e-prawnik.pl Porady prawne

Archiwum 8 Styczeń 2009

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 • Zamknięcie firmy i otwarcie przez męża

  Prowadzę firmę handlową (PKPiR, VAT). Na koniec stycznia zamierzam zamknąć swoją firmę - i otworzyć na męża, który będzie miał przez 2 lata mniejsze składki ZUS. Inaczej mówiąc, firma nadal będzie - ale zmieni się właściciel. Mamy z mężem wspólnotę majątkową. Mąż będzie sprzedawał (...)

 • Sprzedaż mieszkania i cele mieszkaniowe

  W roku 2005 r. zakupiłem wraz obecną żoną mieszkanie na rynku wtórnym za kwotę 150000 zł, z wkładem własnym 30000 zł oraz kredytem w wysokości 120000 zł. W 2006 r. zawarliśmy związek małżeński, bez intercyzy majątkowej. W listopadzie 2007 r. sprzedaliśmy mieszkanie z wyposażoną kuchnią (...)

 • Samochód ciężarowy do 3,5 t z homologacją

  Zamierzam kupić samochód do 3,5 t ciężarowy z kratką, posiadający homologację, ale nie spełniający wymogów wydania zaświadczenia ze stacji diagnostycznej. Czy w związku z grudniowym wyrokiem ETS - będe mógł odliczyc VAT od zakupu tego samochodu, oraz później od jego paliwa? Polskie przepisy (...)

 • Wniesienie skargi do Trybunału Praw Człowieka

  Dnia 17 grudnia 2008 r. Trybunał Konstytucyjny w Polsce, rozpoznał pytania prawne dotyczące zasad zawierania umów o przeniesienie własności lokalu przez spółdzielnie mieszkaniowe. Ponieważ sentencja wyroku dla niektórych podmiotów okazała się niekorzystna, zostały podjęte starania w celu (...)

 • Grzywna za brak meldunku

  Otrzymałam pracę w Warszawie. Początkowo dojeżdżałam do pracy, potem zatrzymałam się u Rodziny. Ale nie dopełniłam obowiązku zameldowania się i złożyło się na to wiele przyczyn, między innymi długotrwałe poszukiwanie miejsca do wynajęcia, potem choroba nowotworowa. Ile musiałabym (...)

 • Pracownik wskazany do udzielania pierwszej pomocy

  Czy pracodawca w świetle najnowszej nowelizacji Kodeksu pracy może zlecić wykonywanie czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników osobie z zewnątrz firmy posiadającej stosowne uprawnienia na podstawie umowy zlecenia?

 • Pierwszeństwo najemców w nabyciu lokalów

  Budynek mieszkalny (4 lokale mieszkalne) nie spełnia wymagań obowiązujących warunków technicznych co do wysokości pomieszczeń, która wynosi od 243 do 245 cm. W związku z powyższym starosta odmówił wydania zaświadczenia o samodzielności znajdujących się w nim lokali. Lokale te są wynajmowane (...)

 • Nowe zasady prawa do emerytury

  Do tej pory warunkiem koniecznym do uzyskania świadczeń emerytalnych było rozwiązanie wszystkich stosunków pracy w jakich wnioskujący o emeryturę pozostaje, z możliwością ich ponownego nawiązania po uzyskaniu prawa do świadczeń emerytalnych. Parę dni temu spotkałam się w radio z informacją, (...)

 • Pełnomocnictwo dla członka Rady Nadzorczej

  Zarząd spółki z o.o. zamierza udzielić pełnomocnictwa członkowi Rady Nadzorczej. Pełnomocnictwo ma być pełnomocnictwem rodzajowym m.in. do takich czynności jak: podpisywanie umów o pracę z pracownikami spółki, podpisywanie faktur, podpisywanie deklaracji na podatek od nieruchomości, podpisywanie (...)

 • Wynajem lokalu w budynku stanowiącym współwłasność

  Jestem współwłaścicielem budynku, w którym znajduje się lokal użytkowy. W lokalu tym zgłosiłam własną działalność gospodarczą o różnym zakresie. W tym momencie chciałabym wynająć w/w lokal na usługi gastronomiczne. Jest to spora inwestycja dla najemcy (remont, adaptacja, wyposażenie), (...)

 • Zakup rzeczy bez faktury

  Kieruję samorządową instytucją kultury funkcjonującą na zasadach przedsiębiorstwa państwowego. Dotychczas wszystkie zakupy dla naszej instytucji były rozliczane na podstawie faktury VAT. Jednak zdarzają się okazje korzystnego zakupu od osoby prywatnej, która jednak nie może wystawić faktury. (...)

 • Cesja umowy na telefony komórkowe

  Posiadam umowę z operatorem w ramach której mam kilka telefonów na firmę. Zamykam swoją działalność a żona otwiera na siebie nową działalność gospodarczą. Chciałbym przepisać umowę na firmę żony. Posiadamy z żoną rozdzielność majątkową. Czy mogę spisać z żoną umowę cesji (...)

 • Podatek od nieruchomości

  Z żoną, jako wspólnicy S.C., kupiliśmy działkę budowlaną, na której znajduje sie stara stodoła. Jesteśmy w trakcie załatwiania formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na przebudowę tej stodoły na budynek mieszkalny, a następnie sprzedaż. Gmina liczy mi podatek od nieruchomości (...)

 • Finansowanie kosztów aplikacji radcowskiej

  Kancelaria radcy prawnego zatrudniła w 2008 roku osobę odbywającą aplikację radcowską. Zatem zatrudniona osoba nie była skierowana na aplikację przez tę kancelarię, lecz przez poprzedniego pracodawcę. Oznacza to, że na aplikację radcowską skierował tę osobę poprzedni pracodawca. Czy (...)

 • Obowiązek aktualizacji danych w urzędzie skarbowym

  Od 1 stycznia 2009 roku zmieniłam nazwę firmy. Zmianę w ewidencji działalności gospodarczej i urzędzie statystycznym zgłosiłam w połowie grudnia. Przepis zawarty w art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o NIP mówi, że podatnicy podatku VAT zobowiązani są do zgłaszania zmian objętych aktualizacją (...)

 • Import spoza Unii Europejskiej

  Mam zamiar zakupić towar w kraju nienależącym do Unii Europejskiej, a następnie odsprzedać go firmie znajdującej się w kraju Unii (bez VAT). Czy w takim przypadku będę musiał zapłacić VAT należny z tytułu importu?

 • Najem lokalu od cudzoziemca

  Sp. z o.o. chce wynająć lokal w Warszawie od osoby fizycznej, mieszkającej na stałe w Szwajcarii. Osoba ta ma obywatelstwo polskie i szwajcarskie i stale przebywa w Szwajcarii. Umowa najmu lokalu zostanie zawarta w Szwajcarii lub w Polsce. 1. Czy i gdzie taka umowa najmu lokalu powinna być zarejestrowana? (...)

Opinie prawneZmiany w Prawie • Nowe rozporządzenie o kasach fiskalnych

    Czego dotyczą nowe przepisy? Od 1 stycznia 2009 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Finansów z 19 grudnia 2008 r. w sprawie zwolnień z obowiązku (...)

Projekty Ustaw • Przepisy wykonawcze o dowodach osobistych

  Jakie przepisy mają dotyczyć dowodów osobistych? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało nowe rozporządzenie w sprawie wzoru dowodu osobistego (...)

Interpretacje podatkoweDzienniki urzędoweAkty Prawne