Ubezpieczenia społeczne - Artykuły (strona: 10)

Ważne zmiany w przedawnieniu należności z tytułu składek wobec ZUS

8.2.2012

Zagadnienie długości okresu przedawnienia należności z tytułu składek względem ZUS (składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe oraz zdrowotne, do których stosuje się te same zasady co w przypadku składek na ubezpieczenie społeczne), było zawsze przedmiotem zainteresowania (...)

Przedłużenie zasiłku chorobowego

23.7.2010

Zdarza się, że pracownik zapadnie na chorobę szczególnie długotrwałą i poważną, a okres trwania niezdolności do pracy takiego pracownika będzie dłuższy od okresu pobierania zasiłku chorobowego. Wówczas okres pobierania zasiłku chorobowego ulegnie wyczerpaniu zanim pracownik (...)

KRUS czy ZUS - opinia prawna

25.5.2010

Obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno - rentowemu rolników podlegają rolnicy, których gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny oraz ich domownicy. Takiemu ubezpieczeniu podlega także osoba pobierająca rentę strukturalną współfinansowaną (...)

Jak wypełnić wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej - EDG-1?

16.10.2009

Wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej stanowią wszystkie jego części. Wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej jest jednocześnie wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON), zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym (...)

Ustalenie prawa do emerytury w razie zniszczenia dokumentacji płacowej

1.9.2009

Częsty problem dla osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu stanowi sprawa ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty w sytuacji, gdy dokumentacja potrzebna do ustalenia wysokości tych świadczeń została zniszczona. Chodzi tu głównie o dokumenty płacowe pracowników z lat 70-tych, 80-tych (...)

Ubezpieczenia emerytalne i rentowe

14.8.2009

Ubezpieczenie emerytalne jest to ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy z powodu starości. Osoby, które opłacają składkę, zapewniają sobie w ten sposób dochód w momencie zaprzestania pracy zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego. Natomiast Ubezpieczenie rentowe (...)

Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą

17.7.2009

1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Od tego dnia Polacy zatrudnieni w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii) objęci zostali ochroną, jaką gwarantuje koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego. (...)

Koordynacja świadczeń z tytułu bezrobocia w ramach UE

5.5.2009

Przepisy wspólnotowe dotyczące koordynacji związanej z poszukiwaniem pracy i możliwością otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych, koncentrują się na trzech zagadnieniach: zasadzie sumowania okresów zatrudnienia i ubezpieczenia przebytych na terytorium różnych państw członkowskich (...)

Nierozliczone składki kobiet zostaną uzupełnione w I połowie 2008 roku

3.4.2009

Do końca czerwca 2008 r. składki na ubezpieczenia społeczne kobiet, które przebywały na urlopach wychowawczych i pobierały zasiłki macierzyńskie za okres od stycznia 1999 r. do maja 2001 r. zostaną zarejestrowane. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wygenerował już dokumenty za styczeń, (...)

Jak wykazać podatek w zeznaniu rocznym PIT-37?

1.4.2009

Podstawą obliczania podatku dochodowego od osób fizycznych są przychody podatnika, pomniejszone o składkę na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe oraz zryczałtowane koszty uzyskania przychodu. Dochód za 2008 r. po dokonaniu odliczeń podlega opodatkowaniu według skali podatkowej. (...)

Pomoc dla rodziny w UE

30.3.2009

Każde państwo Wspólnoty proponuje pracownikom i osobom prowadzącym działalność gospodarczą, pomoc dla rodziny, jeśli oni znajdą się w kryzysowej sytuacji. Dzięki zasadom koordynacji twoja rodzina otrzyma pomoc bez względu na to, w jakim kraju UE ty przebywasz, a w jakim oni. Musisz (...)

Działalność gospodarcza na urlopie wychowawczym a składki - opinia prawna

14.11.2008

Pani X jest zatrudniona na czas nieokreślony, obecnie przebywa na urlopie wychowawczym. Zastanawia się nad rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej. Jak w tym wypadku wygląda sprawa ubezpieczenia społecznego - emerytalnego i rentowego? Co jest tytułem stosunek pracy, urlop wychowawczy (...)

Twoje okresy składkowe

26.9.2008

W wielu kluczowych dla ubezpieczonego sytuacjach ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych posługuje się pojęciem „okresy składkowe”. Poniższa porada ma na celu wskazanie, jakie okresy ubezpieczenia są okresami składkowymi. Co należy rozumieć pod pojęciem okresu zatrudnienia? (...)

Świadczenia wynikające z wypadku przy pracy - opinia prawna

19.9.2008

Do ustalenia wysokości tych świadczeń oraz ich wypłaty stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o emeryturach i rentach z FUS, z uwzględnieniem przepisów niniejszej ustawy. Świadczenia, przysługują niezależnie od długości okresu ubezpieczenia wypadkowego oraz bez względu na datę powstania (...)

Jakie świadczenia pieniężne możesz uzyskać z pomocy społecznej?

18.3.2008

Pomocy społecznej udziela się osobom i rodzinom w szczególności z powodu ubóstwa, sieroctwa, bezdomności, bezrobocia, niepełnosprawności, długotrwałej lub ciężkiej choroby, przemocy w rodzinie, potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności, bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych (...)

Jakie świadczenia niepieniężne mogą być przyznane z pomocy społecznej?

18.3.2008

Obowiązek zapewnienia realizacji zadań pomocy społecznej spoczywa na jednostkach samorządu terytorialnego oraz na organach administracji rządowej. Gmina i powiat, obowiązane do wykonywania zadań pomocy społecznej, nie mogą odmówić pomocy osobie potrzebującej, mimo istniejącego obowiązku (...)

Wcześniejsze emerytury dla 55-letnich kobiet

21.2.2008

Kobiety urodzone po dniu 31 stycznia 1948 roku, które nie osiągnęły ustawowego wieku emerytalnego mogą przejść na wcześniejszą emeryturę po osiągnięciu 55 lat, jeżeli posiadają co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeżeli posiadają co najmniej 20-letni okres składkowy (...)

Dla kogo renta strukturalna?

30.11.2007

Od 1 sierpnia 2004 r. rolnicy mogą „przechodzić’ na tzw. rentę strukturalną. Oczywiście aby ją otrzymać, rolnik musi spełnić szereg warunków. Jakie warunki należy spełnić? Rolnik, który chce otrzymać rentę musi mieć ukończone 55 lat, jednak nie może mieć ustalonego (...)

Jakie zwolnienia lekarskie nie będą honorowane?

15.8.2007

Przy ustalaniu prawa do zasiłków i ich wysokości, dowodami stwierdzającymi czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, a także z powodu konieczności zapewnienia opieki choremu członkowi rodziny, są zaświadczenia lekarskie, wystawiane na odpowiednim druku (ZUS ZLA). Druki ZUS ZLA (...)

Oddelegowanie pracowników a ZUS

5.7.2007

Istota oddelegowania sprowadza się do wyznaczenia pracownikowi tymczasowego miejsca świadczenia pracy poza siedzibą pracodawcy. W doktrynie przyjmuje się, iż oddelegowanie pracownika pociąga za sobą, co do zasady, konieczność zawarcia pomiędzy pracodawcą a delegowanym pracownikiem dodatkowej (...)

Odzyskaj zasiłek opiekuńczy!

4.4.2007

Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 6 marca 2007 r. uznał, że osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie mają prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat oraz innym chorym członkiem rodziny. W związku z tym wyrokiem (...)

Jaki dodatek otrzymają emeryci i renciści?

7.3.2007

Ustawa z dnia 16 lutego 2007 r. o zmianie ustawy o dodatku pieniężnym dla emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny oraz niektórych innych ustaw obowiązuje od 27 lutego 2007 r. Ustawa ta przewiduje wypłatę jednorazowego dodatku dla emerytów (...)

Wcześniejsza emerytura osoby urodzonej przed 1949 r. - opinia prawna

13.12.2006

Reforma systemu ubezpieczeń społecznych z 1 stycznia 1999 r. zmieniła zasady nabywania praw do świadczeń emerytalnych oraz sposób ustalania ich wysokości. Nowy system przewiduje nabywanie uprawnień do emerytury po spełnieniu kryterium wiekowego przez ubezpieczonych. Wyodrębniono przy tym trzy (...)

Naruszenie praw i wolności decyzją ZUS - opinia prawna

27.10.2006

W okresie od 1 listopada 2000 roku do 30 września 2003 r. Pan Y pobierał emeryturę i pracował bez rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, u którego był wcześniej zatrudniony. Decyzją na podstawie art. 138 ustawy o emeryturach i rentach ZUS uznał wypłacaną w tym okresie emeryturę za świadczenia (...)

Emerytura z Polski dla osoby zamieszkałej za granicą - opinia prawna

12.1.2006

Jakie obowiązują ogólne zasady dotyczące polskiej emerytury dla osoby mieszkającej za granicą? Osoba, która chce uzyskać emeryturę pracowała w Polsce 24 lata, a jej obecne miejsce zamieszkania znajduje się za granicą. Jakie są warunki przyznania emerytury? Jakie przesłanki należy spełnić, (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika