Uczestnik postępowania za granicą

Pytanie:

"Powstaje wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Czy jeśli jeden ze spadkobierców przebywa za granicą, a inni spadkobiercy znają tylko ostatni adres zamieszkania tego spadkobiercy, to czy sąd zobowiąże ich do powiadomienia o sprawie spadkowej tego spadkobiercy? Sprawa będzie przed sądem w Polsce."

Odpowiedź prawnika: Uczestnik postępowania za granicą

W związku z art. 669 kpc sąd spadku wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po przeprowadzeniu rozprawy, na którą wzywa wnioskodawcę oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi (uczestnicy postępowania). Jednakże w myśl art. 513 kpc niestawiennictwo uczestników nie tamuje rozpoznania sprawy. Oznacza to , że sąd ma obowiązek badania okoliczności faktycznych istotnych do rozstrzygnięcia sprawy, choćby uczestnicy nie stawili się na rozprawie.

W przedmiotowej sprawie, będzie miała istotne znaczenie kwestia zawiadomienia o toczącym się postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku. To właśnie sąd ma obowiązek doręczyć zawiadomienie - nie wnioskodawca. Wnioskodawca ma jedynie obowiązek wskazać wszystkich spadkobierców (uczestników postępowania) oraz ich adresy dla doręczeń. Zgodnie z art. 131 § 1 kpc sąd dokonywa doręczeń przez pocztę, komornika, woźnych, a także przez sądową służbę doręczeniową. Jeżeli stroną jest osoba fizyczna, doręczenia dokonuje się jej osobiście . Doręczenia dokonywa się w mieszkaniu, w miejscu pracy lub tam, gdzie się adresata zastanie. W myśl art. 138 § 1.kpc jeżeli doręczający nie zastanie adresata w mieszkaniu, może doręczyć pismo sądowe dorosłemu domownikowi, a gdyby go nie było - administracji domu, dozorcy domu lub sołtysowi, jeżeli osoby te nie są przeciwnikami adresata w sprawie i podjęły się oddania mu pisma. ,zaś § 2 dla adresata, którego doręczający nie zastanie w miejscu pracy, można doręczyć pismo osobie upoważnionej do odbioru pism. Zgodnie z art. 139 § 1 kpc w razie niemożności doręczenia w sposób przewidziany w artykułach poprzedzających, pismo przesłane pocztą należy złożyć w placówce pocztowej operatora publicznego, a doręczane w inny sposób - w urzędzie właściwej gminy, umieszczając zawiadomienie o tym w drzwiach mieszkania adresata lub w oddawczej skrzynce pocztowej. Jeżeli jednak adresat lub jego domownik odmawia przyjęcia pisma, pozostawia się je w miejscu doręczenia, a gdyby to było niemożliwe, pismo przesłane pocztą składa się - uprzedzając o tym - w placówce pocztowej operatora publicznego lub, w przypadku pism doręczanych w inny sposób, w urzędzie właściwej gminy. Osoba przebywająca za granicą może ustanowić pełnomocnika do odbioru korespondencji.

Jeżeli jednak pomimo w/w przepisów nie można ustalić adresu uczestnika postępowania i nie jest możliwe doręczenie mu wezwania, wówczas na podstawie art. 144 kpc przewodniczący ustanowi kuratora, jeżeli wnioskodawca uprawdopodobni, że miejsce pobytu uczestnika postępowania nie jest znane. O ustanowieniu kuratora przewodniczący ogłosi publicznie w budynku sądowym i lokalu wójta (burmistrza, prezydenta miasta), w sprawach zaś większej wagi, gdy uzna to za potrzebne, także w prasie. Z chwilą doręczenia pisma kuratorowi doręczenie staje się skuteczne. Sąd może jednak uzależnić skuteczność doręczenia od upływu oznaczonego terminu od chwili wywieszenia obwieszczenia w budynku sądowym.

W kwestii ustanowienia kuratora proponujemy zapoznać się z artykułem zatytułowanym Kiedy i dla kogo ustanawia się kuratora?.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika