Brak zgłoszenia aktualizacyjnego do KRS

Pytanie:

"Jakie są konsekwencje nie złożenia do KRS wniosku o wykreślenie informacji o jedynym akcjonariuszu spółki w przypadku zbycia przez jedynego akcjonariusza symbolicznej jednej akcji imiennej, w wyniku czego stracił on status jedynego akcjonariusza spółki? "

Odpowiedź prawnika: Brak zgłoszenia aktualizacyjnego do KRS

Krajowy Rejestr Sądowy jest utworzony w celu zapewnienia pewności obrotu, dlatego domniemywa się, że dane wpisane do Rejestru są prawdziwe. W związku z tym podmiot wpisany do Rejestru ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną zgłoszeniem do Rejestru nieprawdziwych danych, jeżeli podlegały obowiązkowi wpisu na jego wniosek, a także niezgłoszeniem danych podlegających obowiązkowi wpisu do Rejestru w ustawowym terminie. Wyjątkowo podmiot zobowiązany do wpisu będzie zwolniony od tej odpowiedzialności, jeżeli szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności. Do obowiązków spółki akcyjnej należy między innymi oznaczenie jedynego akcjonariusza, a także wzmianki, iż jest on jedynym akcjonariuszem spółki, oraz zmiany dotyczące tego wpisu. A zatem zmiana polegająca na utracie przez niego statusu jedynego akcjonariusza jest zmianą, która powinna być zgłoszona do Rejestru obowiązkowo. Jeżeli jakiś podmiot poniesie szkodę w związku z niezgłoszeniem do Rejestru tych danych, to spółka będzie ponosiła odpowiedzialność związaną z ich niezgłoszeniem. Ponadto wniosek o wpis do Rejestru (wykreślenie w rozumieniu ustawy jest również “wpisem”) powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu. Sąd rejestrowy bada, czy dołączone do wniosku dokumenty są zgodne pod względem formy i treści z przepisami prawa. Odnośnie jedynego akcjonariusza sąd rejestrowy bada również, czy dane wskazane we wniosku o wpis są prawdziwe. W razie stwierdzenia, że wniosek o wpis do Rejestru lub dokumenty, których złożenie jest obowiązkowe, nie zostały złożone pomimo upływu terminu, sąd rejestrowy wzywa obowiązanych do ich złożenia, wyznaczając dodatkowy 7-dniowy termin, pod rygorem zastosowania grzywny przewidzianej w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji świadczeń niepieniężnych.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika