożył do sądu wniosek o umorzenie jego (...)

Opłacenie zażalenie w postępowaniu upadłościowym

Złożyłem zażalenie na postanowienie sędziego komisarza, ale zapomniałem go opłacić. W postępowaniu nie występuję jako przedsiębiorca i nie reprezentuje mnie adwokat lub radca prawny. Czy takie (...)

Upadłość spółdzielnia a własność lokalu

Syndyk sprzedaje nieruchomość zabudowaną w ramach upadłości spółdzielni mieszkaniowej, sprzedaż nieruchomości zabudowanej składającej się z 19 lokali mieszkalnych i 2 dwóch użytkowych - jeden (...)

Odpowiedzialność prokurenta i wspólnika

Czy będąc prokurentem spółki z o.o. i posiadając jednocześnie większość udziałów w tej spółce ponoszę odpowiedzialność materialną za zobowiązania spółki?

Zakończenie postępowania upadłościowego

Art. 293 PrUpN mówi o zakończeniu postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu. Zakończenie takiego postępowania sąd stwierdza postanowieniem. Czy takie postanowienie jest doręczane (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika