Archiwum artykułów - Strona 164

Jak założyć stowarzyszenie? - koszty i formalności

30.7.2014

Prawo definiuje stowarzyszenie jako dobrowolne, samorządne, trwałe zrzeszenie o celach niezarobkowych. Dobrowolność polega na swobodzie tworzenia stowarzyszeń, swobodzie przystąpienia do już istniejącego stowarzyszenia oraz nieograniczonej swobodzie wystąpienia. Polskie prawo zabrania tworzenia (...)

Jak prawo chroni nabywcę usług turystycznych?

28.7.2014

Kiedy organizator turystyki odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o świadczenie usług turystycznych? Czy można w drodze umowy wyłączyć lub ograniczyć tę odpowiedzialność? Jakie informacje powinny zawierać broszury, foldery, katalogi itp.? Jakie informacje organizator turystyki (...)

Formy zabezpieczenia wierzytelności

17.7.2014

W zależności od wysokości zobowiązania możliwe są różne sposoby jego zabezpieczenia. W niniejszym artykule omówione zostały najczęstsze sposoby zabezpieczenia roszczeń stosowane w obrocie cywilnoprawnym. Są to: wystawienie weksla własnego przez dłużnika, poręczenie przez (...)

Kupujesz elektroniczną pamiątkę z wakacji - uważaj, możesz zapłacić VAT

16.7.2014

Z treści ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że zwolniony z podatku jest import towarów przywożonych w bagażu osobistym podróżnego przybywającego z terytorium państwa trzeciego na terytorium Polski w przypadku gdy: - ilość i rodzaj tych towarów wskazuje na przywóz o charakterze (...)

Ochrona dóbr osobistych w mediach

15.7.2014

Co oczywiste - nikt nie lubi być obrażany. Jeżeli taka sytuacja nas dotyka, wówczas najchętniej odwdzięczylibyśmy się tym samym. Należy pamiętać, iż wówczas - my również popadalibyśmy w konflikt z prawem. Jak możemy bronić się przed publicznym szkalowaniem i wszelkiego (...)

Wracasz z podróży? Dowiedz się co możesz wwieźć do Unii Europejskiej

9.7.2014

Okres podróży wakacyjnych to czas kiedy przewożonych jest przez granicę znacznie więcej przedmiotów – nie tylko pamiątek i upominków z podróży ale także towarów nabytych dla samych podróżujących. Przepisy prawne tak unijne jak i wewnętrzne wskazują jednak na pewne ograniczenia (...)

Kiedy wygasa umowa o pracę?

8.7.2014

Oprócz przypadków, kiedy przez złożenie oświadczenia przez jedną lub obie strony dochodzi do rozwiązania stosunku pracy, prawo pracy zna również przypadki wygaśnięcia stosunku pracy z mocy prawa bez konieczności składania jakichkolwiek oświadczeń w razie zajścia określonego zdarzenia. (...)

Założenie spółki jawnej

4.7.2014

Spółka jawna jest spółką osobową, która charakteryzuje się osobistą odpowiedzialnością wspólników za jej zobowiązania. Spółka ta powstaje na podstawie umowy wspólników, zakładających spółkę. Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują wiele warunków, które musi spełniać (...)

Wakacje 2014 - jeśli pociąg się opóźnia ....

3.7.2014

... mamy wówczas możliwość dochodzenia zwrotu kosztów za bilet bądź dochodzenia odszkodowania. Aktualnie możliwość dochodzenia zwrotu i odszkodowania dotyczy wyłącznie przejazdów na terenie Polski i UE pociągami: Expres, Inter City, Express Inter City, Euro City lub Euro Night.

Jak bezpiecznie wyjechać na wakacje?

30.6.2014

W Polsce istnieje około kilka tysięcy biur podróży - od niewielkich agencji, biur oferujących pokoje gościnne czy wczasy rodzinne po wielkie firmy, których sieć sprzedaży obejmuje dziesiątki punktów na terenie całego kraju, organizujące wyjazdy do najbardziej egzotycznych miejsc na świecie. (...)

Majątek wspólny małżonków

18.6.2014

Podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej obejmuje - jak sama nazwa wskazuje - składniki majątkowe, które stanowią majątek wspólny. Punktem wyjścia przy omawianiu zagadnienia podziału majątku jest ustalenie, co w skład tego majątku wchodzi. To (...)

Długoletnia umowa o pracę na czas określony

16.6.2014

Na polskim rynku pracy powszechnym zjawiskiem jest zawieranie długoletnich umów na czas określony, sięgających nawet dziesięciu lat. Przepisy Kodeksu pracy nie zabraniają wprost takiego postępowania, choć z pewnością budzi ono poważne wątpliwości w świetle zasad współżycia społecznego.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika