e-prawnik.pl Porady prawne

Informacje

 • 14.10.2021

  Sejm uchwalił ustawę o budowie muru na granicy

  14 października br. Sejm uchwalił ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Ustawa trafi teraz do rozpatrzenia przez Senat.

 • 11.10.2021

  Ocena zgodności z Konstytucją RP wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej

  7 października 2021 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Prezesa Rady Ministrów dotyczący oceny zgodności z Konstytucją RP wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej (sygn. akt K 3/21).

 • 11.10.2021

  Mieszkanie bez wkładu własnego coraz bliżej

  Kolejny z rządowych projektów „Polskiego Ładu”, po przyjęciu przez Sejm, czeka na rozpatrzenie przez Senat. Ustawa wyeliminuje barierę, jaką jest brak wkładu własnego wymaganego przez bank przy udzieleniu kredytu hipotecznego. Państwo obejmie gwarancją spłatę części (...)

 • 11.10.2021

  Nadchodzi wielka reforma międzynarodowego opodatkowania

  8 października br. Polska i 135 krajów wydały wspólne oświadczenie o kontynuowaniu współpracy nad wzmocnieniem międzynarodowego systemu podatkowego. Ta deklaracja to podstawa do stworzenia regulacji prawnych dotyczących opodatkowania cyfrowych gigantów i wprowadzenia (...)

 • 7.10.2021

  Stopy procentowe w górę

  W dniu 6 października 2021 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada podjęła m.in. decyzję o podwyższeniu stopy referencyjnej NBP o 0,4 pkt proc., tj. do poziomu 0,50%. 

 • 6.10.2021

  E-faktura przyjęta przez Sejm

  Sejm przyjął projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). W 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się obowiązkowe. W ramach projektu wdrażającego do polskiego systemu prawnego e-fakturę, procedowane są również zmiany w fakturowaniu stanowiące część (...)

 • 6.10.2021

  Pilotaż VAT UE CBR (Cross-Border Rulings)

  Pilotaż VAT UE CBR (Cross-Border Rulings) jest nową formą współpracy Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z podatnikami VAT. Pilotaż ma dać podatnikom pewność co do opodatkowania VAT-em tej samej transakcji w innych państwach członkowskich UE podczas planowania przez nich (...)

 • 6.10.2021

  Liczne zmiany do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

  Ustawodawca wprowadził szereg zmian do ustawy systemowej, emerytalnej i zasiłkowej. Część z nich już obowiązuje – od 18 września, a kolejne wejdą w życie 1 stycznia  i 1 kwietnia 2022 r. oraz 1 stycznia 2023 r. Zmiany te mają różny charakter – od bardzo istotnych i (...)

 • 4.10.2021

  Nabór wniosków w programie wsparcia dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR–ów

  Projekt jest finansowany z funduszy europejskich. Z pomocy skorzystają mieszkańcy 880 gmin, na terenie których działały Państwowe Gospodarstwa Rolne. To ponad 30 proc. wszystkich gmin w Polsce. Nabór wniosków potrwa do 5 listopada br.

 • 3.10.2021

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy coraz bliżej...

  Dodatkowe wsparcie dla rodzin z dziećmi, inwestycja w kapitał ludzki, ułatwienie rodzicom godzenia życia rodzinnego z pracą – to najważniejsze założenia Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. To 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia – (...)

 • 3.10.2021

  Usługi dla notariuszy w e-Urzędzie Skarbowym

  W e-Urzędzie Skarbowym (e-US) udostępniono nową usługę przeznaczoną dla notariuszy – możliwość złożenia deklaracji PCC-2 i SD-2. W okresie przejściowym PCC-2 i SD-2 będą mogły być składane zarówno przez e-Urząd Skarbowy, jak i przez dotychczasowe formularze dostępne (...)

 • 3.10.2021

  Sejm za Polskim Ładem

  Polski Ład został przyjęty na posiedzeniu Sejmu 1 października 2021 r. Jest w nim jeszcze więcej korzystnych dla podatników zmian. Nowe rozwiązania dotyczą m.in. przedsiębiorców, seniorów i dużych rodzin.

 • 2.10.2021

  Zmiany w rejestracji i logowaniu do portalu PUE ZUS

  ZUS zmienił sposób rejestracji i logowania do portalu PUE ZUS. Dotychczas, aby korzystać z profilu na portalu PUE ZUS należało podać obowiązkowo adres e-mail. Teraz można podać adres e-mail albo numer telefonu. Dane te muszą być unikalne – adres mailowy albo numer telefonu (...)

 • 1.10.2021

  Koniec systemu viaTOLL. Od 1 października tylko e-TOLL

  Od 1 października jedynym systemem umożliwiającym wnoszenie opłaty elektronicznej za przejazd po drogach płatnych w Polsce będzie system e-TOLL. W e-TOLL zapłacisz zarówno za przejazd po drogach krajowych, jak i po autostradach zarządzanych przez GDDKiA. Dla firm transportowych (...)

 • 30.9.2021

  Kryptoreklamy w social mediach influencerów?

  Czy treści sponsorowane na blogach, Instagramie czy Facebooku gwiazd internetu są właściwie oznaczane? Czy mogą wprowadzać konsumentów w błąd? Sprawdzi to UOKiK w postępowaniu wyjaśniającym. Konsumencie, masz prawo do rzetelnej informacji dotyczącej powodów, dla których (...)

 • 30.9.2021

  Co z szczepieniami przeciw COVID-19 dawką przypominającą oraz dawką dodatkową uzupełniającą?

  Rozpoczął się proces wystawiania skierowań do e-rejestracji na szczepienia dawką przypominającą dla wszystkich osób, które ukończyły 50 rok życia oraz pracowników ochrony zdrowia mających bezpośredni kontakt z pacjentem lub w warunkach laboratoryjnych (...)

 • 30.9.2021

  E-paragon już wkrótce w kasach on-line

  E-paragon to nowoczesna i bezpieczna usługa e-administracji. To wspólny projekt Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju i Technologii. To wygoda dla sprzedawcy i klienta. Obecnie e-paragon funkcjonuje w kasach wirtualnych, niebawem wystawianie i wydawanie e-paragonu bez (...)

 • 29.9.2021

  Sztuczna inteligencja pomoże wyszukiwać klauzule niedozwolone

  UOKiK ogłosił konkurs na zaprojektowanie narzędzia informatycznego, którego zadaniem będzie wspomaganie pracowników w analizie wzorców umów stosowanych przez przedsiębiorców pod kątem klauzul niedozwolonych. Narzędzie oparte o sztuczną inteligencję pozwoli (...)

 • 28.9.2021

  Weszła w życie duża nowelizacja ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw

  Druga w tym roku nowelizacja ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, która weszła w życie, wprowadza szereg ważnych zmian systemowych zapewniających realizację Narodowego Celu Redukcyjnego (NCR). Nowe przepisy mają korzystnie wpłynąć na wykonanie (...)

 • 28.9.2021

  Nowe propozycje MSWiA dla funkcjonariuszy służb podległych resortowi

  Podwyżka o 677 zł brutto wraz z nagrodą roczną, co daje kwotę 500 zł „na rękę” od 1 stycznia 2022 roku, awanse w ramach podwyższenia grup zaszeregowania dla funkcjonariuszy na najniższych etatach, odmrożenie funduszu nagród na poziomie 5,4 proc. w tym roku i 2,7 proc. w (...)