Prawo cywilne: Nieruchomości - Artykuły (strona: 4)

Gdy sąsiad za głośno słucha muzyki - opinia prawna

24.5.2010

Bardzo głośne słuchanie muzyki, trwające dłuższy czas, stanowiące uciążliwość dla otoczenia stanowi wykroczenie, o którym mowa w art. 51 Kodeksu wykroczeń. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie (...)

Niedozwolone klauzule w umowie deweloperskiej - jak się przed nimi bronić?

6.5.2010

Niestety znaczna część postanowień umów deweloperskich wciąż może być zakwalifikowana jako klauzule niedozwolone. Z danych UOKiK wynika, że co dziesiąta klauzula w rejestrze postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone dotyczy rynku nieruchomości. Nabywca, zanim zdecyduje się podpisać (...)

Konstrukcja prawna umowy deweloperskiej

6.5.2010

Stroną umowy deweloperskiej jest najczęściej po jednej stronie przedsiębiorca (deweloper), a po drugiej stronie konsument (nabywca). Dodajmy, iż profesjonalny charakter działalności dewelopera, a po drugiej stronie konsumencki profil nabywcy, wywierają kolosalny wpływ na ukształtowanie samej (...)

Rynek wtórny czy pierwotny - gdzie kupić mieszkanie?

6.5.2010

Niniejszym artykułem rozpoczynamy cykl poświęcony tematyce zakupu mieszkania i wszystkim problemom i formalnościom z tym związanym, a przede wszystkim z uzyskaniem kredytu mieszkaniowego. Zakup mieszkania to wydatek niecodzienny, pochłaniający nie tylko duże środki finansowe, ale i mnóstwo (...)

Jak bezpiecznie kupić lub sprzedać nieruchomość?

6.5.2010

Wielu ludzi nurtuje ten problem, a to ze względu na występujące od czasu do czasu \"afery\". Przykładem mogą tu służyć chociażby sprzedaże kamienic przez \"cudownie odnalezionych\" właścicieli, a którzy - jak się później okazało - nie żyją od kilkudziesięciu lat. Czym (...)

Rodzaje umów deweloperskich spotykanych w obrocie

29.1.2010

W niniejszym artykule omówione zostały poszczególne rodzaje umów, zwanych potocznie umowami deweloperskimi. Przykładowo do tej grupy należą umowy deweloperskie w ścisłym tego słowa znaczeniu, zwane też realizatorskimi, które są zawierane między nabywcą a deweloperem (...)

Najczęściej spotykane pułapki w umowach deweloperskich

29.1.2010

W umowach deweloperskich, jako kontraktach najczęściej wciąż narzucanych jednostronnie konsumentowi przez przedsiębiorcę, znajdujemy niejednokrotnie postanowienia niezgodne z prawem czy dobrymi obyczajami. W języku prawniczym noszą one nazwę „klauzul niedozwolonych\". W tym artykule postaramy (...)

Taksa notarialna przy umowie z deweloperem - opinia prawna

4.8.2009

Dzięki nowelizacji rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej poszerzony został katalog aktów notarialnych, przy sporządzaniu których notariusz jest zobowiązany zastosować obniżoną, 50 % stawkę taksy notarialnej. Jest (...)

Zmiany w zawodzie rzeczoznawcy majątkowego

9.4.2009

22 września wchodzą w życie zmiany (uchwalone w listopadzie 2003 r.) ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zmiany te są szczególnie ważne dla rzeczoznawców majątkowych zajmujących się wyceną nieruchomości, którym ustawa stawia teraz dużo wyższe wymagania w zakresie poziomu wykształcenia (...)

Nabycie mieszkania z lokatorem - opinia prawna

13.2.2009

W zeszłym tygodniu kupiłam dla siebie mieszkanie na rynku wtórnym. Mieszkanie było wcześniej wynajmowane, na ogół studentom, i wymaga generalnego remontu. Oczywiście przed podpisaniem aktu notarialnego zapoznałam się z odpisem z księgi wieczystej (nie były tam wpisane żadne ograniczenia), (...)

Budynek na gruntach sąsiadujących - opinia prawna

29.1.2009

W przypadku wzniesionego budynku na gruntach sąsiadujących, w zasadzie można mówić o 3 wariantach, które wyczerpują zakres możliwych rozwiązań: - można uznać, że mamy do czynienia z odrębną własnością tej części domu, która stoi na działce X oraz odrębną własnością tej części (...)

Odpowiedzialność za rezygnację z podpisania umowy - opinia prawna

17.10.2008

Czy można się odwołać od decyzji właściciela mieszkania lub podważyć umowę sprzedaży? Kiedy można mówić o zasiedzeniu mieszkania lub prawie pierwokupu? Właściciel mieszkania otrzymał propozycję dokupienia pozostałej części. Wynajął w tym celu prawnika, który był umocowany do dokonania (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika