Forum prawne

Towar nie zgodny z opisem - inny kolor (allegro) - forum prawne

Witam

Opiszę swój przypadek

Zakupiłam spodnie dresowe przez allegro(02.01.2010), które w parametrach aukcji jako kolor napisane było: czerń. W poniższym tekście sprzedający użył sformułowania ?kolor jak na zdjęciach?. Na moim monitorze kolor wyglądał na czarny ale nawet nie sugerowałam się tym (nie zastanawiałem się nad odcieniami), ponieważ kolor wyraźnie opisany był jako czerń i jest to dla mnie priorytetem.
Skontaktowałam się z sprzedającym (osoba fizyczna, sprzedająca w Internecie nowe rzeczy sprowadzane z zagranicy bez faktur, paragonów) i zgłosiłam, że towar nie jest zgodny z opisem (kolor spodni grafit)
Odpowiedzi sprzedającego były takie:
- ?kolor grafit jest moim zdaniem podobny do czerni więc zaznaczyłem kolor czerń?
- ?nie moja wina, że ma pani inny monitor?
- ?napisałem na aukcji, że kolor jak na zdjęciach?

Moim zdaniem, faktem niezbitym jest to i argumentem, że sprzedający napisał kolor czerń (nigdzie w opisie nie ma słowa, że grafit). I błąd tkwi zupełnie po jego stronie. On twierdzi, że ?błąd jest i mój i pani?, uzasadniając to, że mogłam zobaczyć kolor na zdjęciach i że napisał, że ?kolor jak na zdjęciach?.

Sprzedający zgodził się na odesłanie towaru i zwrot kosztów ale tylko za towar.

Moje pytanie:
Czy mogę ubiegać się o zwrot wszystkich kosztów za przesyłkę? (przysłanie do mnie, odesłanie i ewentualne przysłanie dobrego towaru)
Oraz na jakim paragrafie mogę się oprzeć.
I co w przypadku, jeśli sprzedający nie zgodzi się na żądane (wg prawa) przeze mnie wyjście?

Odpowiedzi w temacie: Towar nie zgodny z opisem - inny kolor (allegro) (2)

Sprzedawca jest odpowiedzialny wzglÄ™dem kupujÄ…cego za wady fizyczne rzeczy, tj w sytuacji, gdy np. rzecz nie ma wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci, o których istnieniu zapewniÅ‚ kupujÄ…cego (tutaj kolor spodni sprzeczny z informacjÄ… podanÄ… na aukcji, która sama w sobie byÅ‚a bÅ‚Ä™dna, gdyż zawieraÅ‚a dwa sprzeczne wskazania). Może Pani na podstawie art. 560 § 1 kodeksu cywilnego (k.c.) żądać wymiany spodni na nowÄ… parÄ™, ponieważ wady tej nie da siÄ™ usunąć w inny sposób. Jeżeli rzecz byÅ‚a już wymieniana a wada wciąż pozostaje albo rzeczy nie da siÄ™ wymienić, można odstÄ…pić od umowy. Uprawnienia te przestajÄ… przysÅ‚ugiwać, jeÅ›li nie zawiadomi siÄ™ sprzedawcy w ciÄ…gu miesiÄ…ca od wykrycia wady. W zasadzie możemy tutaj uznać za zasadne, że utrata uprawnieÅ„ z tytuÅ‚u rÄ™kojmi nie nastÄ™pujÄ™ po upÅ‚ywie miesiÄ…ca, jeżeli przyjmiemy że sprzedawca wadÄ™ podstÄ™pnie zataiÅ‚ (podanie sprzecznych informacji o towarze). Dobrze, że zgÅ‚osiÅ‚a Pani niezgodność towaru z opisem, ponieważ mimo braku rachunku, podjÄ™cie przez sprzedawcÄ™ wyjaÅ›nieÅ„, Å›wiadczy o tym, iż rzeczywiÅ›cie wydanie rzeczy miaÅ‚o miejsce. Teraz należy skierować roszczenie do sprzedawcy na postawie art. 560 § 1 k.c.

oprócz wymienionych wyżej roszczeń na podstawie stosownych przepisów k.c., przysługują Pani w pierwszej kolejności roszczenia z tytułu ustawodawstwa konsumenckiego, w tym wypadku z ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej i o zawieraniu umów konsumenckich na odległość. wedle powyższych uregulowań, ma Pani dwa lata na odstąpienie od umowy, w przypadku wady towaru, gdy istniała ona w chwili dokonania czynności, a Pani o tejże nie wiedziała (art. 4, 8 i 10 ust. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej). ponadto, w przypadku umów zawieranych na odległość, ma Pani dziesięciodniowy termin na odstąpienie, niezależnie od przyczyn. co do ewentualnego zwrotu kosztów przesyłki, ponosi je bezwzględnie sprzedawca (jak i wszystkie inne świadczenia, wypływające z tytułu doprowadzenia towaru do zgodności z umową).

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika