Składki rencisty i przedsiębiorcy - rządowy projekt zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

W dniu 30 marca 2004 r. zaakceptowane zostały przez Radę Ministrów kolejne propozycje tzw. planu Hausnera. Celem tych zmian jest racjonalizacja budżetu, a w szczególności wszelkich wydatków socjalnych. Rząd tłumaczy zmiany również koniecznością wyeliminowania nadużyć, jakich dopuszczają się niektórzy korzystający z systemu ubezpieczeń społecznych.


W nowelizacji przewiduje się następujące zmiany:

  • Zrównanie zasad dotyczących opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez rencistów prowadzących działalność gospodarczą oraz pracujących na podstawie umowy o pracę. Projekt zakłada, że renciści, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego podlegać będą ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej na takich samych zasadach, jak inne osoby prowadzące taką działalność. Podlegaliby oni zatem obowiązkowi ubezpieczenia emerytalnego, rentowego oraz wypadkowego. Podobnie jak dla osób prowadzących działalność gospodarczą, ubezpieczenie chorobowe byłoby dla nich dobrowolne. Po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego osoby te nie musiałyby już płacić składek na ubezpieczenia społeczne. Ubezpieczenie to byłoby dla nich dobrowolne. Oznacza to, że osoby mające prawo do emerytury nadal nie będą objęte obowiązkiem ubezpieczeń z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
  • Zmianę zasad ubezpieczenia społecznego niektórych osób prowadzących działalność gospodarczą. Zmiana przepisów ma uniemożliwić osobom prowadzącym działalność gospodarczą ucieczkę przed koniecznością zapłaty składki na ubezpieczenie społeczne poprzez zawieranie umów zlecenia opiewających na kwoty wielokrotnie niższe niż minimalna podstawa wymiaru składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą (czyli kwota 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale).
  • Zmianę podstawy wymiary składek na ubezpieczenie społeczne dla niektórych osób prowadzących działalność gospodarczą. Składki na ubezpieczenie społeczne, płacone przez osoby prowadzące działalność gospodarczą, mają być silniej niż do tej pory powiązane z osiąganymi przez nie dochodami. Obecnie wszyscy przedsiębiorcy opłacają za siebie składki na ubezpieczenie społeczne od podstawy, którą jest deklarowany dochód. Nie może on być niższy niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Większość osób deklaruje właśnie taką minimalną składkę. Identyczna składka płacona jest zarówno przez drobnych przedsiębiorców, jak i przedsiębiorców zatrudniających wielu pracowników i uzyskujący roczne dochody na poziomie nawet setek tysięcy złotych. W nowelizacji proponowane jest, aby wysokość składek opłacanych przez osoby prowadzące działalność była uzależniona od wysokości zapłaconego podatku. Jeśli nie będzie to możliwe, składki zostaną naliczone na podstawie osiąganego dochodu za poprzedni rok. Minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne zostanie ustalona na poziomie od 60 do 180 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.


Źródło: Centrum Informacyjne Rządu

Porady prawne

Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika