Odbiór mieszkania bez pozwolenia na użytkowanie

Odpowiedzi w temacie (4)

Patrycha

7.1.2013

Witam, Mam podpisana umowe deweloperska (forma aktu notarialnego), ktora wskazuje na nastepujace terminy: 1. termin rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych --------------------- ? w marcu 2011 r. reprezentowana przez Niego spółka rozpoczęła realizowanie inwestycji, zaś zakończenie prac budowlanych przewidywane jest na dzień 31 października 2012 r., 2.TERMINY I PROCEDURY ODBIOROWE § 4. Termin wydania przedmiotowego lokalu mieszkalnego i udziału w lokalu niemieszkalnym ? garażu wielostanowiskowym nastąpi do dnia 31.12.2012 r. Sprzedający zawiadomi pisemnie stronę Kupującą, na 7 (siedem) dni przed planowanym wydaniem lokalu, o wyznaczeniu terminu odbioru przedmiotu umowy. -------------------------------------------------------- 2.Przedmiotem przejęcia może być oddzielnie każdy z przedmiotów umowy określonych w § 3 ust. 1 niniejszej umowy, gotowy do odbioru. -------------- 3.Sprzedający przekaże, a strona Kupująca przejmie lokal mieszkalny nr xxx, celem przeprowadzenia prac wykończeniowych. ... 3. strony dokonają zawarcia umowy przyrzeczonej do dnia 28.02.2013 r. (dwudziestego ósmego lutego roku dwa tysiące trzynastego). ----------------- W chwili obecnej termin odbioru mieszkania jest przekroczony, budowa trwa, a deweloper twierdzi, ze bedzie oddawal mieszkania do polowy lutego. Patrzac na postepy na budowie, mysle, ze nie ma opcji na dokonczenie budowy, aby uzyskal pozwolenie na uzytkowanie do polowy lutego. Czy jesli w umowie podane jest, ze termin konca roku jest terminem przekazania mieszkania DO WYKONCZENIA, moge mimo to odmowic odbioru mieszkania nie posiadajacego pozwolenia na uzytkowanie. Przede wszystkich chcialabym uniknac dodatkowych kosztow wynikajacych z przejecia lokalu, w ktorym nie bede mogla mieszkac + obawiam sie, ze po odbiorze mieszkania deweloper bedzie przeciagal dokonczenie budowy (np. dokonczenie budowy garazu wielostanowiskowego)przez co nie podpiszemy aktow przekazania wlasnosci (podniesione koszty kredytowania). Prosze o porade!

Nie znalazłeś odpowiedzi?

adiuto

2013-01-13 10:29:56

> uważam, że nie ma podstaw do odmowy odbioru mieszkania celem wykonania prac wykończeniowych. > z cytowanego zapisu umowy nie wynika, że deweloper na etapie wydania lokalu do wykończenia musi mieć pozwolenie na użytkowanie budynku. Na ogół w czasie od wydania mieszkań do wykończenia (od tego momentu ryzyka utrzymania mieszkania przechodzą na Nabywcę) do dnia sprzedaży Przedmiotu Umowy (umowa przyrzeczona) deweloper "załatwia" pozwolenie na użytkowanie budynku. To jest obowiązek dewelopera, wynikający z prawa budowlanego i Ustawy deweloperskiej obowiązującej od 29.04.2012 r. > Proszę sprawdzić jakie sankcje (kary) przewidziano w umowie za nieprzystąpienie Nabywcy do odbioru lokalu celem wykonania prac wykończeniowych. PS. czy umowa przedwstępna została zawarta w fomie aktu notarialnego z wpisem roszczenia do ksiąg wieczystych? To ważna kwestia ustalająca pozycję Nabywcy w stosunku do dewelopera. Powyższą poradę udzielon bez znajmomości treści przedmiotowej umowy - pełna profesjonalna porada będzie możliwa po przesłaniu skanu umowy dp kancelarii. vide www.adiuto.pl

jaaa :)

2016-10-23 20:06:19

Witam :) czy istnieje określony termin od odbioru mieszkania, w którym deweloper musi złożyć dokumenty/dostarczyć nam pozwolenie na użytkowanie?

ULEWICZ.KANC

2016-10-24 10:40:30

Dzień dobry, jaaa :), termin powinien być określony w zawartej z deweloperem umowie. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz ulewicz.kancelaria@onet.eu

Lena

2017-02-22 21:09:49

Witam Deweloper zgodnie z zapisem w umowie deweloperskiej powinien przekazać mieszkanie aktem notarialnym 30 lipca 2016. Do dzisiaj tego nie zrobił podobno w kutym br. uzyskał odbiór bloku ale w garażach nie ma zamontowanych branży... Otrzymałam rachunek za części wspólne, dość wysoki. Jednak do dzisiaj nie było formalnego odbioru mieszkania nie zostałam też powiadomiona pisemnie ze bloku został odebrany. Czy deweloper ma prawo rządać pieniędzy za części wspólne? Dodam ze klucze otrzymałam aby wykonać remont było to w 2016 roku

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE: