Prawo rodzinne - Porady prawne (strona: 18)
Dwa pozwy o rozwód
8 stycznia złożyłem pozew o rozwód. 10 stycznia odbyła się sprawa o alimenty, założona mi przez żonę, na której poinformowałem o złożeniu pozwu o rozwód i sprawa z wiadomych względów została (...)
Zmiana nazwiska żony na nazwisko męża
Mój ślub konkordatowy odbył się 3 lata temu. Żona nie chciała przyjąć mojego nazwiska wiec została przy swoim, panieńskim. Teraz, trzy lata później, już nie mieszkamy razem i będę zaczynał (...)
Rozwód, wina a nierówny podział majątku
Moja żona od ponad 12 lat mnie zdradzała i złożyłem pozew o rozwód bez orzekania o winie. Czy to czy jest rozwód z orzekaniem lub bez orzekania o winie ma wpływ na dalsze postępowanie rozwodowe-podział (...)
Prawomocność wyroku i zabezpieczenia
Pozwana (małżonka) złożyła apelację od wyroku rozwodowego w części winy rozkładu małżeństwa i w części kontaktów z dzieckiem. Ja również złożyłem apelację wnioskując o powierzenie (...)
Złośliwy wniosek o egzekucję alimentów
Podczas sprawy rozwodowej zostały orzeczone alimenty na dzieci. Alimenty płaciłem sam co miesiąc za pośrednictwem poczty. Po ok. 1 roku płacenia alimentów termin płatności upływał w sobotę (...)
Rozdzielność majątkowa a oświadczenie majątkowe
Zamierzamy wraz z żoną zawrzeć umowę notarialną o rozdzielności majątkowej. W wyniku takiej umowy, na mocy przepisów o rozdzielności majątkowej cały majątek wspólny ruchomy i nieruchomy oraz (...)
Zaspokajanie potrzeb rodziny
Sąd zasądził alimenty na dwoje dzieci w rodzinie nie rozwiedzionej. Jednakże mąż, który ma płacić te alimenty, stwierdził, iż żadnych alimentów i tak płacić nie będzie. Jak można wyegzekwować (...)
Separacja i alimenty w jednym pozwie
Czy można wnieść do sądu na jednym wniosku jednocześnie sprawę o alimenty, sprawę o separację, zniesienie wspólnoty majątkowej?
Egzekucja alimentów od dziadków
Od pewnego czasu jestem zmuszona płacić na swoje wnuki alimenty mojej byłej synowej. Ponieważ nie mogła alimentów wyegzekwować od ojca dzieci zasądziła nas dziadków, gdyż mamy wyższe emerytury. (...)
Podział majątku wspólnego a otrzymane darowizny
W roku 1990 moi rodzice darowali mi na podstawie umowy darowizny sporządzonej w formie aktu notarialnego zabudowaną działkę rolną. W umowie został zawarty także punkt dotyczący sporządzenia dla (...)
Spółka cywilna a podział majątku
Jestem w trakcie podziału majątku wspólnego małżonków (po rozwodzie). Założona przed ślubem spółka cywilna, w której byłem jednym z dwóch wspólników (była żona nie była nigdy wspólniczką) (...)
Zabezpieczenie przyszłych roszczeń alimentacyjnych
Jestem w ósmym miesiącu ciąży, ojcem dziecka jest mężczyzna, z którym mieszkałam od marca tego roku. Pod koniec sierpnia nie wpuścił mnie do jego mieszkania. Musiałam wynająć inny lokal. Poród (...)
Prawomocność wyroku rozwodowego
W dniu 26.10.2006 r. został orzeczony rozwód. W dniu 16.11.2006 wyrok jest prawomocny. Na czas postępowania były zabezpieczone kontakty z dzieckiem co drugą niedzielę począwszy od 5 lutego. W wyroku (...)
Skutki unieważnienia uznania ojcostwa
Uznanie dziecka nastąpiło 3 m-ce temu przez mężczyznę, który nie jest biologicznym ojcem tego dziecka, a z którym ja zamierzałam wziąć ślub 16 września b.r. W stosunku do dziecka zostało wyrokiem (...)
Rozdzielność majątkowa przed rozwodem
Planujemy rozwód z moją obecną żoną - za porozumieniem stron. Proces ten oczywiście potrwa. Czy istnieje możliwość zawarcia umowy rozdzielności majątkowej - potrzebuję pilnie kupić mieszkanie, (...)
Uwiarygodnienie ojcostwa
W jaki sposób można uwiarygodnić ojcostwo mężczyzny nie będącego mężem matki w oparciu o treść zawartą w art. 142 kro, aby móc żądać wskazanych tam roszczeń? Z treści art. 142 kro wynika, (...)
Obowiązek zaspokojenia potrzeb rodziny
Współmałżonek w postępowaniu rozwodowym chce złożyć wniosek o zaspokojenie potrzeb rodziny. Nie wiem, czym to się różni od obowiązku alimentacyjnego. Czy i jakie rodzi to dodatkowe dolegliwości? (...)
Ustalenie ojcostwa i alimenty dziecka poczętego
Jestem w piątym miesiącu ciąży. Ojcem dziecka jest obywatel Ukrainy, którego poznałam w mojej miejscowości (podjął prace na budowie). W sierpniu został deportowany z Polski za nielegalny pobyt (...)
Osobiste starania o wychowanie
Sama wychowuję 12 letniego syna. Mam wykształcenie średnie, ogólne. Obecnie jestem osobą bezrobotną, bez prawa do zasiłku. Utrzymuję się głównie dzięki pomocy najbliższej rodziny. Ojciec dziecka (...)
Niewłaściwe traktowanie osoby ubezwłasnowolnionej
Opiekunem osoby chorej na schizofrenię i całkowicie ubezwłasnowolnionej była jej matka. Kilka dni po śmierci matki jeden z jej synów złożył wniosek do sądu o przyznanie mu opieki prawnej nad (...)
Dochody z działalności gospodarczej a alimenty
Ojciec, opiekun ustawowy niepełnoletniego dziecka, jest lekarzem. Pracuje w szpitalu i prowadzi prywatny gabinet lekarski. Na sprawie o alimenty podaje faktyczne dochody z pracy w szpitalu, natomiast (...)
Podział majątku wspólnego - przyznanie samochodu
Kupiliśmy z żoną pół roku temu samochód na raty, wpłacając połowę jego wartości, otrzymując na to pożyczkę od mojej babci i mojego ojca. Nie spisaliśmy żadnej umowy. Posiadam jedynie wyciągi (...)
Kontakty dziecka z babcią
Żona utrudnia kontakty 3,5 letniego dziecka z rodziną ojca, w tym z babcią. Ojciec ma sądownie ustalone kontakty. Do jakiego sądu się zwrócić w sprawie kontaktów z dzieckiem? Czy może to być (...)
Urlop macierzyński a stawiennictwo w sądzie
Otrzymałam wezwanie na sprawę o ustalenie kontaktów z dzieckiem przez mojego byłego męża, jej ojca. W tej chwili jestem na urlopie macierzyńskim, jesteśmy już 3 lata po rozwodzie. Do tej pory (...)
Zaliczka alimentacyjna a studia zaoczne
Mam dwie córki (19 i 22 lata). Ponieważ się uczyły, jedna w szkole średniej, druga w dwuletnim studium, pobierały zaliczki alimentacyjne. W tym roku młodsza córka zdała maturę i złożyła dokumenty (...)
Zmiana postanowienia o kontaktach z dzieckiem
Toczy się sprawa rozwodowa. Żona utrudniała mi kontakty z dzieckiem. Sąd wydał postanowienie, że kontakty z dzieckiem mają się odbywać co drugą niedzielę przez dwie godziny w miejscu zamieszkania (...)
Nakłady czynione na majątek wspólny
W lipcu 2005 r. ustała wspólność majątkowa poprzez orzeczony rozwód. W tej chwili w sądzie toczy się sprawa o podział majątku. Do podziału jest również samochód osobowy. Czy poniesione koszty (...)
Zgoda rodzica na uczęszczanie na religię
Żona chce zapisać nasze 5-letnie dziecko na religię. Czy może, to uczynić bez mojej zgody, czy też wymagana jest zgoda obojga rodziców?
Zrzeczenie się alimentów na rzecz dziecka
Wystąpiłem z pozwem o zmniejszenie alimentów na dzieci do kwoty 50 zł, uzasadniając swe żądanie tym, że jestem na zasiłku dla bezrobotnych. Powodem utraty pracy były rozpowiadane wśród współpracowników, (...)
Pozew o rozwód wraz z odpisem aktu małżeństwa
Składam pozew o rozwód. Do dokumentu muszę dołączyć odpis aktu małżeństwa. Czy można dołączyć potwierdzoną notarialnie kopię odpisu? Czy wystarczy tylko kserokopia?
Alimenty od ojca biologicznego
Jestem faktycznie ojcem dziecka, nie jestem jednak ujęty w akcie urodzenia. Jest tam tylko fikcyjne imię. Dziecko ma 5 miesięcy. Czy jeśli nie figuruję jako ojciec dziecka w akcie urodzenia, to matka (...)
Alimenty za okres wsteczny
Mój mąż od pewnego czasu nie daje mi na utrzymanie dzieci. Chcę wystąpić do sądu o alimenty. Czy należna kwota może być ustanowiona także za miesiące wsteczne? Od czego to zależy?
Zgoda rodzica na wyrobienie paszportu
Rok temu urodziłam dziecko, które nosi moje nazwisko. Nie jestem w związku małżeńskim z ojcem dziecka, a ojcostwo było ustalone sądownie w czasie sprawy o alimenty, ponieważ on dobrowolnie nie (...)
Zabezpieczenie alimentacyjne dla żony
Złożyłem wniosek o rozwód z winy małżonki (Samowolnie zmieniła miejsce zamieszkania w raz z dzieckiem i nie prowadzimy wspólnie gospodarstwa domowego). Obecnie jest na urlopie wychowawczym bez (...)
Nakłady na majątek osobisty współmażonka
Chcemy z mężem dokonać podziału majątkowego na drugiej rozprawie rozwodowej. Nie wiem, jak załatwić sprawę zwrotu nakładów na majątek osobisty męża. Kiedy mogę zażądać zwrotu nakładów (...)
Umowa przedwstępna zbycia nieruchomości wspólnej
Jestem właścicielem razem z żoną (wspólność małżeńska) działki budowlanej. Chcę tę działkę sprzedać. Moja żona jest na urlopie i wróci za dwa tygodnie. Umówiłem się z kupującym na (...)
Skład majątku wspólnego małżonków
Żona dostała odszkodowanie od niemieckiego ubezpieczyciela za śmierć ojca w wypadku samochodowym. Czy to wchodzi w skład wspólnoty majątkowej? Czy gdyby jedno z małżonków dostało rekompensatę (...)
Dochodzenie alimentów z zagranicy
Matka dziecka jest Polką i wraz z dzieckiem stale zamieszkuje w Polsce. Ojciec dziecka jest Tunezyjczykiem mieszkającym i pracującym we Włoszech. Wiosną br. zapadł prawomocny wyrok zasądzający (...)
Niewykonywanie obowiązku alimentacyjnego
Moja żona płaci alimenty na syna swojemu byłemu mężowi, ale ma znaczne zaległości w opłatach. Były mąż pożycza pieniądze na pokrycie kosztów utrzymania niepełnoletniego syna ponieważ żona (...)
Podstawy odrzucenia zażalenia
Toczy się sprawa w sądzie opiekuńczym. Uczestniczka wniosła zażalenie na postanowienie (to nie jest postanowienie końcowe) Sądu Rodzinnego zarzucając między innymi naruszenie art. 109 kro w zw. (...)
Masz inne pytanie do prawnika?