Dostaniemy emeryturę bez względu na wiek?
22.7.2010
O przejściu na emeryturę zadecyduje staż pracy, a nie wiek pracownika - zakłada obywatelski projekt, który doczekał się pierwszego czytania w Sejmie.
22.7.2010
O przejściu na emeryturę zadecyduje staż pracy, a nie wiek pracownika - zakłada obywatelski projekt, który doczekał się pierwszego czytania w Sejmie.
22.7.2010
Obowiązkowe alkomaty z blokadą rozruchu silnika, skuteczne kary za wykroczenia na terenie całej UE, ale także bezpieczniejsze technologie w samochodach i motocyklach - w taki sposób Komisja Europejska chce wyegzekwować bezpieczeństwo na drogach.
21.7.2010
Podejrzany lub oskarżony o przestępstwo w innym kraju UE otrzyma w języku dla niego zrozumiałym informacje o przysługujących prawach.
21.7.2010
Szef ma prawo zażądać, by pracownik przerwał urlop i wrócił niezwłocznie do pracy. Możemy wówczas wystąpić o zwrot kosztów wycieczki czy pokoju nad morzem, za który już zapłaciliśmy.
21.7.2010
Tylko co sześćdziesiąty świeżo upieczony ojciec prosi szefa o siedem dni urlopu na wychowanie dziecka. Mężczyźni nie wiedzą, że takie prawo im przysługuje.
20.7.2010
Wyrzucanie śmieci do lasu czy spalanie ich na działkach lub za domem będzie wkrótce przestępstwem wpisanym do kodeksu karnego. Za zatrucie wody, powietrza lub ziemi truciciel trafi za kratki nawet na 12 lat.
20.7.2010
Użytkownicy telefonów komórkowych na kartę otrzymają billingi oraz wszystkie informacje o zmianach planowanych przez operatora. W zamian muszą zdradzić swoje dane osobowe.
16.7.2010
Od dzisiaj co najmniej 10 osób może wystąpić z pozwem grupowym przeciwko firmie, która np. zatruwa środowisko na osiedlu.
16.7.2010
Maszty komórkowe pojawią się tam, gdzie obecnie jest to zabronione. Gminy muszą zlikwidować zakazy o ich stawianiu na swoim terenie w ciągu 12 miesięcy.
16.7.2010
Nawet 21 dni dodatkowego urlopu należy się pracownikowi, któremu szef pozwolił zostać studentem i podnieść kwalifikacje zawodowe.
15.7.2010
Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego stwierdzili, że zróżnicowanie wieku emerytalnego ze względu na płeć nie łamie konstytucji. O rozpatrzenie tej kwestii wnioskował Janusz Kochanowski, poprzedni Rzecznik Praw Obywatelskich.
14.7.2010
Jako gość hotelowy mamy prawo do odszkodowania za zniszczone bagaże czy zaniżony standard pokoju. Hotelarz nie może zatrzymać naszego dowodu tożsamości i musi przyjąć kosztowności na przechowanie.
14.7.2010
Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło już przepisy dotyczące karalności zjawiska stalkingu. Jeżeli ofiara nękania SMS-ami lub mailami targnie się na swoje życie, to sprawca może trafić do więzienia nawet na 12 lat.
13.7.2010
Upadający bank wypłaci swoim klientom pieniądze w ciągu tygodnia. Kwoty objęte gwarancją zostaną zwiększone natomiast do 100 tys. euro.
13.7.2010
Co dziesiąty Polak stał się ofiarą stalkingu. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości chce, aby uporczywe nękanie było przestępstwem. Dzisiaj resort przedstawi propozycje dotyczące karalności tego zjawiska.
13.7.2010
Ciężarna kobieta nie straci statusu bezrobotnej, a osoby zakładające własne firmy nie zawsze będą automatycznie skreślane z listy osób bez pracy. W planach jest również poszerzenie kręgu podmiotów objętych kontrolą PIP.
12.7.2010
Darmowe napoje należą się nam wtedy, gdy temperatura w biurze przekroczy 28 °C. W przypadku pracy na dworze mamy prawo do orzeźwienia po przekroczeniu 25 °C.
9.7.2010
Przynajmniej jedna kamera pojawi się przy kasach biletowych czy na parkingu przed stadionem. Sektory dla kibiców monitorowane będą co najmniej przez dwa urządzenia rejestrujące.
9.7.2010
Rowerzysta "po piwku" traci obecnie nie tylko prawo do prowadzenia jednośladem. Sądy zakazują mu również kierowania samochodem. Senacka nowelizacja kodeksu karnego ma to zmienić.
9.7.2010
Mandaty za deptanie miejsc zielonych wprowadzono do kodeksu wykroczeń na początku lat siedemdziesiątych. Teraz posłowie chcą złagodzić prawo i pozwolić Polakom bezkarnie odpoczywać na łonie natury.
8.7.2010
Nie dostaniemy już czterech dni urlopu na żądanie w ciągu roku. Chęć skorzystania z wolnego trzeba będzie wyrazić najpóźniej dzień przed urlopem - to propozycje pracodawców, które trafiły do komisji Przyjazne Państwo.
7.7.2010
Rekompensaty za opóźnienia, odwołania podróży i wypadki, a także obowiązkowa nieodpłatna pomoc dla niepełnosprawnych pasażerów - takie prawa szykuje dla osób podróżujących drogą wodną Parlament Europejski.
7.7.2010
CBA bez zgody sądu zbierze dane o poglądach politycznych, przekonaniach religijnych czy preferencjach seksualnych nie tylko polityków, ale każdego z nas. Może to stanowić zamach na wolności obywatelskie ? alarmują eksperci.
7.7.2010
Na polskich drogach znajduje się blisko 130 fotoradarów. Ich liczba może się zwiększyć nawet dwukrotnie, a urządzenia będą ustawiane w miejscach, gdzie kierowcy lubią docisnąć pedał gazu.
7.7.2010
Małżeństwa rozliczające się wspólnie z fiskusem będą mogły odliczać od rocznego dochodu wydatki na dobrowolne ubezpieczenie emerytalne tego małżonka, który nie zarabia ani grosza.
6.7.2010
Prawo jazdy zostanie odebrane, jeżeli dłużnik nie płaci zasądzonych alimentów przez okres dłuższy niż 6 miesięcy. Alimenciarz będzie mógł się odwoływać od decyzji zabierającej dokument.
5.7.2010
Papierowe ustawy przechodzą do lamusa. Wszystkie nowe regulacje prawne będą publikowane tylko w wersji elektronicznej. Przynajmniej raz w roku doczekamy się również jednolitych tekstów ustaw.
5.7.2010
Na kandydata Platformy Obywatelskiej głosowało o 6 procent wyborców więcej niż na kandydata Prawa i Sprawiedliwości.
5.7.2010
Wyborcy, którzy zamierzają głosować 4 lipca poza miejscem stałego zamieszkania, muszą zgłosić się dzisiaj do urzędu gminy po odpowiednie zaświadczenie.
5.7.2010
Protest przeciwko wyborowi prezydenta może wnieść obywatel, który w dniu wyborów był umieszczony w spisie wyborców w jednym z obwodów głosowania.
1.7.2010
Kierowca, który pod wpływem alkoholu lub narkotyków spowoduje śmiertelny wypadek, straci prawo jazdy dożywotnio. Taka sama sankcja grozi od dziś za zbiegnięcie z miejsca wypadku.
1.7.2010
Od dziś obowiązują niższe stawki w roamingu europejskim. Choć tańsze są wszystkie rozmowy i korzystanie z mobilnego internetu za granicą, to Polacy obniżkę odczują jedynie w SMS-ach i połączeniach odbieranych.
30.6.2010
W ciągu tygodnia poszkodowani mają przesłać adwokatom dokumenty, które zaważą na podjęciu decyzji o przygotowaniu pozwu. Eksperci wskazują, że będzie to sprawa niezwykle skomplikowana i precedensowa.
29.6.2010
Niższy wiek emerytalny dla kobiet powoduje nie tylko to, że pobierają one mniejsze niż mężczyźni świadczenia. Nabycie uprawnień emerytalnych w wieku 60 lat może być traktowane jako uzasadniona przyczyna zwolnienia z pracy.
28.6.2010
Kierowcy samochodów o masie do 3,5 tony oraz motocykliści nie zapłacą za przejazd autostradowymi obwodnicami dużych miast.
25.6.2010
Nadzór nad urządzeniami rejestrującymi przekroczenie prędkości obejmie Inspekcja Transportu Drogowego. Ma to zwiększyć skuteczność karania kierowców łamiących przepisy - wynika z projektu nowelizacji prawa o ruchu drogowym.
24.6.2010
Chcesz wybrać prezydenta w drugiej turze poza miejscem stałego zamieszkania? Masz ostatni dzień na dopisanie się do spisu wyborców w miejscu, w którym przebywasz. Dziś mija również termin na złożenie wniosku o głosowanie przez pełnomocnika.
24.6.2010
Opłaty za naukę i opiekę nad dzieckiem w państwowym przedszkolu mogą być pobierane wtedy, gdy maluch pozostaje w nim więcej niż 5 godzin dziennie.
23.6.2010
Środowisko sędziowskie apeluje o wstrzymanie prac nad ustawą o ustroju sądów powszechnych. W otwartym liście sędziowie skrytykowali pomysł wprowadzenia powszechnych ocen okresowych.
23.6.2010
Lekarze będą mogli wyrabiać specjalne certyfikaty umiejętności. Według resortu zdrowia skróci to czas oczekiwania na badania i zabiegi lekarskie.
Masz inne pytanie do prawnika?
Potrzebujesz pomocy prawnej?
Zapytaj prawnika