Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych - Strona 173

Udział w mieszkaniu a zwrot bonifikaty

15.10.2007

Teściowa wykupiła 4 lata temu mieszkanie komunalne z bonifikatą. Zgodnie z ustawą z 24 sierpnia 2007 r. o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która wchodzi w życie 22 października 2007 r. może sprzedać to mieszkania po 22 października 2007 r. i nie będzie (...)

Odwołanie podwyżki opłaty użytkowania wieczystego

15.10.2007

Jestem właścicielem przedsiębiorstwa w wieczystym użytkowaniu. Dotychczasowa opłata za dzierżawę została podniesiona nagle czterokrotnie. Wiem, że nastąpił wzrost wartości mieszkań i działek budowlanych, ale nie czterokrotnie i to w miejscowości o 30 tysiącach mieszkańców. Nieruchomość (...)

Ucieczka dłużnika z majątkiem do spółki cywilnej

15.10.2007

Kilkakrotnie zetknąłem się z takimi sytuacjami, w których osoby (w tym także oszuści po wyrokach karnych) będące dłużnikami w zakresie niebagatelnych kwot zakładały spółki cywilne, w które pompowały wyłudzone pieniądze. Wówczas drwi sobie taki człowiek z postępowań egzekucyjnych (...)

Wynajem mieszkania nie przez właściciela

12.10.2007

Brat jest właścicielem mieszkania w Polsce. Na stale przebywa za granicą. Nie rozlicza się w Polsce z dochodów. Czy może zlecić siostrze prawo do wynajmu tego mieszkania i czerpania z tego tytułu dochodów? Jaki dokument trzeba przedstawić do urzędu skarbowego?

Egzekucja z udziałów w sp. z o. o.

12.10.2007

Dwaj dłużnicy solidarni posiadają udziały w dwóch (tych samych) spółkach z o.o. Złożony został wniosek do komornika o zajęcie tych udziałów. Wierzyciel zna tylko liczbę i wartość nominalną tych udziałów. Ich wartość faktyczna (rynkowa) nie jest znana, chociaż obie te spółki są (...)

Akt notarialny sporządzony za granicą

12.10.2007

Strony chcą dokonać za granicą (w kraju UE) transakcji kupna sprzedaży polskiej nieruchomości. Czy można to zrobić u zagranicznego notariusza i czy taki akt jest w Polsce honorowany na równi z krajowym?

Zażalenie na sędziego

12.10.2007

Jestem po sprawie sadowej w sprawie umorzenia postępowania o zniszczenie mienia. Sąd postanowił, żeby podtrzymać to postanowienie ponieważ mąż (sprawca zniszczeń), oświadczył, że nie zrobił tego celowo. Wobec czego sąd uznał,że nie ma znamion przestępstwa. Trudno mi sie pogodzić z tym (...)

Egzekucja komornicza a prawo do wkładu budowlanego

12.10.2007

Czy komornik może zająć prawo do wkładu budowlanego w spółdzielni mieszkaniowej dłużnikowi, który utracił status członka i związane z nim prawo do lokalu spółdzielczego i pozostało mu tylko prawo do wkładu budowlanego? Czy prawo takie można sprzedać?

Energia elektryczna a koszty

12.10.2007

Spółka z o.o. otrzymała we wrześniu fakturę za prąd za miesiąc sierpień. Kiedy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu fakturę za energię elektryczną?

Rozliczenia związku wyznaniowego z US

12.10.2007

Na jakich zasadach związek wyznaniowy powinien rozliczać się z US? Czy wystarczy księga przychodów i rozchodów, czy też musi być prowadzona pełna księgowość? Związek utrzymuje się z darowizn (ok 2 tys. zł miesięcznie), sporadycznie pojawiają się też wpływy ze sprzedaży broszur do (...)

Koszty przy znoszeniu współwłasności

12.10.2007

Posiadam niewielki udział w nieruchomości (postanowienie sądu o nabyciu spadku) oraz poniesione wielkie nakłady (za notarialną zgodą pozostałych spadkobierców) na tę nieruchomość, która w 3/4 miała być moja. Z uwagi na to, że sprawa przeciąga się w czasie i pomiędzy spadkobiercami istnieje (...)

Wydatki i nakłady na majątek odrębny małżonka

12.10.2007

Planujemy z żoną rozwód. Nasza sytuacja jest taka, że mieszkamy w mieszkaniu, które jest moją wyłącznie własnością (zostało nabyte w trakcie trwania małżeństwa ale z moich środków odrębnych). Jednak w trakcie małżeństwa wspólnie je remontowaliśmy i urządzaliśmy wkładając w (...)

Wymiar czasu pracy nauczyciela

12.10.2007

Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć określa art. 42 K.N., z którego wynika, że nie może przekroczyć 40 godzin na tydzień. W ramach tych 40 godzin nauczyciel obowiązany jest realizować zajęcia dydaktyczne, wychowawcze, opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami (...)

Odpowiedzialność po zbyciu udziałów

11.10.2007

Prowadziłem firmę w której byłem prezesem z 90 % udziałów oraz członek zarządu z 10%. Z przyczyn osobistych byłem zmuszony sprzedać firmę co również uczynił członek zarządu. Nowa pani właściciel odwołała stary zarząd i powołała na stanowisko prezesa jakiegoś pana X. Podkreślam, (...)

Umorzenie kosztów leczenia

11.10.2007

Dziecko - obywatel Ukrainy nagle zachorowało i została wezwana karetka pogotowia, która zabrała je do szpitala na oddział zakaźny, gdzie spędziło 10 dni. Koszt leczenia wyniósł 1100 zł i szpital obciążył nim matkę dziecka (również Ukrainę zamieszkałą na stałe wraz z dzieckiem na (...)

Odpowiedzialność producenta i sprzedawcy

11.10.2007

Osoba fizyczna zakupiła stolarkę okienną. Po zamontowaniu stolarka okazała się wadliwa (nieszczelności powodujące utratę ciepła, parowanie i zlodowacenia). Kupujący wielokrotnie zgłaszał reklamacje u producenta, jednak zostały one bezpodstawnie odrzucone (stwierdzono, iż stolarka jest niewłaściwie (...)

Nieważność umowy o podział majątku

11.10.2007

Małżeństwo zawiera umowę o rozdzielności majątkowej, a następnie umowę w formie aktu notarialnego o podziale majątku. Przedmiotem podziału są dwa mieszkania różnej wielkości, ale wycenione przez małżonków, co jest zapisane w akcie na taką samą wartość. Każde z małżonków skutkiem (...)

Wyrok zaoczny - co z klauzulą wykonalności

11.10.2007

Sąd I instancji wydał niedawno wyrok zaoczny w sprawie gospodarczej przeciwko mojemu dłużnikowi (o czym dowiedziałem się przez telefon w sądzie). Wyrok został wydany z powodu odrzucenia przez sąd odpowiedzi na pozew ze względu na braki formalne. Ponieważ jest to wyrok zaoczny chciałbym wysłać (...)

Opodatkowanie cesji lokaty podatkiem od darowizn

11.10.2007

Mój daleki wujek ma lokatę w banku, dla której chciałby zrobić cesję na moją osobę. Czy taka lokata, która de facto staję się moją własnością, podlega opodatkowaniu podatkiem od darowizn? Jeśli tak to na jakich zasadach?

Wymóg badań psychotechnicznych dla kierowców

11.10.2007

Pracownik ma być zatrudniony na stanowisku kierowcy. W ramach obowiązków ma jeździć samochodem osobowym (m.in. bus 9-osobowy), terenowym (typu NIVA) oraz ciągnikiem. W ramach obowiązków służbowych miałby również przewozić ludzi. Czy w takim przypadku musimy skierować pracownika na badania (...)

Egzekucja przeciwko dłużnikowi rzeczowemu

10.10.2007

Chciałbym wystąpić z pozwem przeciwko dłużnikowi, nie jest on jednak moim dłużnikiem osobistym, tylko rzeczowym (jest właścicielem nieruchomości obciążonej hipoteką na moją rzecz). Czy taki pozew składa się w trybie upominawczym, czy w zwykłym?

Kredyt dla osoby chorej psychicznie

10.10.2007

Siostra moja jest osobą niepełnosprawną (chora psychicznie). Pod namowa przyjaciela-oszusta wzięła dla niego na swoje nazwisko 2 pożyczki w banku i kupiła mu komórkę, po czym przyjaciel jej zniknął. Siostra moja musi teraz spłacać pożyczki i raty za komórkę. W momencie brania pożyczki (...)

Zasiedzenie a rozgraniczenie nieruchomości

10.10.2007

Ojciec kuzyna kupił dom z działką 28 lat temu. Kuzyn posiada tylko i wyłącznie własnoręcznie sporządzony akt kupna z podpisami świadków. Za dwa lata kuzyn może według informacji jakie posiada nabyć prawa do tej posiadłości na zasadzie zasiedzenia. Działka obok należy do osoby, która (...)

Wspólne pożycie

10.10.2007

Kro nakłada na małżonków zobowiązanie do wspólnego pożycia. Co się przez to rozumie? Czy i na jakiej drodze istnieje możliwość "wyegzekwowania" takiego przepisu?

Egzekucja z nieruchomości po śmierci dłużnika

9.10.2007

Wierzyciel posiada prawomocny nakaz zapłaty przeciwko dłużnikowi, który umiera. Jeszcze za życia dłużnika zostaje wszczęta egzekucja z jego nieruchomości przez innych wierzycieli. Czy posiadając prawomocny tytuł egzekucyjny wierzyciel może się dołączyć do trwającej egzekucji z nieruchomości?

Poronienie w czasie zwolnienia lekarskiego

9.10.2007

Pracownik dostarczył kolejne zwolnienie lekarskie z kodem B od dnia 23.09.2007 r. do dnia 23.10.2007 r. Zwolnienie pracownica dostarczyła w dniu 27.09.2007 r. Wynagrodzenia wpłacamy pracownikom na konto w ostatnim dniu miesiąca. W dniu 21.10.2007 r. mijają 33 dni wypłaty wynagrodzenia za czas choroby. (...)

Szafki pracownicze

9.10.2007

Czy jest gdzieś opisane, czy szafki pracownicze powinny lub musza być metalowe, czy mogą być drewniane - jako normalne meble oczywiście zamykane na klucz?

Dziedziczenie testamentowe rodzeństwa

9.10.2007

Wujek nie miał najbliższej rodziny, jego bracia nie żyją, rodzice również. Żyją obie żony braci i mają po dwoje dzieci, które nie są zamężne. Ja jestem po rozwodzie. Kto dziedziczy po zmarłym wujku?

Przekształcenie spółki a sytuacja pracowników

9.10.2007

Spółka jawna ulega przekształceniu w spółkę z o.o. Czy na gruncie prawa pracy jest przejście zakładu pracy na innego pracodawce czy tylko zmiana formy prawnej tego samego pracodawcy? Czy zastosowanie ma art. 23[1] kp?

Sądowa egzekucja ZUS i US z nieruchomości

9.10.2007

W planie podziału z egzekucji z nieruchomości nic nie otrzymałem, ponieważ pierwszeństwo uzyskał ZUS i KRUS. ZUS jako wierzyciel egzekwujący, a KRUS biorący udział w planie podziału. Nie przedstawili oni jednak sądowi tytułów wykonawczych, tylko administracyjne. Czy ZUS i KRUS nie powinien (...)

Zmiana zakresu obowiązków bez zgody pracownika

9.10.2007

W związku z oddaniem nowego obiektu szkoły do użytkowania, sprzątaczka zatrudniona na czas nie określony, nie chce przyjąć nowego zakresu czynności uważając, że to za dużo pracy. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Jak to skutkuje na dalszy stosunek pracy?

Rozwiązanie umowy sprzedaży nieruchomości

8.10.2007

Została zawarta aktem notarialnym umowa sprzedaży nieruchomości. Obie strony transakcji zmieniły zdanie i obecnie chciałyby tę umowę rozwiązać. Czy jest możliwe rozwiązanie i cofnięcie skutków sprzedaży nieruchomości? Czy rozwiązanie skutkuje cofnięciem ewentualnych wpisów w KW, czy (...)

Nowe zasady rozliczenia za wodę w spółdzielni

8.10.2007

Moja mama mieszka w mieszkaniu lokatorskim (z synem, jego żoną i wnukiem) zarządzanym przez ZGL w Z. Do końca ubiegłego roku za wodę płaciła według wskazań wodomierzy (dodam, że w bloku tym nie wszyscy założyli wodomierze). Wszyscy domownicy starali się oszczędzać, zrezygnowali nawet (...)

Umorzenie zobowiązań w postępowaniu upadłościowym

8.10.2007

Otrzymałam postanowienie sądu stwierdzające zakończenie postępowania upadłościowego mojego dłużnika. Z tego postanowienia wynika również, że upadły złożył do sądu wniosek o umorzenie jego zobowiązań, które nie zostały zaspokojone w postępowaniu upadłościowym. Sąd jednak oddalił (...)

Skutki nieprawidłowego pełnomocnictwa

8.10.2007

Pozwałem znaną spółkę telekomunikacyjną o stwierdzenia wzorca umowy za niezgodny z prawem. W odpowiedzi otrzymałem odpis pisma procesowego podpisany przez radcę prawnego. Ponadto do pisma załączono pełnomocnictwo wystawione przez podmiot prawa handlowego, ale o innej nazwie niż pozwana. Z (...)

Niedotrzymanie terminu spłaty pożyczki w ratach

8.10.2007

Mam przed sobą oświadczenie dłużnika, w którym potwierdza on udzielenie mu pożyczki w wysokości 5 tys. zł. i oświadcza, że będzie spłacał tę pożyczkę począwszy od października 2006 r., w ratach miesięcznych po 200 zł. Mamy październik roku następnego i dłużnik nie spłacił żadnej (...)

Rozpoznanie wniosku o odroczenie rozprawy

8.10.2007

Jako powód zostałem wezwany na rozprawę (w związku z zarzutami pozwanej od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym) w celu przesłuchania mnie jako strony. Stawiennictwo osobiste obowiązkowe. Rozprawa wyznaczona jest na 9 października (na jutro). Bezzwłocznie po wezwaniu mnie ustosunkowałem (...)

Stawka opodatkowania ryczałtem

8.10.2007

Zamierzam prowadzić działalność gospodarczą jako serwis telefonów komórkowych oraz prowadzić drugą działalność - usługi kosmetyczne. Czy te dwie działalności gospodarcze mogę opodatkować na stawkę 8,5% na ryczałcie? To będzie jedna działalność, ale dwie różne rzeczy będą robione. (...)

Niewłaściwość sądu a opłata sądowa

7.10.2007

Chcę wnieść pozew do sądu o nakaz zapłaty. W jakiej wysokości należy wnieść opłatę sądową w postępowaniu nakazowym przed sądem gospodarczym, przy wartości sporu ponad 8 tys. zł.? Czy wpis ten zostanie automatycznie zwrócony, jeśli właściwość sądu okaże się nieprawidłowa?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika