Prawo rodzinne - Porady prawne (strona: 21)

Rozwód bez orzekania o winie a alimenty

Małżeństwo rozwodzi się po 35 latach. Jeden z małżonków ma już nową rodzinę i dziecko. Drugi ze względu na wiek i stan zdrowia ma trudności z zapewnieniem sobie utrzymania. Oboje są zgodni, (...)

Po jakim czasie od ugody można wnieść pozew o podwyższenie alimentów.

Na kolejnej rozprawie o wysokość alimentów sędzia zaproponował ugodę, na którą obie strony wyraziły zgodę. Czy jest jakiś czas, który musi upłynąć, aby wnieść wniosek o obniżenie lub (...)

Rozliczenie czynszu między małżonkami

Zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych za opłaty, o których mowa w ust. 1-2, 4 i 5, solidarnie z członkami spółdzielni, odpowiadają stale zamieszkujące z nimi w lokalu osoby pełnoletnie. (...)

Alimenty na bezrobotne dziecko

Jestem bezrobotną studentką lat 24, ojciec wytoczył sprawę o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Na termin rozprawy mam przynieść zaświadczenie o zarobkach. Zatem czy środki wypłacane w ramach (...)

Alimenty po zaprzeczeniu ojcostwa

Z pierwszego małżeństwa mam 2 dzieci. Po rozwodzie z mężem przeprowadziłam test na ojcostwo, a wynik badania udowodnił, że były mąż nie jest ojcem jednego z dzieci. Były mąż płacił od dnia (...)

Wyjazd dzieci za granicę

Chcę jechać do Wielkiej Brytanii na rok do pracy. Chciałabym wziąć ze sobą dzieci (10 i 15), czy mąż może nie wyrazić zgody? Jeśli dzieci mają paszporty, w którym miejscu mógłby mnie zastopować? (...)

Dziedziczenie i pozwanie małoletniego

Zmarły członek spółdzielni mieszkaniowej mieszkał z konkubiną i swoim małoletnim dzieckiem. Nie uiszczał czynszu w spółdzielni przez okres 2 lat + bieżąco powstające zaległości. Powstaje (...)

Eksmisja męża z powodu nagannego zachowania

Od czterech lat mąż mieszka w moim mieszkaniu, ja jestem właścicielem, nie zameldowałam go, ale w akcie notarialnym jest zapisek o służebności mieszkania na rzecz mojego męża. Obecnie czekam (...)

Mieszkanie zapisane na męża a podział majątku

Z mężem po ślubie kupiliśmy mieszkanie, które notarialnie zapisał na siebie. Obecnie jesteśmy po rozwodzie. Czy wobec tego będę musiała wraz z dziećmi opuścić mieszkanie, jeśli były mąż (...)

Zwrot nakładów na dom

Jako małżeństwo (25 lat ) mieszkaliśmy w moim (majątek odrębny) domu dokonując w nim ulepszeń remontów, dobudowano pomieszczenia celem zaspokojenia potrzeb rodziny (małżonkowie, moja matka i (...)

Wspólne utrzymanie domu przed i po rozwodzie

Jestem po rozwodzie (wyrok w trakcie uprawomocnienia). W jaki sposób zmusić drugą stronę do partycypacji w kosztach eksploatacji domu. Mam na myśli regulowanie po 50 % każda ze stron za zużyte media (...)

Umorzenie długu wobec Funduszu Alimentacyjnego

Mój brat rozszedł się z żoną i założył nową rodzinę. Z poprzedniego związku ma dwoje małoletnich dzieci, na które regularnie i bez pośrednictwa komornika płaci do ręki matki alimenty w (...)

Żądanie obopólne rozwodu

Czy istnieje możliwość obopólnego (tzn. wspólnie przez obojga małżonków) wniesienia o rozwód? Czy w pozwie rozwodowym (jeśli miałaby go wnosić tylko jedna ze stron) istnieje możliwość zawarcia (...)

Rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka

Od kilku lat mieszkam wraz z małoletnim synem z pierwszego małżeństwa w Austrii. Teraz dostaliśmy zgodę władz austriackich na zmianę obywatelstwa pod warunkiem zrzeczenia się polskiego obywatelstwa. (...)

Majątek osobisty każdego z małżonków

Syn będąc kawalerem otrzymał od rodziców darowiznę w postaci mieszkania – kawalerki, w którym zamieszkiwał przez okres ponad pięciu lat kalendarzowych. W tym czasie ożenił się i otrzymał (...)

Uznanie ojcostwa jeśli dziecko rodzi się martwe

Czy można uznać ojcostwo, jeśli dziecko rodzi się martwe a rodzice dziecka nie żyją w związku małżeńskim (śmierć dziecka nastąpiła kilka dni przed planowanym terminem porodu w wyniku zaciśnięcia (...)

Zarządzenia tymczasowe w sprawie o rozwód

Żona wniosła sprawę o rozwód żądając jego orzeczenia z mojej winy. Wnosi też o wydanie "zarządzenia tymczasowego", domagając się powierzenia jej na czas procesu władzy rodzicielskiej z jednoczesnym (...)

Wymeldowanie a prawo do mieszkania

Sąd rozwiązał moje małżeństwo w roku 2003. Wiele lat wcześniej opuściłem to mieszkanie, jednak prawie codziennie odwiedzałem w nim dzieci. Przed uzyskaniem rozwodu żona kilkakrotnie zmieniała (...)

Zmiana właściwości sądu rodzinnego

Wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej został zarejestrowany w Sądzie Rodzinnym w dniu 05.09.2005r. We wniosku matka podaje daty 10.09.2005r., 11.09.2005r., 09.10.2005r., które dopiero będą (...)

