Zmiany w prawie strona 21

Wystarczy zgłoszenie w miejsce pozwolenia na budowę

30.8.2005

26 września 2005 r. wchodzi w życie nowelizacja Prawa budowlanego. Prawie całą, gdyż zmiany dotyczące uzyskiwania uprawnień budowlanych wchodzą w życie dopiero z dniem 1 stycznia 2006 r. W jakich przypadkach nie będzie już potrzebne pozwolenie na budowę? Jaki obiekt można będzie postawić (...)

Niższe składki ZUS dla przedsiębiorców

25.8.2005

24 sierpnia 2005 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Zmiana ta ma najistotniejsze znaczenie dla przedsiębiorców, gdyż wiąże się z obniżeniem składek ZUS dla przedsiębiorców. Ile będą płacić ZUS (...)

Rolnicy dostaną dopłaty do ubezpieczeń

24.8.2005

9 września wchodzi w życie ustawa o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, która określa zasady stosowania dopłat ze środków budżetu państwa do składek z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia od ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych w rolnictwie. Kto będzie (...)

Minimalne wynagrodzenie liczymy od teraz inaczej!

23.8.2005

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz o zmianie innych ustaw, która wchodzi w życie 3 września 2005 r. Wprowadza nowy mechanizm ustalania minimalnego wynagrodzenia. Teraz jeżeli wynagrodzenie to będzie niższe od połowy wysokości przeciętnego (...)

Nowe święta państwowe

23.8.2005

Od 1 września 2005 r. zaczyna obowiązywać ustawa, która rozszerzyła katalog polskich świąt państwowych o następne święto. Ustawa została uchwalona 27 lipca 2005 r. i nosi tytuł o ustanowieniu Dnia Papieża Jana Pawła II. Kiedy świętować będziemy Dzień Papieża Jana Pawła II? Kiedy (...)

Zmiany w egzekucji, czyli pewne wynagrodzenia dla pracowników

22.8.2005

24 sierpnia 2005 r. wchodzi w życie zmiana kodeksu postępowania cywilnego dotycząca postępowania egzekucyjnego. Ulega zmianie przepis artykułu 890 kodeksu postępowania cywilnego dotyczący postępowania egzekucyjnego z rachunku bankowego. Do tej pory paragraf 2 tego przepisu stanowił, iż jeżeli (...)

Zmiany w orzekaniu o czasowej niezdolności do pracy

10.8.2005

4 września 2005 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie orzekania o czasowej niezdolności do pracy, które określa szczegółowe zasady orzekania o czasowej niezdolności do pracy przez lekarza, lekarza dentystę, felczera i starszego felczera oraz sposób dokumentowania orzeczonej (...)

Zmiany na rzecz przesłuchiwanych małoletnich

8.8.2005

29 sierpnia 2005 r. wchodzi w życie ustawa zmieniająca Kodeks postępowania karnego. Zmiana ta - jak podkreślali już projektodawcy - jest wyrazem szczególnej ochrony psychiki małoletnich świadków, przesłuchiwanych w postępowaniu karnym, bez względu na to czy są oni pokrzywdzonymi przestępstwem (...)

Już obowiązują „upragnione” regulacje dotyczące e-faktur

2.8.2005

W końcu zostało podpisane i opublikowane i od dzisiaj – 3 sierpnia 2005 r. – obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej (...)

Obowiązuje już powszechna taksacja nieruchomości

1.8.2005

2 sierpnia 2005 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie powszechnej taksacji nieruchomości. Konieczność wydania takiego aktu pojawiła się wraz z zasadą, zgodnie z którą powszechna taksacja nieruchomości ma obejmować te nieruchomości, dla których ustala (...)

Ustalone reguły zatrudniania pracowników samorządowych

29.7.2005

Z dniem 7 sierpnia 2005 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych, ustawy o samorządowych kolegiach odwoławczych i ustawy o systemie oświaty. Od tej chwili obowiązują już konkretne regulacje dotyczące naboru pracowników na stanowiska pracowników samorządowych. (...)

Określone obowiązki informacyjne funduszu emerytalnego

25.7.2005

28 lipca 2005 r. wchodzi w życie Rozporządzenie w sprawie obowiązków informacyjnych funduszy emerytalnych, które określa - między innymi - szczegółowe warunki, jakim powinien odpowiadać prospekt informacyjny oraz wzory informacji funduszy emerytalnych. Jak powinien wyglądać i co zawierać (...)

Skorzystaj z programu PHARE 2003!

25.7.2005

PHARE 2003 jest to ostatnia edycja programu przedakcesyjnego PHARE. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, z opóźnieniem, dopiero 14 lipca br. ogłosiła zaproszenia do składania wniosków o udzielenie wsparcia. w wyznaczonych, bardzo krótkich tym razem, terminach. W sumie do rozdysponowania (...)

Zmiany w spółdzielniach mieszkaniowych

22.7.2005

22 lipca 2005 r. weszła w życie nowelizacja między innymi ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Zmiana to bardzo ważna, gdyż jest korzystna przede wszystkim dla członków spółdzielni mieszkaniowych. Co nowego niesie zmiana dla członka spółdzielni mieszkaniowej? Czy nadal możliwe jest (...)

Już jest Krajowy Fundusz Kapitałowy

18.7.2005

Już w marcu została uchwalona ustawa o Krajowym Funduszu Kapitałowym. Powinna być to dobra wiadomość przede wszystkim dla małych i średnich przedsiębiorców. Jakie korzyści dla polskiego biznesu przyniesie Krajowy Fundusz Kapitałowy? Co to jest fundusz kapitałowy? Czy zajmuje się Krajowy (...)

Zmiany w Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych

14.7.2005

19 lipca 2005 r. wchodzą w życie zmiany dotyczące Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych (zmienione zostaje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 sierpnia 2003 r. w sprawie Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych). Czy wprowadzono dodatkowe wymagania formalne co do dokumentów składanych (...)

Czego musi nauczyć się agent i broker ubezpieczeniowy?

14.7.2005

16 lipca 2005 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przeprowadzania szkoleń zawodowych osób wykonujących czynności agencyjne albo czynności brokerskie. W jakiej formie przeprowadzane będą szkolenia dla agentów i brokerów? Co powinno być objęte zakresem szkolenia? (...)

Zmienione opłaty za świadectwa homologacji

14.7.2005

7 lipca weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za wydawanie i zmianę świadectw homologacji, które ma zastosowanie do decyzji wydanych na podstawie wniosków o wydanie lub zmianę świadectw homologacji złożonych po tym dniu. W tekście tym znajduje się tabelka uwzgledniająca (...)

Podwyżki akcyzy nie będzie!

11.7.2005

Jednym z rozporządzeń z 15 czerwca Minister Finansów uchylił rozporządzenie z 30 maja br. zmieniające rozporządzenie w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego, które miało m.in. zrównać stawki akcyzy na oleje napędowy i opałowy.

Pamiętaj o rejestracji umowy leasingu do 15.06.2005 r.

13.6.2005

Przedsiębiorco - jeżeli zawarłeś umowę leasingu, najmu, dzierżawy lub inną umowę o podobnym charakterze przed 1 czerwca 2005 roku, pamiętaj o jej zarejestrowaniu w urzędzie skarbowym. Termin rejestracji umów mija z dniem 15 czerwca 2005 r. Tylko rejestrując umowę możesz jeszcze skorzystać (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika