Prawo cywilne - Artykuły (strona: 22)

Kiedy ustanawiana jest hipoteka przymusowa?

30.8.2017

Jest to jeden z rodzajów hipoteki. Właściwie jest jej szczególną odmianą, która została odrębnie uregulowana. Hipotece przymusowej została wyznaczona specjalna rola w obrocie prawnym. Jest to szczególny rodzaj środka egzekucyjnego. Jej celem jest zabezpieczenie realizacji (...)

Podatek od ustanowienia hipoteki

26.8.2017

Dokonanie czynności cywilnoprawnej wiąże się z obowiązkiem podatkowym określonym w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek więc należy zapłacić zawierając m.in umowę sprzedaży, pożyczki czy renty. Podobnym zdarzeniem powodującym obowiązek uiszczenia podatku od czynności (...)

Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?

22.8.2017

Jak zatrudnić nianię i nie opłacać składek ZUS? Kiedy budżet państwa finansuje składki za nianię? Jak rozliczać składki? Jak opodatkowany jest dochód z tytułu sprawowania przez nianię opieki nad dzieckiem w ramach umowy uaktywniającej? - Przeczytaj.

Mieszkanie dla Młodych – reaktywacja

13.8.2017

Ruszył ponowny nabór wniosków o dofinansowanie wkładu własnego na zakup mieszkania w programie \"Mieszkanie dla Młodych\". MdM to program dla młodych osób, które chcą kupić mieszkanie na rynku pierwotnym lub wtórnym i w tym celu biorą kredyt hipoteczny. (...)

Umowa zamiany - czy wiesz o niej wszystko?

28.7.2017

Wydaje się być bardzo rzadko spotykana, ale czy na pewno. Czy zdajemy sobie sprawę, że zwykła wymiana rzeczami ma doniosłość prawną? Przedmiotem zamiany mogą być, podobnie jak w przypadku sprzedaży, rzeczy (prawo własności rzeczy) oraz ich zbiory, a także inne prawa majątkowe, ale nie (...)

Kiedy można zawrzeć umowę z samym sobą?

17.7.2017

Co do zasady podmioty prawa cywilnego mogą działać przez pełnomocników. Źródłem umocowania jest w tym przypadku oświadczenie woli reprezentowanego (mocodawcy) - tzw. pełnomocnictwo. Pełnomocnik nie może być drugą stroną czynności prawnej, której dokonywa w imieniu mocodawcy, (...)

Czym jest użytkowanie wieczyste?

15.7.2017

Użytkowanie wieczyste to prawo o charakterze dość mocno zbliżonym do prawa własności, jednak nie tożsame z nim. W pewien sposób przypomina także ograniczone prawa rzeczowe. Użytkowanie wieczyste może zostać ustanowione na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa położonych (...)

Jak sprawdzić wiarygodność biura podróży?

15.7.2017

Istnieje kilka sposobów sprawdzenia biura podróży, z którym zamierzamy się wybrać na zasłużone wakacje. Wprawdzie większość z wyjeżdżających podpisuje umowy na długo przed wakacjami, wielu chętnych skusi się na tańsze wakacje last minute i wykupi wycieczkę na kilka (...)

Wyjazd zagraniczny - o czym warto pamiętać?

29.6.2017

Jeśli wybierasz się w podróż z organizatorem wycieczki lub korzystasz z jakichś usług turystycznych, sprawdź dokładnie podpisywaną umowę, zwracając uwagę szczególnie na postanowienia, jakie często kwestionuje UOKiK. Wymarzony urlop wymaga przygotowań. Zadbaj o bezpieczeństwo (...)

Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

27.6.2017

Zaczęły się wakacje – szczególny czas dla całej rodziny. Lipiec i sierpień to okres urlopowych wyjazdów, wypoczynku w górach, jak i nad wodą. Jest to jednocześnie czas intensywnych rolniczych prac polowych. Niezależnie od tego, jak planujemy spędzić najbliższe miesiące, (...)

Meble ogrodowe - kupuj z głową

20.6.2017

Kupujesz meble ogrodowe? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę. Odpowiednio dobrane meble ogrodowe potrafią ozdobić każdy taras, altankę i ogród, a dzięki funkcjonalności niektórych z nich, możesz je zabrać ze sobą na kemping.

Konsument na rynku budowlanym

19.6.2017

Płytki, panele, okna – kupując wyroby budowlane, zwróć uwagę na oznakowanie i sprawdź dołączone informacje. Jakie przepisy dotyczą rynku budowlanego? O czym powinni pamiętać konsumenci?

Kiedy odpowiada się za czyn zabroniony, a kiedy za niewykonanie umowy?

19.5.2017

Życie codzienne, zarówno konsumenta, jak i przedsiębiorcy, nie jest pozbawione nieprzewidzianych zdarzeń, szkód, wypadków, które powodowane są bądź przez kontrahenta, zleceniobiorcę, pracownika, bądź przez osobę niezwiązaną z nami żądną umową. Na tym gruncie (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika