Brak aktualnego adresu spółki z o.o.

Pytanie:

"Wysłałem spółce z o.o. przedsądowe wezwanie do zapłaty, jednak list wrócił z adnotacją "adresat wyprowadził się". Ustalono, że spółka nie ma aktualnego adresu, w KRS nie dokonała aktualizacji, a w ZUS została już wyrejestrowana. Jeżeli sąd wyda nakaz zapłaty, to i ten nakaz wróci do sądu z taką adnotacją, jak moje wezwanie do zapłaty, więc zostanę wezwany do wskazania jej aktualnego adresu, a nie ma wszak takiego. Znam jednak adres prezesa zarządu tej spółki. Czy mogę w zaistniałej sytuacji podać adres prezesa zarządu i czy prawnie będzie taki adres uznany dla doręczeń w tej sprawie?"

Odpowiedź prawnika: Brak aktualnego adresu spółki z o.o.

Jak wynika z zadanego pytania, stroną postępowania jest osoba prawna, nie osoba fizyczna w postaci prezesa zarządu. Adres siedziby wynika z aktualnego odpisu KRS – wobec tego, jeżeli pismo zostało wysłane zgodnie z danymi zawartymi w aktualnym odpisie z KRS, czynność została dokonana prawidłowo, mimo tego, iż faktyczna siedziba spółki nie znajduje sie już pod tym adresem. Obowiązkiem spółki jest bowiem zgłaszanie wszelkich zmian do sądu, w terminie 7 dni od dnia ich zaistnienia – tak przepis art. 22 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.

W zakresie postępowania sądowego należy wskazać, iż sąd będzie się kierował danymi zawartymi w odpisie z KRS. Jeżeli nie zostaną one zaktualizowane – jeśli spółka nie poda właściwego, faktycznego adresu siedziby, wszelkie pisma które zostaną wysłane pod adres ujawniony w odpisie KRS, będą uznane za doręczone. Zgodnie z art. 139 § 3 kpc pisma dla osób prawnych, organizacji, osób fizycznych podlegających wpisowi do rejestru albo ewidencji na podstawie odrębnych przepisów - w razie niemożności doręczenia w sposób przewidziany w artykułach poprzedzających z uwagi na nieujawnienie w rejestrze albo w ewidencji zmiany adresu, a w przypadku osób fizycznych miejsca zamieszkania i adresu - pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia, chyba że nowe miejsce zamieszkania i adres są sądowi znane.

Spółka z o. o. nie może tak po prostu zlikwidować swojej działalności – musi to zostać dokonane albo w postępowaniu likwidacyjnym albo w postępowaniu upadłościowym, podczas których rozliczane są zobowiązania spółki wobec wierzycieli. Jeżeli sprawa jeszcze nie znajduje się w sądzie, konieczne będzie jak najszybsze uzyskanie nakazu zapłaty, i próba egzekwowania z pozostałego majątku spółki. Jeśli egzekucja okaże się bezskuteczna możliwe będzie pozwanie członków zarządu spółki – wtedy dopiero pisma będą kierowane pod ich adresy domowe (art. 299 ksh).

Na marginesie można wskazać, iż wystarczającym załącznikiem do pozwu w postępowaniu gospodarczym, jest potwierdzenie nadania pisma do dłużnika, a nie jego doręczenia (art. 479 [12] § 2 kpc - powód powinien dołączyć do pozwu odpis reklamacji lub wezwania do dobrowolnego spełnienia żądania wraz z dowodem doręczenia albo wysłania go pozwanemu przesyłką poleconą oraz odpisy pism świadczących o próbie wyjaśnienia spornych kwestii w drodze rokowań.)


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika