Prawo administracyjne - Artykuły (strona: 25)

Na jakich zasadach może być prowadzone kształcenie na odległość?

2.12.2007

Ustawa - Prawo o szkolnictwie wyższym przewiduje, iż zajęcia dydaktyczne na studiach mogą być prowadzone także z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zajęcia dydaktyczne mogą być prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na wszystkich kierunkach (...)

Ustawa o ochronie praw lokatorów - krótki komentarz

26.11.2007

Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego reguluje charakter oraz całokształt konsekwencji prawnych wynikających z zawarcia umowy o odpłatne używanie lokalu między właścicielem lokalu, a korzystającym (lokatorem). Kogo dotyczy ustawa o (...)

Jak zostać rezydentem długoterminowym Wspólnoty?

31.10.2007

Jeśli osoba, która nie jest obywatelem Unii Europejskiej, przebywa na terytorium Polski od kilku lat, to powinna być zainteresowana uzyskaniem statusu tzw. rezydenta rezydenta długoterminowego WE. Zezwolenia na osiedlenie się lub zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego WE udziela się na (...)

Gruntowne zmiany w gospodarce nieruchomościami

22.10.2007

Od 22 października zaczynają obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zmienią się m.in. zasady sprzedaży dawnych mieszkań komunalnych. Przewidziano też przykładowo, że pierwszeństwo w nabyciu lokali mieszkalnych będzie przysługiwało najemcom, których (...)

Czy najemca ma roszczenie do gminy o sprzedaż mieszkania? - opinia prawna

19.10.2007

W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z realizacją prawa pierwszeństwa w zakupie nieruchomości dokonywanej na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Na wstępie należy wyjaśnić, że gmina dokonując sprzedaży nieruchomości, powinna co do zasady ogłosić przetarg i wybrać najkorzystniejszą (...)

Jak wygląda system edukacji w Polsce i jakie tytuły pozwala uzyskać?

10.10.2007

Dowiedz się, gdzie możesz się uczyć i jak uzyskać poszczególne tytuły zawodowe i naukowe! Reforma oświaty, oprócz zmian programowych, wprowadziła również nowe typy szkół: sześcioletnią szkołę podstawową, trzyletnie gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne: trzyletnie (...)

Jak uzyskać prawo do wykonywania zawodu tłumacza przysięgłego?

16.8.2007

Żeby zostać tłumaczem przysięgłym, trzeba spełniać określone warunki, a ponadto zdać z wynikiem pozytywnym egzamin z umiejętności tłumaczenia z języka polskiego na język obcy oraz z języka obcego na język polski. Jest przy tym możliwe, że kandydat najpierw zda egzamin, a dopiero później (...)

Wybierz tańszy roaming!

9.8.2007

Dzięki interwencji Unii Europejskiej korzystanie z telefonu komórkowego za granicą staje się znacznie tańsze. Począwszy od lata 2007 rozporządzenie ustala maksymalne pułapy opłat roamingowych za połączenia komórkowe mające zastosowanie zarówno w przypadku operatorów telefonii komórkowej (...)

Legalizacja pobytu męża obcokrajowca - opinia prawna

3.8.2007

W dobie globalizacji coraz więcej osób decyduje się na opuszczenie swojego kraju w poszukiwaniu lepszego zarobku i lepszego życia. Zagadnienia przekraczania granic i legalizowania pobytu regulują przede wszystkim przepisy prawa krajowego, ale również w pewnych przypadkach przepisy unijne. Jedną (...)

Czy zmiana obywatelstwa wymaga zmiany treści pełnomocnictwa? - opinia prawna

27.7.2007

Osoba posiadająca obywatelstwo polskie i przebywająca stale na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej jest obowiązana zameldować się w miejscu pobytu stałego. W tym samym czasie można mieć tylko jedno miejsce pobytu stałego. Każda osoba, która przebywa w określonej miejscowości pod tym samym (...)

Samorządowe kolegia odwoławcze - Jaką pełnią funkcję?

23.5.2007

Samorządowe kolegia odwoławcze są organami wyższego stopnia, w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego i Ordynacji podatkowej, w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej należących do właściwości jednostek samorządu terytorialnego, jeżeli przepisy (...)

Rzecznik Praw Obywatelskich - kiedy warto się do niego zwrócić o pomoc?

26.3.2007

Rzecznik Praw Obywatelskich jest głównym organem państwowym powołanym specjalnie do czuwania nad przestrzeganiem praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji i innych aktach normatywnych (np. w ustawie). Dodatkowo w sprawach dzieci Rzecznik współpracuje z Rzecznikiem Praw (...)

Mały ruch graniczny z sąsiadami Unii

27.2.2007

Nowe rozporządzenie (WE) nr 1931/2006 ustanawia zasady małego ruchu granicznego na zewnętrznych granicach państw członkowskich oraz wprowadza w tym celu zezwolenie na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego. Upoważnia ponadto państwa członkowskie do zawierania lub utrzymywania (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika