Prawo zamówień publicznych porady prawne - Strona 9
-
Podmioty powiązane w zamówieniach publicznych
Czy sprawowanie nadzoru nad organem zarządzającym, o czym mowa w art. 129 ust. 1 pkt 2) może również odnosić się do pośredniego sprawowania nadzoru nad organem zarządzającym w podmiocie, któremu (...)
-
Siedziba wykonawcy w zamówieniach publicznych
Czy będąc firmą córką zagranicznej firmy, mającej siedzibę w innym kraju i posiadającej 100% naszych udziałów, możemy bez problemu podpisać umowę konsorcjum i wystartować w przetargu w Polsce? (...)
-
Zakres stosowania procedury zamówień publicznych
Czy w "dużej" wspólnocie mieszkaniowej, która posiada wyodrębnione konto funduszu remontowego a większość udziałów posiada Gmina trzeba stosować w przypadku remontu procedury o zamówieniach (...)
-
Preferencje krajowe
W przetargu zorganizowanym przez instytucje publiczną na dostawę oprogramowania wraz z usługą instalacji i szkolenia, zamawiający dopuścił stosowanie preferencji krajowych. Oprogramowanie pochodzi (...)
-
Zamówienia dla których obligatoryjny jest przetarg
Od jakiej minimalnej wartości w euro w zamówieniach publicznych należy dokonywać przetargów?
-
Zasady liczenia terminu do wniesienia protestu
Złożyliśmy ofertę w przetargu nieograniczonym. W dniu 16.10.2003 otrzymaliśmy zawiadomienie o wyniku stwierdzające, że za ofertę najkorzystniejszą uznano naszego konkurenta. Tego samego dnia wysłaliśmy (...)
-
Zwrot wadium
Czy oferent wykluczony z postępowania może ubiegać się o zwrot wadium na podstawie art. 42 ust. 2 Ustawy o zamówieniach publicznych?
-
Wykluczenie w zamówieniach publicznych
Czy i w jaki sposób można wykluczyć podmiot nie regulujący własnych należności wobec innych podmiotów gospodarczych (dłużnika) z postępowań przetargowych? Czy informacja w KRD może być przesłanką (...)
-
Drugi przetarg przed rozpatrzeniem skargi
Czy można unieważnić przetarg pisemny na zbycie nieruchomości Skarbu Państwa (wrzesień 2002 r.), który został ogłoszony powtórnie przed upływem terminu otrzymania przeze mnie zawiadomienia o (...)
-
Odszkodowanie w zamówieniach publicznych
Czy można żądać odszkodowania za poniesione straty materialne i utracone korzyści od instytucji, która przyjęła wadium, przeprowadziła przetarg, przetrzymała wadium i zablokowała w związku (...)
-
Oczywista omyłka w zamówieniach publicznych
Czym jest oczywista omyłka, której dotyczy art. 44 ust. 3 ustawy o zamówieniach publicznych? Proszę również o podanie przykładów.
-
Zamówienia publiczne do 30 tys. euro
Zgodnie z zapisami w ustawie o zamówieniach publicznych przy przetargu nieograniczonym do 30 tys. euro zamawiający nie musi powoływać komisji przetargowej. Więc kto podejmuje decyzję o zwycięzcy (...)
-
Obowiązek ogłoszenia przetargu
Gmina jest organem prowadzącym dla szkół z tereny gminy. Przeznacza środki na remonty budynków. W bieżącym roku na trzech budynkach należy dokonać wymiany pokrycia dachowego. Czy gmina powinna (...)
-
Dokument od firm w przetargu publicznym
Jakich dokumentów żądać od firm zagranicznych startujących w postępowaniu z wolnej ręki. Czy firmy te mogą uczestniczyć w postępowaniu przez swoich przedstawicieli w Polsce ?
-
Członkostwo w komisji przetargowej
Czy w przetargu organizowanym przez gminę, gdzie zamawiającym jest zarząd miasta i gminy, członkiem komisji przetargowej może być członek zarządu miasta?
-
Tryb negocjacji z zachowaniem konkurencji
Jakie terminy należy zachować w trybie negocjacji z zachowaniem konkurencji w ramach trybu zamówień publicznych?
-
Produkt krajowy w kodeksie celnym
W przypadku stosowania preferencji krajowych w przetargach występuje pojęcie produktu krajowego. W którym momencie produkt staje się "polskim"? Jak to wygląda gdy produkty stosowane do produkcji pochodzą (...)