Prawo rodzinne - Porady prawne (strona: 22)

Jak ubiegać się o alimenty od obcokrajowca?

Jak można się ubiegać o alimenty, gdy ojciec dziecka jest obcokrajowcem (Afrykanin przebywający we Francji), nie ma legalnej pracy? Do jakiego sądu matka ma wnosić o alimenty? W Polsce czy w kraju (...)

Równa stopa życiowa małżonków

Mąż wyprowadził się z domu. Sąd nie udzielił rozwodu. W związku z tym 12.10. br. mąż wystąpił o separację. Moja sytuacja finansowa jest zła. Do tego mąż nie opłaca czynszu za mieszkanie. (...)

Rozdzielność majątkowa bez zgody żony

Czy jest możliwe skorzystanie z rozdzielności majątkowej (podpisanie aktu notarialnego) bez zgody małżonki? Jakie jest inne wyjście w sytuacji jeżeli jednak rozdzielność majątkowa wymagałaby (...)

Świadczenie opieki przez dzieci na rzecz matki

Siostry mojej żony kategorycznie odmawiają opieki nad chorą i niedołężną matką, która wymaga ciągłej całodobowej opieki - jest po wylewie. Oddanie jej do domu opieki pogorszyłoby stan jej (...)

Zaspokojenie potrzeb rodziny

12.10.br. mąż złożył wniosek o separację, ponieważ nie otrzymał rozwodu. Od maja nie otrzymuję od niego środków finansowych. Pełnoletnie dzieci uczą sie poza domem, do którego przyjeżdżają (...)

Zwrot kosztów utrzymania wspólnego domu

Po rozwodzie nie zrobiliśmy z byłym mężem podziału majątku. Postawiliśmy pośrodku domu ścianę, zrobiliśmy osobne wejścia i wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że ja robię wszystkie opłaty (...)

Zabezpieczenie potrzeb rodziny a separacja

15.06 wniosłam do sądu apelacyjnego (dokąd mąż wniósł odwołanie od wyroku sądu rejonowego w sprawie o rozwód) wniosek o zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych (za okres od 1 maja), skąd zostałam (...)

Zasada surogacji majątku

Chciałbym się jeszcze w takim razie upewnić, czy nie ma na to wpływu fakt, że w akcie \"dział spadku i podział majątku wspólnego\" podpisanym z moją mamą i siostrą występuje kwestia spłaty (...)

Alimenty i kredyt

Za miesiąc mam pierwszą rozprawę rozwodową. Z żoną mamy zniesioną wspólność majątkową. Żona odgrażała się, że mnie zniszczy. Wiem, że żona teraz bierze szybko jakieś kredyty. Czy zaciągnięte (...)

Ustalenie dochodu w sprawie o alimenty

Za jaki okres przedstawia się wynagrodzenie do Sądu w sprawie o alimenty dla dziecka (trzy miesiące, rok, za poprzedni rok PIT)? Czy jest to określone prawem?prawem?

Definicja niedostatku

Czy istnieje przyjęta w orzecznictwie sądów rodzinnych (lub innych) jakaś obiektywna lub wymierna granica dochodu "na głowę" w rodzinie kwalifikująca do spełnienia miana "niedostatku"? (np. granica (...)

Zbycie udziału w prawie do lokalu

Czy przy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przez jednego ze współmałżonków, kiedy, jeżeli się nie mylę mamy do czynienia z prawem pierwokupu drugiego współwłaściciela (...)

Pozbawienie zarządu a rozdzielność majątkowa

Czy można złożyć wnioski do sądu jednocześnie o dwie sprawy: o rozdzielność majątkową i o pozbawienie (czasowe?) małżonka zarządu nad majątkiem wspólnym (ze względu na uzależnienie)? Czy (...)

Rozdzielność majątkowa a alimenty

Czy w momencie kiedy sąd ustanowi rozdzielność majątkową, jednocześnie ustalane są alimenty na dzieci? Chodzi mi o to, czy np. trzeba oddzielnie zakładać sprawę o alimenty? (Obecnie nie są (...)

Podwyżka alimentów a zarobki drugiej żony

Moja była żona wystąpiła z pozwem o podwyżkę alimentów i na jej wniosek sąd zobowiązał mnie do przedstawienia zaświadczenia o dochodach mojej żony. Na podstawie jakich przepisów sąd wzywa (...)

Zakup nieruchomości a wspólność majątkowa

Mąż kupił nieruchomość na działaność gospodarczą w 2001r. W akcie notarialnym napisane jest, że zakupu dokonano z majątku odrębnego, jednak ja nie byłam obecna przy sporządzaniu aktu notarialnego. (...)

Brak ślubu cywilnego a podział majątku

Związek małżeński został zawarty tylko w kościele, jeszcze przed wejściem w życie konkordatu. Nie było ślubu cywilnego. Czy i jak możliwy jest podział majątku pomiędzy stronami na zasadach (...)

Ogłoszenie wyroku pod nieobecność stron

Czy ogłoszenie decyzji o rozwodzie może odbyć się pod nieobecność jednej ze stron - ani powód ani jego przedstawiciel (adwokat) się nie pojawili? Jakie są tego konsekwencje? Czy termin zostanie (...)

Wyjazd osoby małoletniej za granicę

Czy oświadczenie byłego męża co do bezterminowej zgody na wyrabianie córce paszportu i braku sprzeciwu w stosunku, do naszych wyjazdów, nawet na stałe, będzie wiążące? Chciałabym mieć swobodę (...)

Trzeci filar a majątek wspólny

Czy pieniądze na tzw. trzecim filarze są majątkiem wspólnym? Bez względu na to, że pozostałe składki emerytalne są w wyniku charakteru zatrudnienia znikome i trzeci filar stanowi właściwie podstawowe (...)

Separacja a wspólnie zamieszkiwany dom

Od 3 lat jestem z mężem w separacji orzeczonej w wyroku sądowym; orzeczono również sposób korzystania ze wspólnego dorobku, głównie części mieszkalnej domu jednorodzinnego. Sąd w wyroku niestety (...)

Obowiązki małżonków w separacji

Renowacja, odbudowa części powierzchni dachu nad powierzchnią lokalu mieszkalnego, będącego przedmiotem odrębnej własności rozpoczęła się w trakcie wspólnoty majątkowej małżeńskiej. Mąż (...)

Podział quod usum między małżonkami

Jesteśmy wraz z żoną (we wspólności ustawowej) właścicielami udziału (8/128 części) we własności nieruchomości (kamienicy). Udział we współwłasności wiąże się z pewnymi obowiązkami (...)

Rozwód - nakaz powrotu do poprzedniego nazwiska

Jestem w trakcie rozwodu. Czy mogę zażądać, aby moja była żona zmieniła nazwisko na inne? Nie chcę, aby posługiwała się i wykorzystywała tak znane i szanowane nazwisko.

Zobowiązanie powstałe przed rozwodem

Rozwiązywałem umowę na telefon z TPSA (umowa standardowa) kilka lat temu z lokalizacji, w której mieszkam dotychczas. Umowa była podpisana na moją byłą żonę. Rozwiązanie nastąpiło w grudniu (...)

Kontakty z dzieckiem a praca za granicą

Jestem po rozwodzie 2 lata i mam ustalone szerokie kontakty z synem. Oczywiście realizuje je w 100%, a nawet często staram się je rozszerzać, choć opór matki nie zawsze na to pozwala. W przyszłym (...)

Rozdzielność majątkowa małżonków - rodzaje umów

Mam pytanie. Jaka jest różnica między rozdzielnością majątkową a rozdzielnością majątkową z wyrównaniem dochodów? Jak obydwie wpływają na wierzytelności małżonka i na ewentualny podział (...)

Alimenty od wujka

Czy jest jakaś podstawa prawna by móc żądać alimentów od siostry lub brata osoby zobowiązanej do płacenia alimentów? (ojciec niepłacący alimentów ma dosyć zamożne rodzeństwo). Jeśli tak, (...)

Alimenty od rodzeństwa

Czy i na jakiej podstawie można żądać alimentów od własnego rodzeństwa? Czy i na jakiej podstawie można żądać alimentów od rodzeństwa osoby zobowiązanej, która z powodu braku dochodów nie (...)

Nabycie lokalu na rzecz majątku osobistego

Zamierzam wykupić lokal użytkowy (który obecnie wynajmuję), w którym prowadzę działalność gospodarczą. Czy przy podpisywaniu aktu notarialnego konieczne jest oświadczenie małżonka, że zrzeka (...)

Oświadczenie o braku majątku wspólnego

Podczas rozprawy rozwodowej, na pytanie czy posiadamy wspólny majątek oboje z mężem złożyliśmy oświadczenie, że nie i zostało to zapisane w stenogramie z rozprawy. Jednak były mąż w chwili (...)

Podział majątku małżonków

Jaki rodzaj majątku wspólnego małżonków podlega podziałowi w trakcie rozwodu? Jeżeli małżonkowie nie mieszkają razem od 1,5 roku to czy można domagać się podziału wynagrodzenia za ten okres? (...)

Wprowadzenie rozdzielności majątkowej

Jesteśmy małżeństwem i obowiązuje nas ustrój wspólności ustawowej. Dnia 20.01.2005 r. zawarliśmy umowę wyłączająca wspólność ustawowa małżeńska wobec czego powstał między nami ustrój (...)

Samowolne obniżanie świadczeń alimentacyjnych

Obecnie jestem z mężem w separacji. W czerwcu odbyła się rozprawa sądowa na wniosek mojego męża o obniżenie wysokości świadczenia alimentacyjnego na dwójkę naszych małoletnich dzieci. W wyroku (...)

Udowodnienie ojcostwa

Kobieta przy porodzie podaje, że ojcem dziecka jest pan X (nie są małżeństwem). Pozywa pana X o alimenty. Na kim spoczywa ciężar dowodu - na matce, że to pan X jest ojcem, czy na Panu X, że nim (...)

Powstanie obowiązku alimentacyjnego

Wyrok rozwodowy został orzeczony 12 maja, uprawomocnił się 3 czerwca - ojciec został zobowiązany przez sąd do zapłaty alimentów w kwocie 1000 zł miesięcznie. Czy przysługują alimenty za miesiąc (...)

Rozwód na odległość

Moje małżeństwo było nieudane. Mój mąż był i jest alkoholikiem. Poniżał mnie i moją małoletnią córkę. Uciekłyśmy, obecnie mieszkamy w UK, córka chodzi do przedszkola. Chciałabym się (...)

Skutki przestępstwa niealimentacji

Co grozi mi za niepłacenie alimentów, jeżeli przebywam za granica - UK? W świetle prawa polskiego, jakie kroki podejmą organy ścigania w celu wyegzekwowania zaległych należności?

Ustalenie ojcostwa obcokrajowca i alimenty

Czy można pozwać o alimenty przed polskim sądem obcokrajowca (Tunezyjczyk) zamieszkałego we Włoszech, który faktycznie jest ojcem dziecka i kilkakrotnie z tego tytułu przysyłał pieniądze, jednakże (...)

Mieszkanie teściowej a prawo do najmu

Od wielu lat jestem zameldowany w mieszkaniu mojej matki, które jest jej własnością (wykupione mieszkanie spółdzielcze). Rok temu ożeniłem się i po ślubie jeden z pokoi zajęła moja żona z (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika