Ubezpieczenia społeczne - Artykuły (strona: 9)

Jakie emerytury dla nauczycieli?

13.8.2017

Jeśli jesteś nauczycielem urodzonym po 1948 r., jest kilka możliwości, abyś mógł przejść na emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Możesz także poczekać z tą decyzją. Świadczenia emerytalne, o które możesz zwrócić się do ZUS, to: emerytura (...)

Jak uzyskać Kartę Dużej Rodziny?

28.6.2017

Masz troje dzieci lub więcej? Dzięki Karcie Dużej Rodziny dostaniecie zniżki na różne towary i usługi - np. przejazdy kolejowe, kulturę i sport. Dowiedz się, jak ją uzyskać. Czym jest Karta Dużej Rodziny?

Jak uzyskać kartę parkingową?

26.6.2017

Kartę parkingową wydaje się na wniosek osoby niepełnosprawnej lub placówki. Od dnia 3 czerwca 2015 r. osoba zainteresowana może złożyć wniosek o wydanie karty parkingowej do dowolnie wybranego przewodniczącego zespołu powiatowego. Natomiast wniosek o wydanie karty parkingowej dla (...)

Jak orzeka się o niepełnosprawności?

26.6.2017

Zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności (...)

Z jakich uprawnień emerytalnych mogą skorzystać nauczyciele?

2.6.2017

Nauczyciele mogą przejść na emeryturę na podstawie Karty Nauczyciela, o ile spełniają wszystkie warunki przewidziane dla tych uprawnień w przepisach oraz zgłoszą wniosek o emeryturę do 31 sierpnia 2018 r. Którzy nauczyciele mogą skorzystać z uprawnień emerytalnych? Kto (...)

Uprawnienia osób niepełnosprawnych

27.5.2017

Prawa osób niepełnosprawnych gwarantowane są m.in. w Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r., Karcie Praw Osób Niepełnosprawnych, konwencji o prawach osób niepełnosprawnych i w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób (...)

Dla kogo zasiłek rodzinny?

26.5.2017

Zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie albo dochód osoby uczącej się nie przekracza tzw. kryterium dochodowego. Przy ustalaniu uprawnień do zasiłku rodzinnego brane są pod uwagę dochody członków (...)

Jak uzyskać 500 zł z programu „Rodzina 500 plus”?

11.4.2017

Program „Rodzina 500 plus” to 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko do ukończenia 18 roku życia. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na pierwsze dziecko po spełnieniu kryterium dochodowego.  Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć w gminie, (...)

Jakie kwoty można odliczyć z tytułu ulgi rehabilitacyjnej

20.2.2017

Osoby niepełnosprawne oraz podatnicy mający na utrzymaniu osoby niepełnosprawne mają prawo do skorzystania w rozliczeniu PIT 2016 z odliczeń podatkowych z tytułu ulgi rehabilitacyjnej. Niektóre odliczenia w ramach tej ulgi są limitowane, inne nie.

Zasiłek chorobowy po ustaniu tytułu do ubezpieczenia

22.9.2016

Zasadniczo, zgodnie z regulacjami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwaną dalej ustawą zasiłkową, zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia (...)

Zasiłek pogrzebowy - kiedy i komu przysługuje zasiłek pogrzebowy?

12.9.2016

Śmierć jest dla każdego, a szczególnie dla członków rodziny wydarzeniem dramatycznym i bolesnym. Oprócz cierpień zwiazanych z utrata bliskieuj osoby, rodzina zmarłego musi stawić czoła wysokim kosztom pochówku osoby zmarłej. Zasiłek pogrzebowy ma z jednej strony (...)

Nowe świadczenia rodzicielskie 2016 - kto skorzysta?

17.7.2015

Nowe świadczenie rodzicielskie - potocznie zwane nowym becikowym - trafi do osób, które do tej pory po urodzeniu dziecka nie mogły liczyć na finansową pomoc państwa. Z nowego świadczenia rodzicielskiego skorzystają mi.in. bezrobotni, studenci, rolnicy oraz osoby zatrudnione na podstawie (...)

Zasiłek dla bezrobotnych - komu przysługuje 2015

10.6.2015

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych nie jest taka sama dla wszystkich osób, którym przysługuje prawo do tego zasiłku. Kwota zależna jest od stażu pracy uprawnionego. Sprawdź, jak oblicza się wysokość zasiłku.

Urlop macierzyński - Najważniejsze informacje o urlopie macierzyńskim

25.3.2015

W ostatnim czasie weszło w życie wiele nowelizacji prawa pracy, regulujących na nowych zasadach uprawnienia zawiązane z macierzyństwem przysługujące pracownikom. Wydłużono okresy pozostawania na urlopach macierzyńskich a ponadto wprowadzono instytucję urlopu dla ojca dziecka, potocznie zwanego (...)

Becikowe 2015 - dokumenty, zasady przyznawania

4.2.2015

Nie wszystkim świeżo upieczonym rodzicom przysługiwać będzie w 2015 roku becikowe. Sprawdź, jakie trzeba spełnić warunki i jak należy ubiegać się o dodatek z tytułu urodzenia się dziecka.

Emerytury i renty za granicą

31.8.2014

Jeśli za krótko pracowałeś w Polsce, by dostać emeryturę lub rentę, ZUS doliczy ci okres ubezpieczenia za granicą w państwach objętych koordynacją. Jeśli za krótko pracowałeś za granicą, odpowiednik ZUS w tych państwach doliczy ci okres ubezpieczenia w Polsce. Praca w każdym (...)

Nowe wsparcie dla rodzin wielodzietnych

9.6.2014

Zniżki w państwowych muzeach, galeriach, placówkach sportowych, parkach narodowych oraz w komunikacji publicznej czy PKP. Być może wkrótce także system zniżek obejmie partnerów prywatnych – sklepy czy hurtownie.

Kiedy wdowcy mają prawo do renty rodzinnej?

2.6.2014

W kręgu uprawnionych do renty rodzinnej członków rodziny zmarłego jest jego małżonek (wdowa lub wdowiec) spełniający warunki wskazane w niniejszej poradzie. Co istotne, warunkiem nabycia prawa do renty rodzinnej przez wdowę (wdowca) jest, poza spełnieniem przesłanek określonych w art. (...)

ZUS czy OFE? – jak dokonać wyboru

7.4.2014

Od 1 kwietnia 2014 roku każdy ubezpieczony posiadający środki w OFE zostaje postawiony przed wyborem czy część jego składki nadal będzie obracana przez fundusze emerytalne czy też wróci do ZUS. Warto podkreślić, że przedmiotem wyboru jaki stawia przed ubezpieczonymi ustawodawca jest (...)

Rewolucja w OFE - zmiany wchodzące w życie od kwietnia

1.4.2014

1 lutego 2014 roku weszła w życie zasadnicza część nowelizacji kilku ustaw związanych z aktualnym systemem emerytalnym. Na mocy powyższej ustawy od 1 kwietnia do dnia 31 lipca 2014 roku członek OFE może złożyć w ZUS pisemnie lub w formie dokumentu elektronicznego - oświadczenie o przekazywaniu (...)

System emerytalny przed OFE

26.3.2014

Wprowadzona w życie 1 stycznia 1999 roku reforma emerytalna oparta o rozwiązanie III-filarowe, całkowicie zmieniła ówczesny system emerytalny. System działający w Polsce do 1 stycznia 1999 roku był tzw. systemem zdefiniowanego świadczenia (system repartycyjny). Rozwiązanie to działało na (...)

Czym jest OFE i jak funkcjonował dotychczas

24.3.2014

OFE czyli Otwarte Fundusze Emerytalne tworzą tzw. II filar emerytalny w Polsce. Wraz z wejściem w życie reformy systemu emerytalnego powołującego OFE (od początku 1999 roku) każda osoba, która podejmowała pierwszą pracę i urodzona jest po 1 stycznia 1969 roku miała ściśle określony (...)

Emerytury częściowe w 2014 roku

19.12.2013

Nowelizacja systemu emerytur jaka miała miejsce na początku 2013 roku wprowadziła nieznaną dotychczas instytucję emerytury częściowej. Zgodnie z nowymi założeniami prawo do emerytury warunkowane jest wyłącznie przez posiadany wiek a nie przez staż pracy. Dawne okresy składkowe i nieskładkowe (...)

Wysokość emerytur przedsiębiorców zależna jedynie od nich

4.12.2013

Ogólna zasada przyjęta przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest prosta – im niższe zarobki, tym niższa emerytura (i odwrotnie). Dotyczy to zwłaszcza właścicieli firm, którzy są przecież motorem napędowym ekonomii i wykazują dużą aktywność w tym obszarze.

Zasiłek rodzinny: komu przysługuje?

12.10.2012

Zasiłek rodzinny należy do świadczeń rodzinnych, które stanowią pomoc finansową dla rodzin znajdujących się w ciężkiej sytuacji materialnej, finansowanych z budżetu państwa. Celem przyznania zasiłku rodzinnego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem dziecka, (...)

Kiedy ZUS jest zobowiązany do wypłaty odsetek za opóźnienie

27.2.2012

Zgodnie z przepisami ustawy systemowej jeżeli ZUS - w terminach przewidzianych w przepisach określających zasady przyznawania i wypłacania świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń społecznych lub świadczeń zleconych do wypłaty na mocy odrębnych przepisów albo umów międzynarodowych - nie ustalił (...)

Prawo do emerytury górniczej

19.2.2012

Obowiązująca od 1 stycznia br. ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy – Karta Nauczyciela umożliwiła górnikom przechodzenie na wcześniejszą emeryturę po przepracowaniu 25 lat pod ziemią i to bez względu (...)

Przerwanie i zawieszenie terminu przedawnienia należności względem ZUS

17.2.2012

Niezależnie od tego czy w danym przypadku należności względem ZUS przedawniają się z upływem 10 lat czy też 5 lat, okres ten może być dodatkowo wydłużony. Może bowiem dojść do sytuacji, w której okres przedawnienia zostanie przerwany, nie rozpocznie biegu lub zostanie zawieszony. (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika