Prawo rodzinne - Porady prawne (strona: 20)
Wymeldowanie awanturującego się męża
Pani X żyje od wielu lat w konflikcie z mężem, mąż nie łoży na rodzinę, nie dokonuje żadnych opłat mieszkaniowych, pozostaje na wyłącznym utrzymaniu żony, nadużywa alkoholu i jest sprawcą (...)
Zaświadczenie o możliwości zawarcia małżeństwa
Jestem obywatelka Polski, mój narzeczony obywatelem Nigerii. Planujemy pobrać się w lipcu w Polsce, chcemy mieć ślub konkordatowy. Ale do tego potrzebne jest zaświadczenie z polskiego USC. Jak się (...)
Zaprzeczenie ojcostwa przez prokuratora
Dziecko ma 5 lat i zostało poczęte w czasie trwania małżeństwa, kiedy trwała faktyczna (a nie sadowa) separacja. Obecnie zaczyna się proces rozwodowy. Biologicznym ojcem dziecka nie jest mąż matki, (...)
Zysk z papierów wartościowych a majątek wspólny
Od 2000 roku toczy się sprawa rozwodowa. Mąż w tym czasie wyzbył się naszego majątku. Posiadaliśmy m.in. szereg różnych akcji, papierów wartościowych oraz osiągaliśmy duże dochody z tytułu (...)
Brak pracy a pozbawienie władzy rodzicielskiej
Czy to, że matka nie pracuje i w związku z tym nie zarabia może być wystarczającym powodem do pozbawienia jej opieki nad dziećmi? W związku, o który chodzi nie ma zachowań patologicznych (przemoc (...)
Umorzenie lub redukcja zaległych alimentów
Mam zaległe alimenty od stycznia 2005 roku w wysokości 1000 zł m-nie. Pomimo iż od 09/2004 zaprzestałem działalności gospodarczej to do końca 2005 roku należności te mam uregulowane. Czy obecnie (...)
Sprzedaż udziału w byłym majątku wspólnym
Jestem od ponad roku w separacji z żoną. Nie przeprowadziliśmy jeszcze podziału majątku. Czy po orzeczonej uprawomocnionej separacji domek jednorodzinny nabyty w czasie wspólnoty majątkowej na rzecz (...)
Orzeczenie separacji a kontakty z dziećmi
Zawarłem ugodę z żoną co do kontaktów z dzieckiem, było to w trakcie orzeczenia separacji. Jaka jest różnica pomiędzy taką ugodą a orzeczeniem w wyroku rozwodowym orzeczenia o władzy rodzicielskiej? (...)
Ogłoszenie w prasie a odpowiedzialność za długi
Czy ogłoszenie zamieszczone w prasie, że nie odpowiadam za długi mojego męża Jana Kowalskiego ma skutki prawne? Czy podczas próby ściągnięcia długów przez komornika ze mnie, czyli żony, która (...)
Dokument potwierdzający rozwód
Jestem parę miesięcy po rozwodzie. Czy dostanę jakieś zaświadczenie, że jestem rozwodnikiem? Jeśli tak, to od którego urzędu?
Zgoda małżonka a zawarcie umowy
Jesteśmy z żoną jedynymi udziałowcami spółki z o.o.: ja jestem jedynym członkiem zarządu, żona zaś jest powołana uchwałą wspólników pełnomocnikiem spółki do zawierania czynności prawnych (...)
Uposażenie żołnierza a wspólność majątkowa
Czy prawdą jest, że pieniądze zarobione przez żołnierza na misji są jego własnością, pomimo istnienia pomiędzy małżonkami wspólności majątkowej?
Wykup mieszkania od gminy
Czy wykup lokalu mieszkalnego (gminnego) przez jego najemcę, który wstąpił w związek małżeński - po nawiązaniu stosunku najmu - nastąpi tylko na rzecz najemcy? Czy prawo do wykup takiego lokalu (...)
Roszczenia męża wobec byłej żony
Czy można wytoczyć powództwo cywilne przeciwko byłej żonie o zwrot poniesionych na nią kosztów utrzymania i płacenia wspólnych małżeńskich długów już po rozwodzie, podczas gdy eks małżonka (...)
Dokumentacja medyczna dziecka
Dziecko przebywa w rodzinie zastępczej, matka ma ograniczoną władzę rodzicielską. Czy matka ma prawo wglądu do dokumentacji lekarskiej dziecka?
Ujawnienie rozdzielności w księdze wieczystej
Ustanowiłem z żoną rozdzielność majątkową. Czy w związku z faktem, że nabyliśmy spółdzielcze prawo do lokalu (i założyliśmy na nie księgę wieczystą) jeszcze w okresie wspólnoty majątkowej, (...)
Alimenty dla dziecka specjalnej troski
Dziecko specjalnej troski 26 lat ubezwłasnowolnione przez matkę otrzymuje rentę dożywotnią powyżej 400 zł. Matka otrzymuje emeryturę na córkę. Dziecko ma przyznane alimenty od ojca w wysokości (...)
Zastosowanie zasady równej stopy życiowej
"Zasada równej stopy życiowej oznacza natomiast, że dziecko ma prawo do życia na poziomie i standardzie co najmniej takim jak jego rodzic. Oznacza to, że jeżeli możliwości (i standard życia) osoby (...)
Rozdzielność a zaległe podatki i składki ZUS
Czy rozdzielność majątkowa uchroni jednego z współmałżonków przed egzekucją należności na ZUS i urząd skarbowy, gdy dłużnikiem jest drugi współmałżonek?
Nabycie działki przez żonę tylko dla siebie
Córka ma wspólnotę majątkową ze swoim mężem. Przystępując do kupna nieruchomości (działki) może ją nabyć tylko sama do swojego majątku odrębnego, czy musi w tym celu ustanowić rozdzielność (...)
Zaprzeczenie ojcostwa a alimenty
Po 15 miesiącach ojcostwa odebrałem prywatny wynik badania DNA z wykluczeniem. Prokurator podjął się sprawy, zeznania matki dziecka (czyli mojej żony), moje i ojca biologicznego są zgodne (wszyscy (...)
Małżeństwo z obcokrajowcem
Czy obywatel polski, który wstąpił w związek małżeński za granicą (z osobą nie mającą obywatelstwa polskiego), a małżeństwo nie zostało uznane w Polsce (nie zgłoszono tego faktu do USC) (...)
Podział majątku wspólnego z datą wsteczną
Czy w ramach postępowania o rozwód można złożyć wniosek aby sąd dokonał podziału majątku wspólnego z datą wsteczną?
Zgoda sądu rodzinnego na odrzucenie spadku
Wszyscy spadkobiercy w pierwszej linii, w tym matka dziecka, odrzucają spadek. Czy matka dziecka (córka spadkodawcy) składając wniosek do sądu rodzinnego za swoją niepełnoletnią córkę (wnuczkę (...)
Zaświadczenie o dochodach a wyskość alimentów
W przypadku ustalania wysokości alimentów na rzecz małoletniego dziecka w celu udowodnienia wysokości zarobków ojca należy przedstawić m.in. zaświadczenie o dochodach. Czy takie zaświadczenie (...)
Przedsiębiorstwo małżonka a wspólność majątkowa
Żona jest samodzielnym jednoosobowym przedsiębiorcą, ma swoją firmę. Mąż też jest jednoosobowym samodzielnym przedsiębiorcą, ma (inną niż żony) swoją firmę. Obydwie firmy prowadzone są (...)
Samochód a wspólność majątkowa
W okresie trwania małżeństwa w styczniu 1984 r otrzymałem w darowiźnie samochód (podczas trwania związku małżeńskiego) wartości 220 tys. złotych (w r. 1984). W akcie darowizny zaznaczone jest, (...)
Kupno mieszkania a obowiązek alimentacyjny
Czy kupno mieszkania dla mnie i dziecka przez ojca dziecka (nie jesteśmy małżeństwem) może wpłynąć na obniżenie alimentów przez niego płaconych na dziecko? Inaczej mówiąc, czy mieszkanie jest (...)
Nierzetelny wywiad środowiskowy kuratora
Na potrzeby sprawy rozwodowej sąd wyznaczył kuratora dla sprawdzenia warunków rodziny. Mieszkamy z żoną w domu razem z dzieckiem. Postępowanie urzędnika jest niesamowicie obrzydliwe, bowiem nie (...)
Darowizna a przyszłe alimenty
Jestem w trakcie rozwodu z żoną. Chciałbym podarować swojej córce ze związku pozamałżeńskiego dom wraz z działką, którą nabyłem jako kawaler. Nie zostały jeszcze wyrokiem sądowym przysądzone (...)
Umowne ustalenie alimentów
Jesteśmy z żoną w trakcie rozwodu, postanowiliśmy jednak się dogadać w sposobie podzielenia majątku i wysokości alimentów na dzieci, które miałbym płacić. Podział jest nierówny na moją (...)
Zdrada uczuć a wina rozkładu pożycia małżeńskiego
Czy fakt zakochania się żony w innym mężczyźnie mogę skutecznie użyć na sprawie rozwodowej jako przyczynę rozkładu pożycia małżeńskiego? Czy jest coś takiego w kategoriach prawnych (a nie (...)
Sprzedaż działki bez zgody małżonka
Sprzedałem działkę, którą nabyłem w trakcie małżeństwa za odrębne środki. W akcie notarialnym figuruję jako jej właściciel z zaznaczeniem, iż nabyłem ją za pieniądze pochodzące z majątku (...)
Wpływ warunkowego umorzenia na sprawę cywilną
Żona występuje do SO o rozwód z mojej winy. Jako dowody przedstawia: wyrok zaoczny w sprawie o alimenty na dziecko oraz wyrok karny (warunkowe umorzenie postępowania) i inne nieistotne. Chciałem złożyć (...)
Wpływ sprawy o separację na późniejszy rozwód
Nie mieszkamy z żoną od 14 miesięcy. Chcę złożyć wniosek o separację. Ile czasu mija od złożenia wniosku do orzeczenia sądu? Czy później ewentualna sprawa rozwodowa przebiega krócej? Mamy (...)
Właściwość miejscowa sądu w sprawie o alimenty
Jak przygotować pozew alimentacyjny (do jakiego sądu adresować) w przypadku, gdy pozwany przebywa poza granicą, a w Polsce nie ma miejsca pobytu, nie ma miejsca zameldowania ani miejsca do korespondencji (...)
Skutki cofnięcia pozwu o rozwód
Dzisiaj odbywa się trzecia rozprawa rozwodowa, małżonka żąda abym wycofał pozew o rozwód bo w zbyt duże koszty rozprawy wpadniemy. Czy to pociąga za sobą jakieś skutki prawne (jeżeli ja składałem (...)
Alimenty a koszt utrzymania dziecka
Mam jeszcze kilka pytań w sprawie alimentów. Żona w pozwie twierdzi, że miesięczny koszt utrzymania dziecka to 900pln (bez opłat na opiekunkę). Dziecko jest zdrowe, rzadko choruje i według mnie (...)
Władza rodzicielska a opieka
Czym różni się wykonywanie władzy rodzicielskiej od sprawowania opieki nad dzieckiem małoletnim?
Zmiana wynagrodzenia a wysokość alimentów
Bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi na kilka nurtujących mnie pytań. Zanim je zadam, opiszę krótko sytuację, w jakiej się znajduję. Zawarłem związek małżeński, po pewnym czasie przestaliśmy (...)
Masz inne pytanie do prawnika?