Dochodzenie alimentów od dziadków

Czy po utracie pracy przez opiekującą się dziećmi matkę (wyrok skazujący w sądzie karnym) możliwe jest obciążenie również dziadków dodatkowymi alimentami, mimo iż ojciec płaci zasadzone (...)

Dochodzenie alimentów za granicą

Jeśli zalegam z płatnością alimentów, to czy komornik może zająć moje dochody pomimo że jestem za granica? Jeśli mam działalność gospodarczą, to w jakim stopniu egzekwowane będą moje długi (...)

Zdrada a orzeczenie o winie

Czy istnieje linia obrony, że zdrada, której się dopuściłem, jest wynikiem zupełnego zaniedbania ze strony partnera? Czy w ogóle w grę wchodzi taki wątek?

Wina za rozpad małżeństwa a opieka nad dzieckiem

Jeśli sąd uzna mnie za stronę winną rozpadu małżeństwa, to czy będę mógł się ubiegać o przyznanie mi praw do opieki nad dzieckiem? Jestem zdesperowanym ojcem i chciałem wiedzieć, czy ojcowie (...)

Wyrok w sprawie karnej a wina rozkładu pożycia

Żona wniosła pozew o rozwód z żądaniem uznania mnie za winnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Tuż przed złożeniem pozwu, zapewne za namową adwokata, złożyła doniesienie do prokuratury (...)

Aresztowanie żony a opieka nad dziećmi

Moja żona wyprowadziła się ode mnie i wniosła sprawę o rozwód. Sprawa ma się odbyć dopiero w połowie stycznia. Tymczasem przeciwko niej toczą się dwie sprawy karne związane z fałszowaniem (...)

Rozwód bez orzekania o winie

Dostałem pozew o rozwód z orzeczeniem winy. Jeśli dojdę do porozumienia ze swoją żoną czy na rozprawie możemy wszystko zmienić i powiedzieć, że doszliśmy do porozumienia i że rozwód będzie (...)

Wyłączenie sędziego

Mieszkam za granicą i 9 grudnia doręczony mi został pozew rozwodowy. Pierwsza rozprawa wyznaczona została na 30 grudnia. Termin ten mi niestety nie pasuje, czy mogę wnosić o jego zmianę? Kiedy mogę (...)

Zajęcie wierzytelności do alimentów

Czy alimenty przysługujące dłużnikowi podlegają zajęciu w toku egzekucji jako wierzytelność dłużnika?

Klauzula wykonalności a separacja małżonków

Czy w sytuacji orzekania o nadaniu klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika istnieje różnica pomiędzy rozwodem, a separacją. Z literatury wynika, że aby nadać klauzulę wykonalności (...)

Możliwość wyrzucenia męża z lokalu

Jesteśmy małżeństwem od 2001 roku. Mamy dwójkę małoletnich (3,5 i 2 lata) dzieci. Mieszkamy razem w mieszkaniu własnościowym hipotecznym, które zostało zakupione na moja żonę jako jedyna właścicielkę. (...)

Alimenty od małżonka w separacji

Od czterech lat jestem w separacji z mężem. Po jego wyprowadzeniu się zostałam sama z długami w wysokości 85 000 zł. Pierwotnie zawarliśmy umowę bez notarialnego potwierdzenia, że ja ponoszę (...)

Rejestracja a ustalenie prawa własności samochodu

Jest małżeństwo bez rozdzielności majątkowej. Mąż kupił samochód, po czym wyjechał za granicę, zostawiając rodzinę bez środków do życia - nie ma z nim kontaktu. Żona sprzedała samochód, (...)

Rejestracja samochodu sprzedanego bez zgody męża

Czy mogę zarejestrować samochód, który kupiłem od żony właściciela? Chodzi o to, że umowę spisałem z żoną właściciela, ponieważ wyjechał on za granicę i od dłuższego czasu żona nie (...)

Zaświadczenie o dochodach przy żądaniu rozwodu

Oboje z mężem prowadzimy działalność gospodarczą, czy w związku z tym musimy przedstawić w sądzie zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o dochodach, i z jakiego okresu powinno być takie zaświadczenie?

Rozprawa pojednawcza w sprawie separacji

Chciałabym zapytać, czy w sprawie o separację jest najpierw rozprawa pojednawcza? Jaki jest przebieg takiej sprawy?

Odpowiedź na pozew o alimenty

Otrzymałem pozew o podwyższenie alimentów. Ostatnio zasądzone alimenty w 1993 r., to kwota 800.000 - przed denominacją. Od 1994 r. do dnia dzisiejszego dobrowolnie podwyższałem alimenty bez udziału (...)

Posiedzenie pojednawcze przed rozwodem

Chcę przeprowadzić z żoną sprawę rozwodową. Odpowiedni wniosek - pozew złożyłem w sądzie okręgowym. Napisałem w nim, o rozwiązaniu małżeństwa bez orzekania o winie oraz o powierzeniu opieki (...)

Rozwód a utrzymana więź gospodarcza

Stwierdzenie, że aby wspólne pożycie ustało muszą być spełnione 3 warunki nasuwa pewne wątpliwości. Od ponad pół roku nasze wspólne życie uległo rozpadowi, ale nadal zamieszkujemy razem, (...)

Zaświadczenie o dochodach w sprawie o alimenty

Pismo wyjaśniające moją sytuację wobec powódek przekazałem już sądowi. Między mną a bratem nie występowały żadne transakcje, o których Państwo wspominacie. Pierwsza rozprawa ma się dopiero (...)

Stawiennictwo w sprawie o pozbawienie praw rodzica

Matka ma dziecko z Afrykaninem przebywającym we Francji. Chce wnosić o pozbawienie ojca praw rodzicielskich przed polskim sądem. Jak ma wyglądać cała procedura od strony obecności ojca na rozprawie (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika