Forum prawne

Wykroczenie drogowe art. 86 i sprawa sądowa

Witam,
mam pytanie i byłabym wdzięczna za jakąkolwiek odpowiedź. Miałam małą kolizję drogową, otóż zderzyłam się lusterkami z innym samochodem. policja uznała, że wina jest moja mimo, że pani, która jechała wyjeżdżała z chodnika i wykonywala manewry (ona twierdzi, że stała) bo mogłam bardziej odbić w lewo. Sprawa na policję została zgloszona jak już odjechalam z miejsca, bo babka dopiero wtedy zauważyła, że ma szkodę w postaci ok. 7 milimetrowej ryski na lusterku, wcześniej nie wzywała policji. Zgłosilam się na komisariat, przyjęłam dla świętego spokoju mandat w wysokości 200zł mimo iż uważam, że tamta osoba jest również nie do końca święta, no ale skoro uważają, że powinnam bardziej odbić w lewo, no to ok, rozumiem, zgodziłam się na mandat. Sprawa w związku z tym, że policja była na miejscu w tym dniu, została skierowana do sądu. Zostałam poinformowana o tym, że jak przyjmę mandat, to nie będzie rozprawy tylko jakieś posiedzenie i za 3 miesiące przyjdzie wyrok. Pani z policji zapewniała mnie, że kara nie powinna być wysoka ze względu na to, że studiuję, nie pracuję i jestem jeszcze jakby na utrzymaniu rodziców. Problem w tym, że dostałam 2 dni temu jakieś pismo z komisariatu (a właściwie kopię pisma, które zostało nadane do osoby 'pokrzywdzonej') że może ona działać w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Moje pytanie jest takie, czemu takie pismo skoro zgodziłam się na mandat i miało nie być rozprawy, czy na takich "posiedzeniach" też działają jacyś oskarżyciele posiłkowi? Czy powinnam już zacząć się bać, że wsadzą mnie do więzienia za tą ryskę? Przez ostatnie 4 lata nie miałam żadnej kolizji i punktów karnych, a teraz mam iść do więzienia za jakąś malutką ryskę? Czy mogę się nie zgodzić na wypłacenie tej osobie odszkodowania, skoro uważam, że jest ona współwinna? Głównie chodzi mi o odpowiedź na pytanie co z tym oskarżycielem posiłkowym, czemu takie pismo, skoro miało być posiedzenie a nie rozprawa. Byłabym wdzięczna za odpowiedź, bo trochę mnie już stresuje ta sprawa, niby taka głupota, a takie problemy.

2014.6.13 23:7:29

Odpowiedzi w temacie: Wykroczenie drogowe art. 86 i sprawa sądowa (4)

Witam
Popełnienie wykroczenia z art. 86 par. 1 kodeksu wykroczeń zagrożone jest wyłącznie karą grzywny. W związku z tym nie ma mowy o karze pobawienia wolności. Procedura przewiduje dla osoby pokrzywdzonej możliwość działania w postępowaniu wykroczeniowym w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Może ona z tego prawa skorzystać lub nie. Jeżeli skorzysta będzie mogła uczestniczyć w postępowaniu na prawach strony.
W razie dodatkowych pytań proszę o kontakt
adw. Piotr Meller
tel. 502 199 050
504 260 672

2014.6.16 23:37:3

witam mam pytanie szczerze miałem wypadek ustąpiłem z obu stron miałem znak ustąpić pod jechałem do przodu raz potem drugi upewnić czy nic nie jedzie przejechali poczekałem po patrzyłem ze nic nie jedzie wjeżdżałem na pas swój skręcałem w lewo i byłem na swój pas nagle auto uderzyło w lewo stronę tamten również lewą stronę uderzył mnie z dużą siłą przesunął półtora metra do tyłu auto swoje on ustawił na swoją stronę ale mam nagranie świadków oraz ze on stał na środku jezdni policja przyjechała po 20 minutach chciałem powiedz jak było nie dali mi do słowa tylko z tamtym dziadkiem gadali ze mną nie rozmawiali gadałem ze ma świadków na na garaniu i ze świadkowie czekali na przesłuchanie powiedzieli nie maja czasu dla mnie zostałem ukarany mandatem przyjąłem w sadzie jest o uchylenie co moge jeszcze zrobić

2017.10.29 19:59:16

Wykroczenie z art. 86 par.1 KW w jakiej wysokosci powinien być mandat
otrzymałam 500 zł wg mnie jest sztywna kwota 250 zł

2018.2.17 5:43:21

Mam pytanie jeśli kiedyś była mała kolizja auto stoczylo się bez kierowcy i delikatnie uszkodzilo drugi odejchalem z miejsca nie było policji nie dostałem wezwania na policję a teraz do sądu o art 86&1 w sprawie świadka czy może chodzić o ten incydent czy najpierw powinna sprawę badać policja????

2018.6.22 11:43:1

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika